Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.639
Поени од реакции
5.317
Не дискутирам повеќе, за да не ве „замолкнувам“ и да не ви бидам постојано дежурен „антихрист“ и останати обвинувања.
Туркајте си дискусии ајде.. не ви се мешам повеќе. Изгледа доволно било :coffee:
Ете гледаш колку било лесно. ;)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.766
Не дискутирам повеќе, за да не ве „замолкнувам“ и да не ви бидам постојано дежурен „антихрист“ и останати обвинувања.
Туркајте си дискусии ајде.. не ви се мешам повеќе. Изгледа доволно било :coffee:
Е ми немој таќе...кој ќе им реплицира бесконечно на моите дописи...и кому ќе морам да му реплицирам на реплицарните ми дописи...и така во круг...:(
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
@PROROKOT

Ме интересира од каде го црпиш тоа дека црквата е правата вистина , многу пати ти го гледам тоа во постови и фокусот од време на време ти е само на црквата.

Црквата е ПРЕНОСИТЕЛ на пораката , нема никаква власт над неа за да биде судија.

Христијанството е многу повеќе од секташки гледања и проповеди , фундаменталните вредности на човештвото се раѓаат во учењата на Исус.

И двајцата веруваме во исто , само различно го кажуваме тоа.

Јас не чувствувам морална обврска да ја бранам црквата и некои нејзини ставови низ историјата.
Ама тоа не значи дека не идам..

There is a better way , just saying..
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.766
@PROROKOT

Ме интересира од каде го црпиш тоа дека црквата е правата вистина , многу пати ти го гледам тоа во постови и фокусот од време на време ти е само на црквата.

Црквата е ПРЕНОСИТЕЛ на пораката , нема никаква власт над неа за да биде судија.

Христијанството е многу повеќе од секташки гледања и проповеди , фундаменталните вредности на човештвото се раѓаат во учењата на Исус.

И двајцата веруваме во исто , само различно го кажуваме тоа.

Јас не чувствувам морална обврска да ја бранам црквата и некои нејзини ставови низ историјата.
Ама тоа не значи дека не идам..

There is a better way , just saying..
Црквата, создадена од Синот Божји Исус Христос во содејство со Светиот Дух, ја поседува вистината (вистините) од духовна природа, затоа што сам Христос и Духот Свет ја објавија вистината во потполна смисла само во/преку Црквата, а преку Црквата, до целиот човечки род.

Ако ти е битно, можам да посочам стих од Новиот Завет, каде Апостолот токму тоа го нагласува, за да не се „сети„ некој друг дека вистина постои и надвор од Црквата Христова.

За секој случај, види во Тимотеј, 3.15.

А живата вистина е сам Христос (види во Јован, 14.6).
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Црквата, создадена од Синот Божји Исус Христос во содејство со Светиот Дух, ја поседува вистината

А живата вистина е сам Христос (види во Јован, 14.6).
26. И кога јадеа, Исус зеде леб, го благослови и рече: „Земете, јадете, ова е Моето тело.”
27. И како ја зеде чашата, заблагодари, им даде и рече: „Пијте од неа сите;
28. зашто ова е Мојата крв на Новиот завет, која се пролива за мнозина, за опростување на гревовите.

Вистина(Исус) со која ќе се наранат другите/сите, а не да се стега и присвојува,наша и ничија друга.
Тоа не е учење на Исус.Или што би рекол Исус ,не ве познавам!
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.766
26. И кога јадеа, Исус зеде леб, го благослови и рече: „Земете, јадете, ова е Моето тело.”
27. И како ја зеде чашата, заблагодари, им даде и рече: „Пијте од неа сите;
28. зашто ова е Мојата крв на Новиот завет, која се пролива за мнозина, за опростување на гревовите.

Вистина(Исус) со која ќе се наранат другите/сите, а не да се стега и присвојува,наша и ничија друга.
Тоа не е учење на Исус.Или што би рекол Исус ,не ве познавам!
Младиќу,

во наведените стихови, Господ Исус Христос ја задава Стетата Тајна Причест, вечерта на Велики Четврток, во куќата од Св.Ап. Марко, пред да биде апсен.

Какво своини, каков бутур...аман...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Младиќу,

во наведените стихови, Господ Исус Христос ја задава Стетата Тајна Причест, вечерта на Велики Четврток, во куќата од Св.Ап. Марко, пред да биде апсен.

Какво своини, каков бутур...аман...
Пријател, многу е важно како ги користиш зборовите за да бидеш под капата на вистината.

Ти посочив цитати во кој се споделува телото Исусово на сите, ако не ја разбра параболата ќе посочам друг цитат.

Матеј 5
15 Никој не пали свеќа за да ја покрие со капак, туку ја става на свеќник, за да им свети на сите во куќата.

Ако во сплет на зборови ја присвоиш светлина, си отпаднал од вистината.
Спомни си дека Исус умре за сите луѓе и ги зема на себе нивните гревови.Не умре за оние или овие, тие или за нас, туку за сите.

Така да , вистината не опстојува кај оние кој ја ограничуваат.
Не за џабе се вели, по плодовите ќе ги познаете.
Ако така ве учат по вашите храмови,
жал ми е, но вистината не е во така-наречената христова црква.
Следиш слепци!
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.766
Пријател, многу е важно како ги користиш зборовите за да бидеш под капата на вистината.

Ти посочив цитати во кој се споделува телото Исусово на сите, ако не ја разбра параболата ќе посочам друг цитат.

Матеј 5
15 Никој не пали свеќа за да ја покрие со капак, туку ја става на свеќник, за да им свети на сите во куќата.

Ако во сплет на зборови ја присвоиш светлина, си отпаднал од вистината.
Спомни си дека Исус умре за сите луѓе и ги зема на себе нивните гревови.Не умре за оние или овие, тие или за нас, туку за сите.

Така да , вистината не опстојува кај оние кој ја ограничуваат.
Не за џабе се вели, по плодовите ќе ги познаете.
Ако така ве учат по вашите храмови,
жал ми е, но вистината не е во така-наречената христова црква.
Следиш слепци!
Младиќу,

можеш целото Свето Писмо да го цитираш, книга по книга, глава по глава, стих по стих...и на крајот пак ќе си останеш на просто цитирање, без да знаеш што точно е запишано во стиховите.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
John Chapter 1(1-6) :

In the beginning was the Word,
and the Word was with God,
and the Word was God.
He was in the beginning with God.
All things came to be through him,
and without him nothing came to be.

What came to be
through him was life,
and this life was the light of the human race
the light shines in the darkness and the darkness has not overcome it.

Matthew Chapter 12(31-32) :
And so I tell you, every sin and blasphemy will be forgiven men, but the blasphemy against the Spirit will not be forgiven.
Anyone who speaks a word against the Son of Man will be forgiven, but anyone who speaks against the Holy Spirit will not be forgiven, either in this age or in the age to come.

Прочитај го ова 100 пати ако треба за да го разбереш..
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.766
John Chapter 1(1-6) :

In the beginning was the Word,
and the Word was with God,
and the Word was God.
He was in the beginning with God.
All things came to be through him,
and without him nothing came to be.

What came to be
through him was life,
and this life was the light of the human race
the light shines in the darkness and the darkness has not overcome it.

Matthew Chapter 12(31-32) :
And so I tell you, every sin and blasphemy will be forgiven men, but the blasphemy against the Spirit will not be forgiven.
Anyone who speaks a word against the Son of Man will be forgiven, but anyone who speaks against the Holy Spirit will not be forgiven, either in this age or in the age to come.

Прочитај го ова 100 пати ако треба за да го разбереш..
Еве, го чекав твоето појавување на форумов, за да ми станат рабојќето троа појасни.
Ти што велиш, што е напишано во стиховите?...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.766
Matthew 11:15
He that hath ears to hear, let him hear.
Ти благодарам на исцрпниот одговор...

Патем кажано, бесмисленото цитирање стихови, произволно, „ад хок„, без нивно точно толкување, е чисто протестантски манир.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Ти благодарам на исцрпниот одговор...

Патем кажано, бесмисленото цитирање стихови, произволно, „ад хок„, без нивно точно толкување, е чисто протестантски манир.
Ако сакаме некој да не ислуша , има многу повеќе начини, не само црковниот.

Не треба да се навредуваш одма и дефанзивно да се поставуваш , немаш ни потреба.

На крајот , двајцата ке стигнеме до целта , само по различен пат..
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.766
Ако сакаме некој да не ислуша , има многу повеќе начини, не само црковниот.

Не треба да се навредуваш одма и дефанзивно да се поставуваш , немаш ни потреба.

На крајот , двајцата ке стигнеме до целта , само по различен пат..
- Освен бидувањето член во Црквата Христова и послушноста кон учењето Божјо и Црковно, нема друг начин за послушност.
- Не, не сум навреден, туку ти не си првиот на форумов кој изнесува свое мислење, кое е поинакво па и спротивно од Црковното, и уште е убеден дека е во право.
- Ќе стигнеме само ако се потрудиме и ако сам Бог ни се смилува, а патот до Бога е еден и тесен, оти надвор од тесниот пат постојат широки патишта и патувањето по нив е неизвесно...
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
- Освен бидувањето член во Црквата Христова и послушноста кон учењето Божјо и Црковно, нема друг начин за послушност.
- Не, не сум навреден, туку ти не си првиот на форумов кој изнесува свое мислење, кое е поинакво па и спротивно од Црковното, и уште е убеден дека е во право.
- Ќе стигнеме само ако се потрудиме и ако сам Бог ни се смилува, а патот до Бога е еден и тесен, оти надвор од тесниот пат постојат широки патишта и патувањето по нив е неизвесно...
Ако веќе почнуваш ... Црквата е телото Христово , тоа се сите луѓе кои го прифаќаат Христовиот дар за спасение и го следат Христовото учење.

Црквата денеска е многу повеќе од тоа што е напишано во Библијата..

John 2:13-16
Since the Passover of the Jews was near, Jesus went up to Jerusalem.
He found in the temple area those who sold oxen, sheep, and doves,as well as the money-changers seated there.
He made a whip out of cords and drove them all out of the temple area, with the sheep and oxen, and spilled the coins of the money-changers and overturned their tables,
and to those who sold doves he said, Take these out of here, and stop making my Father’s house a marketplace.

Кога кажав "повеќе" мислев на - службата на црквата се наплаќа..
Тоа е против сите негови учења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom