Добитници на лотарија за САД

Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Здраво, би сакал да прашам за тоа дали секоја година на есен некаде во тие месеци стартува праќањето на апликациите за зелена карта?
Па во последниве години секогаш е на иста дата, така да не е имало промени
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
некаде Октомври ... треба да пратиш на интернет кога е точно ...
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Фала ви на сите за одговорите а дали ова е аплицирање само за фамилија или можеби ке можам да си поднесам апликација сам за мене , за тоа што сум релативно млад 22 години?
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Нели од 5-ти почнува?
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 01:33 ---


Ако сакаш да аплицираш, не чекај последниот ден. Пријавувањето е од 05-ти октомври до 05-ти ноември секоја година. И прво испечати си ги инструкциите, подготви си ја фотографијата (на УСБ или ЦД) и почни со пополнување на онлајн апликацијата. И можеби најважното - да го испечатиш листот со шифрата за пристап до базата на извлечени. И да го чуваш како очите. Ако ја загубиш шифрата и да те извлечат - ништо. Прво, нема да можеш да си провериш, второ- и да си извлечен нема како да дознаеш и трето - може нема да ти се повтори среќата.
еве го октомври зад врата што се вели. Со среќа!
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 02:00 ---
Уште еден одговор до СЛУШАШ ЛИ. Ние сме веќе тука во САД. Кога велеа дека не е лесно, ви велам ИЧ не е лесно. Америка е прекрасна земја, кој не бил и не видел - тука ќе види чуда невидени. Ќе се чудите со каква леснотија живеат луѓето тука, колку сите се љубезни и колку е лесно да дојдеш до СЕ ако знаеш каде, како и што да правиш. Ние имаме ГООЛЕМА среќа што дојдовме кај пријатели кои не примија во својот дом, не развозуваат наоколу каде треба и не хранат цело 4-члено семејство. И пак, на сета помош, ќе се изненадите колку брзо летаат парите.
Се е поврзано. Без кола не можеш да мрднеш нигде. Кола не можеш веднаш да купиш оти кога ќе стасаш немаш ни документи (Социјален број) ниту пак смееш да возиш без дозвола. Значи 2-3 недели си NOBODY, не постоиш во системот додека не ти стаса тој број. после отвараш сметка во банка, па одиш на полагање за кола. ако си малку од малку писмен англиски лесно се положува. има една брошурка, ќе ја прочиташ, лесно е и ефтино. Ама мора да имате некој кој ќе ве носи на сите тие места. Е за делот со вожња... кошмар е. Без дозвола ќе купиш кола само од око-не можеш да ја извозиш ни пробно. Ако има кој да ти позајми и така не биваоти немаш insurance. се во круг. за стан сите ти бараат или да си вработен за да покажеш кредибилитет или да платиш најмалку 6 месеци однапред + депозит. А како да се вработиш без дозвола и кола?????:tapp:
Да ви кажам дека тука сите станови доаѓаат празни - само кујната е опремена, па кога ќе се отселиш ако не носиш ништо ќе си влезеш во празен стан. Или барем носи КЕШ за да има на што да легнеш.
знам дека ова нема да биде трајно. кога ќе почнеме да работиме се ќе биде поинаку и работите полека ќе се средат. но кога велат дека Е тешко, не лажат. Тешко е, ама ВРЕДИ!

п.с. Димитар88 искористете го времево што го имате да приберете некоја пара, оти многу многу многу ќе ви требаат!!!
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 02:03 ---
Лани (2011) имаше извлечено 160 апликанти. Колку од нив реално ги исполнија условите и колку души земаа со себе на основ семејство не знам.
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 02:05 ---


Удира, удира...ете НАС не удри!!!
Честитки за исполнување на желбата!!!
--- надополнето: 26 февруари 2013 во 00:25 ---
Јас сум нова на форумот и сакам да дознаам нешто што можеби нема врска со лотарија,но на нас како и да ни падна лотаријата,бидејќи,јас,мојот сопруг и ќеркичката од 10 години добивме 10-годишна виза.
Мене ме интересира следното:
Јас и сопругот бевме во Америка и при влез ни одредија престој од шест месеци,ние останавме еден месец,толку колку што кажавме и во амбасада и таму на влезот.
Сега со ќерката сакаме да одиме ,но би сакале,доколку ни дадат при влез толкав престој,да останеме,барем ,јас со ќерката 3 месеци,а сопругот 6 месеци.И под предпоставка и следната година да сакаме да одиме повторно,дали ќе можеме на толкави периоди да остануваме.
Ме интересира,дали од едно влегување до друго треба да имаме период или не?
Ако некој знае многу би ми значел одговорот.
Многу Ви благодарам
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Честитки за исполнување на желбата!!!
--- надополнето: 26 февруари 2013 во 00:25 ---
Јас сум нова на форумот и сакам да дознаам нешто што можеби нема врска со лотарија,но на нас како и да ни падна лотаријата,бидејќи,јас,мојот сопруг и ќеркичката од 10 години добивме 10-годишна виза.
Мене ме интересира следното:
Јас и сопругот бевме во Америка и при влез ни одредија престој од шест месеци,ние останавме еден месец,толку колку што кажавме и во амбасада и таму на влезот.
Сега со ќерката сакаме да одиме ,но би сакале,доколку ни дадат при влез толкав престој,да останеме,барем ,јас со ќерката 3 месеци,а сопругот 6 месеци.И под предпоставка и следната година да сакаме да одиме повторно,дали ќе можеме на толкави периоди да остануваме.
Ме интересира,дали од едно влегување до друго треба да имаме период или не?
Ако некој знае многу би ми значел одговорот.
Многу Ви благодарам
Obicno na turisticka viza imas prestoj 3 meseci vo rok od edna godina koja se racuna od datumot na vizata. No vo sekoj slucaj najdi informacii na internet bidejki sekoja zemja ima razlicni pravila.
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Obicno na turisticka viza imas prestoj 3 meseci vo rok od edna godina koja se racuna od datumot na vizata. No vo sekoj slucaj najdi informacii na internet bidejki sekoja zemja ima razlicni pravila.
Blagodaram na brziot odgovor...No,ako nekoj ima iskustvo ili ima ideja kade da se rasprasam,kade da pogldenam neka pise!
Dali vazi,deka mozes da izlezes od Amerika,makar i na dva dena do Kanada i potoa povtorno da vlezes i da sedis tri-sest meseci?????
Rabotata e da sedis poveke vo Amerika,pomalku vo Makedonija,da imas viza za tamu,da ne ja izgubis i da mozes da doagas vo Makedonija!!!!
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
како прво лотаријата за грин карта нема врска со амбасадата и амбасадата не се занимава со тие податоци , второ таа лотарија не е измислена како рестриктивно средство туку како афирмативно !!! првата идеја за лотарија е да се воведе начин да се легализираат дел од емигрантите веке одомакени во сад без решен статус , успат уште неколку десетици илјади однадвор добиваат можност да си ја пробаат среката во америка !!! проверено знам дека многу луге кои аплицирале за грин карта имаат добиено без проблем и друг вид на визи ( work and travel , туристичка и транзит ) , така да не го обесхрабрувај noname , нека си ја проба среќата !!!!
Se soglasuvam.Nie kako semejstvo imavme aplicirano,veke vtora godina za lotarija za vo Usa i pred nekolku meseci dobivme turisticka na 10 godini,celo semejstvo.....Se e sreka i mislam kakvi dokumenti ke podneses pred se.....
Osnovno da imas rabota,imot,pari na smetka i nesto so sto ke dokazes deka ke se vratis vo Makedonija....Na primer Dogovor so roditelite za dozivotna izdrska......
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Blagodaram na brziot odgovor...No,ako nekoj ima iskustvo ili ima ideja kade da se rasprasam,kade da pogldenam neka pise!
Dali vazi,deka mozes da izlezes od Amerika,makar i na dva dena do Kanada i potoa povtorno da vlezes i da sedis tri-sest meseci?????
Rabotata e da sedis poveke vo Amerika,pomalku vo Makedonija,da imas viza za tamu,da ne ja izgubis i da mozes da doagas vo Makedonija!!!!

Прашај го прашањето тука...таму ќе ги најдеш сите информации кои што ти требаат за твојот проблем!
 
Член од
29 јули 2007
Мислења
71
Поени од реакции
3
Честитки за исполнување на желбата!!!
--- надополнето: 26 февруари 2013 во 00:25 ---
Јас сум нова на форумот и сакам да дознаам нешто што можеби нема врска со лотарија,но на нас како и да ни падна лотаријата,бидејќи,јас,мојот сопруг и ќеркичката од 10 години добивме 10-годишна виза.
Мене ме интересира следното:
Јас и сопругот бевме во Америка и при влез ни одредија престој од шест месеци,ние останавме еден месец,толку колку што кажавме и во амбасада и таму на влезот.
Сега со ќерката сакаме да одиме ,но би сакале,доколку ни дадат при влез толкав престој,да останеме,барем ,јас со ќерката 3 месеци,а сопругот 6 месеци.И под предпоставка и следната година да сакаме да одиме повторно,дали ќе можеме на толкави периоди да остануваме.
Ме интересира,дали од едно влегување до друго треба да имаме период или не?
Ако некој знае многу би ми значел одговорот.
Многу Ви благодарам
Pa trebit 6 meseci mk 6 meseci usa taka znam jas
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Прашај го прашањето тука...таму ќе ги најдеш сите информации кои што ти требаат за твојот проблем!
Stranata sto mi ja dadovte e neiscrpen izvor na informacii.....Mnogu,mnogu Vi blagodaram!!!
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 08:06 ---
Pa trebit 6 meseci mk 6 meseci usa taka znam jas
I jas taka imam slusnato,no ne bev sigurna....Vo sekoj slucaj Vi blagodaram!
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Stranata sto mi ja dadovte e neiscrpen izvor na informacii.....Mnogu,mnogu Vi blagodaram!!!
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 08:06 ---
Нема проблем.... но од мене еден совет.
Читај...Читај...Читај.
Читај што повеќе.... затоа што таму има едно непишано правило, доколку прашаш некое за нив банално прашање, а тебе комплицирано до бескрај.... лошо ќе поминеш.
Затоа разлистај го добро формумот пред да прашаш нешто.... таму БУКВАЛНО сите проблеми се одговорени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom