Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
7 септември 2016
Мислења
16.947
Поени од реакции
30.452
@bijons Не сум направила туморски маркери, ни еден доктор не ми предложи, имам магнет од кичмата, протрузија л5 с1, сметаат дека тоа е проблемот.
Да си допрашам, @bijons зошто се посомневавте за некаков тумор?
... не реков ,,тумор,, , ама направи ги зошто како женска особа никогаш не си ги направила трите туморски маркери, ај да видиме што вредности ќе имаш!
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
13
Бев кај неурохирургот, ептен ми го фалеа као еден од најдобрите и уствари не ме ни прими тој, туку еден фин дечко специјализант. Рече да почнам со физикална, ако не бива, операција. Од таму се упатив во Превентива, докторката партал ме напраи што сум посетила двапати киропрактичар, и у право е, вика може од тогаш е променета состојбата со дискот... Инаку дискот баш фино ми го стиска нервот и така постојана болка. Од понеделник ќе почнам кај нив со терапии и се молам да оди на подобро, а јас овој пат ќе си бидам дисциплинирана. Да дополнам, у живот не сум одела по местачи и сл., кај поверував дека овој е сертифициран киропрактичар, па за вакво сериозно нешто...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.770
Поени од реакции
30.539
Бев кај неурохирургот, ептен ми го фалеа као еден од најдобрите и уствари не ме ни прими тој, туку еден фин дечко специјализант. Рече да почнам со физикална, ако не бива, операција. Од таму се упатив во Превентива, докторката партал ме напраи што сум посетила двапати киропрактичар, и у право е, вика може од тогаш е променета состојбата со дискот... Инаку дискот баш фино ми го стиска нервот и така постојана болка. Од понеделник ќе почнам кај нив со терапии и се молам да оди на подобро, а јас овој пат ќе си бидам дисциплинирана. Да дополнам, у живот не сум одела по местачи и сл., кај поверував дека овој е сертифициран киропрактичар, па за вакво сериозно нешто...
Ако станува збор за дискусхернија, ниту еден местач не може да ти помогне.
Декомпресија и такви работи (Inversion Tablе, гледам ја има да се купи и во мкд) викаат дека помага, сепак најдобро помини една физиотерапија и ќе видиш како ќе ти влијае.
Физиотерапија барај да те пратат тука, јас одев за други повреди, задоволен сум, ќе ти дадат и вежби кои после може да ги правиш дома. Не си ги давај парите на приватни физиотерапевти, земаат по 600+ денари по третман, а нема разлика во однос на заводот (таму плаќав по 150тина денари на ден со вклучен магнет).

Ако имаш вишок килажа, симнувај ја веднаш.
Од физички активности: пливање и велосипед, а со тек на време и одење, никако трчање.

Мене за намалување на болката ми помага оваа вежба, сепак не сум дискусхернија туку лумбоишијалгија во тој дел. Пробај ја прво на рамно, само да ги подигнеш нозете и да ги зацврстуваш мускулите на задникот и стомакот.
Еве ти и безбедни вежби за стомак, плус истегнувања. Со тек на време може да продолжиш со јога, разгледај и го каналот на Adrienе, не само за грбот туку е одлична и за цело тело и подобрување на расположение.

Операција е последно нешто, не ти го препорачувам особено ако си помлада, и не се нафаќај на такво нешто додека не добиеш иста препорака од 3-4 специјалисти.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.129
Поени од реакции
17.832
Операција е последно нешто, не ти го препорачувам особено ако си помлада, и не се нафаќај на такво нешто додека не добиеш иста препорака од 3-4 специјалисти.
Ako ima nepodnoslivi bolki vekje nekolku meseci bez znaci na podobruvanje togas mozebi e vreme da ja razgleda i taa opcija. Operacija. Toa mlada stara ne menuva mnogu. Ednostavno go ostetila diskot i toa e toa.
Prijael moj, se macese vaka vreminja. Neznam sto ne proba.
Na kraj vide ne vide, operacija vo Ohrid, sledniot den se ispravi, sega kako nov e, kako drug covek. Sega ima rizici, kako i kaj sekoja operacija no vekje ako rabotata e dottamu dojdena da so meseci trpi strasni bolki i e totalno nefunkcionalna, da recam ne mozi od krevet da stani ili se dvizi kako spajdermen po kukjata, togas neka gi stegni zabite i neka se operira.
Eventualno neka odi do Nis vo toa klinikata, neka ja pregledaat, snimaat i ke i kazat dali e za tamu ili za pod noz.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.770
Поени од реакции
30.539
Ako ima nepodnoslivi bolki vekje nekolku meseci bez znaci na podobruvanje togas mozebi e vreme da ja razgleda i taa opcija. Operacija. Toa mlada stara ne menuva mnogu. Ednostavno go ostetila diskot i toa e toa.
Prijael moj, se macese vaka vreminja. Neznam sto ne proba.
Na kraj vide ne vide, operacija vo Ohrid, sledniot den se ispravi, sega kako nov e, kako drug covek. Sega ima rizici, kako i kaj sekoja operacija no vekje ako rabotata e dottamu dojdena da so meseci trpi strasni bolki i e totalno nefunkcionalna, da recam ne mozi od krevet da stani ili se dvizi kako spajdermen po kukjata, togas neka gi stegni zabite i neka se operira.
Eventualno neka odi do Nis vo toa klinikata, neka ja pregledaat, snimaat i ke i kazat dali e za tamu ili za pod noz.
Се согласувам, ама тоа како најпоследно решение. Само и само ако другите работи не помогнат да функционира нормално.
Не е баш толку наивна оваа операција.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.129
Поени од реакции
17.832
Се согласувам, ама тоа како најпоследно решение. Само и само ако другите работи не помогнат да функционира нормално.
Не е баш толку наивна оваа операција.
Koi drugi, se proba i kolku sto ja sfativ ova trae vekje so meseci.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.770
Поени од реакции
30.539
Koi drugi, se proba i kolku sto ja sfativ ova trae vekje so meseci.
Физиотерапија, за 15 денови јас бев како нов, а во Неуромедика и на државна ме тераа да се оперирам.
Неполна година после ова еве ме пак вежбам, болки скоро и да немам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.647
Поени од реакции
18.298
Бев кај неурохирургот, ептен ми го фалеа као еден од најдобрите и уствари не ме ни прими тој, туку еден фин дечко специјализант. Рече да почнам со физикална, ако не бива, операција. Од таму се упатив во Превентива, докторката партал ме напраи што сум посетила двапати киропрактичар, и у право е, вика може од тогаш е променета состојбата со дискот... Инаку дискот баш фино ми го стиска нервот и така постојана болка. Од понеделник ќе почнам кај нив со терапии и се молам да оди на подобро, а јас овој пат ќе си бидам дисциплинирана. Да дополнам, у живот не сум одела по местачи и сл., кај поверував дека овој е сертифициран киропрактичар, па за вакво сериозно нешто...
Овие најчесто се кловнови, и преваранти, избегавај.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
438
Поени од реакции
1.792
Za eden mesec godisnina od koga dobiv diskushernia na l5 s1.Na pocetok ogromni bolku so nespienje traese seto toa edno dobri 4-5 meseci. Ibruprofen piev i Advil za namaluvanje na inflacijata. Primiv vo euroitalia inekcija so plazma i neznam sho drugo.Bev kaj Rendevski na drzavna mi kaza deka treba operacija . Bev kaj Blazevski remedika isto neurohirug isto mi kaza operacija. Kaj lozance vo sistina isto operacija. Potoa kaj Vrcakovski vo neuromedica me sovetuvase da ne brzam iako e za operativen zafat. Preventiva naprajv 25 sesii na dekompresija treptmani itn. Poslem 6-7 meseci pocnav da funkcioniram.Letoto plivav mi pomozi mnogu. Isto nov dushek tvrd mislam deka mi pomozi isto taka mnogu , polozbata na spienje ja smeniv zaspivav so tenka pernica pod stomako nekoj vid dekomresija i ako spiev na strana obavezno so pernica. Postepeno pocnav da pram vezbi za kolk namaliv na kilaza 7-8 kila mnogu tecnosti po 3-4 kila deno voda , pusenje nikako i alhohol , zdrava ishrana. Ete me sega prva nedela se vrativ vo teretana so minimalni tezini vezbam , najnormalno funkcioniram.Zaborajv na krevanje potesko od 3-4 kila itn... Taka da ne ocajuvaj i jas ja citav lani i neznaev sho so mene. Treba vreme fokusiraj se na problemot ke se reshi.Zaboraviv isto bev sante plus bev reshen turcija da pram minimal invasion surgery isto kontakrivav bolnica vo Belgrad skoro i da se dogovoriv. Vo poslenden moment se predomisliv i rekov ke cekam ke se posvetam 100% da probam da izlezam bez operacija .
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
213
Поени од реакции
594
Za eden mesec godisnina od koga dobiv diskushernia na l5 s1.Na pocetok ogromni bolku so nespienje traese seto toa edno dobri 4-5 meseci. Ibruprofen piev i Advil za namaluvanje na inflacijata. Primiv vo euroitalia inekcija so plazma i neznam sho drugo.Bev kaj Rendevski na drzavna mi kaza deka treba operacija . Bev kaj Blazevski remedika isto neurohirug isto mi kaza operacija. Kaj lozance vo sistina isto operacija. Potoa kaj Vrcakovski vo neuromedica me sovetuvase da ne brzam iako e za operativen zafat. Preventiva naprajv 25 sesii na dekompresija treptmani itn. Poslem 6-7 meseci pocnav da funkcioniram.Letoto plivav mi pomozi mnogu. Isto nov dushek tvrd mislam deka mi pomozi isto taka mnogu , polozbata na spienje ja smeniv zaspivav so tenka pernica pod stomako nekoj vid dekomresija i ako spiev na strana obavezno so pernica. Postepeno pocnav da pram vezbi za kolk namaliv na kilaza 7-8 kila mnogu tecnosti po 3-4 kila deno voda , pusenje nikako i alhohol , zdrava ishrana. Ete me sega prva nedela se vrativ vo teretana so minimalni tezini vezbam , najnormalno funkcioniram.Zaborajv na krevanje potesko od 3-4 kila itn... Taka da ne ocajuvaj i jas ja citav lani i neznaev sho so mene. Treba vreme fokusiraj se na problemot ke se reshi.Zaboraviv isto bev sante plus bev reshen turcija da pram minimal invasion surgery isto kontakrivav bolnica vo Belgrad skoro i da se dogovoriv. Vo poslenden moment se predomisliv i rekov ke cekam ke se posvetam 100% da probam da izlezam bez operacija .
Дај пушти кој вежби ги осеќаш за ефективни.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
13
Од понеделникот почнав со физикална, декомпресија, струи, ласер, ултразвук. По првата декомпресија имав страшна реакција, цела вечер ужас болки! Ми рекоа дека кај некои пациенти се случува. По втората и третата друга приказна, намалени болки и немам пиено апче за болка замислете! Денес имав четврта декомпресија, е денес па имам поголема болка од вчера, ама далеку од хистерична. Уште лежам, кога станувам се најјаки болките и нормално, додека се движам низ дома, така си кривам и си боли.

Какви се вашите искуства со декомпресија, какви беа реакциите, дали постепено се намалуваа болките, дали можеби правеше фати-пушти...

Многу ми помогнавте сите кои претходно ми пишавте и многу сум ви благодарна!

Да допишам, еден доктор ми вика веројатно ми било од породување?! Имам 3 деца, ама лесно ги родив, а и не се веќе бебиња, сега да ме фати?!?
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
14
Поени од реакции
13
Никој нема да ми напише искуство од компјутерска декомпресија?! Знам дека е индивидуално, ама сепак. Вчера ја имав петтата декомпресија, вечерта пак јаки болки, да видам во понеделник што ќе каже докторката. Ах овој дискус...
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.383
Поени од реакции
3.126
Никој нема да ми напише искуство од компјутерска декомпресија?! Знам дека е индивидуално, ама сепак. Вчера ја имав петтата декомпресија, вечерта пак јаки болки, да видам во понеделник што ќе каже докторката. Ах овој дискус...
Не сум правел декомпресија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom