Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.980
Види, пред Воскреснувањето, Исус Христос празнувал и Пасха и Обновение, како што е спомнато во Евангелијата.

По Неговото Воскреснување, важат други правила.[DOUBLEPOST=1484342824][/DOUBLEPOST]

Само толку? Немој да бидеш скромен.
Почни троа по троа, не мора сите прашања да ги одговараш денес, стрплив сум јас ќе те почекам ;) плус не ти барам некое долго објаснување, во неколку реченици.
Albert-Einstein-Quotes-4.jpg
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.707
Види, за Исус знаеме само од новиот завет што е запишано, а таму не пишува како се празнувало и што се зборувало при обредите ...
Зборуваш за воскреснување како да се навистина случило, а не да е некоја симболика, па делиш пред и потоа...

Се мислам дека црквата отпосле создава ритуали кои ќе одговараат со новата доктрина, со сите тие кандила, вртења низ храмови и ѕвонци...

Нормално позајмувајќи од стари иницијаторски учења не признавајќи дека го прави тоа...

И види:
„Прави што ти е волја тоа нека биде целиот Закон! Одбиј го ова и падни под клетвата на судбината. Подели ја волјата против самата себе, резултатот е слабост и борба, залудна борба. Законот не го осудува Човекот. Прифати го законот и се е законски.
...
...
Тоа е законот на Исус Христос, или подобро Гностичката традиција на која легендата за Христос е деградација, кој се обиде да подучува; но приближно секој збор што тој го кажал бил погрешно интерпретиран и искривен од неговите непријатели, посебно од оние кои се нарекувале негови ученици. Во секој случај Еонот не беше созреан за Законот на Слободата. Од сите следбеници само Св. Августин изгледа дека разбрал иако само блесок од она што тој го мислел.“
--- Еквинокс на Боговите, VIII

Повеќе мудрост ќе најдеш кај другите отколку кај „официјалните“ следбеници на оној што го прогласија своеволно за Христос...

П.С. Постојано се дрзнуваш христијанската догма да ја оправдуваш преку хебрејски текстови од петокнижието - нема да ти успее, освен кај неуките кои не се запознаени со еврејската мисла ;)
Еврејскиот закон се учи меѓу евреи и од евреи, не од христијани!
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Се мислам дека црквата отпосле создава ритуали кои ќе одговараат со новата доктрина, со сите тие кандила, вртења низ храмови и ѕвонци...
Па да. Сигурно Исус никогаш не одел со босилек во рака и да пее молитви над калашников, снајпер и пиштол Застава и да ги благословува. :D
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
Ете го одговорот што ти го постави порано, зошто сите зборуваат негативно за христијанството, а не против Телемитите :)

Како да се сложам со христијанскиот став дека мојот живот бидејќи не сум христијански е демонски живот, опкружен со демони и лаги наоколу?
НЕ! :)
Тоа го зборуваат твоите свештеници наоколу, и ти ми велиш да прифатам лаги од твоите свештеници за да си ја оправдаат верата бидејќи таква им е догмата?

Тоа никој не го прифаќа денес и затоа ги имаме овие муабети ние тука на форуми, а и јавно треба да му се каже на христијанинот да си ја гледа својата работа, за да не се жали потоа како сите биле против христијаните...
Ќе бидат, не може поинаку со овие денешни христијански свештеници и мирјани....

Јас сум слободоумен, потребно е христијанинот да стане свесен дека христијанството не понуди универзален пат за сите и не може преку тој пат да ги осудува сите, треба да прифатат дека низ времето се изгради само догма, со купишта адети од непознати причини со која сега си имаат сите проблеми...
Преку таа догма се осудуваат сите... а тоа не поминува.

Читаш што се зборува тука нели, ги следиш дискусиите што ги водат обични мирјани, ги читаш размислите на отци и монаси што мнение имаат за нехристијани во нивните беседи - исто звучат како муслиманите и нивните зборувања! Негативно зборување за другите не е љубов и проклети да бидат сите што само ближниот свој можат да го љубат, а не и другите!
За христијаните ближен се смета со друг збор секој човек. Христијаните што си зборуваат си останува меѓу нив, никому не испратиле било каква осуда. Ти не мора да се сложиш со тоа, ама немој да зборуваш јавно ако сакаш да си либерален. И мене ми смета што телемитите сметале дека ние денес не сме го имале изворното христијанско учење, тоа за мене е навреда, ама ако тоа е дел од вашето учење ќе се носам со тоа и нема да хистеричам. Едноставно не го прифаќам тоа и толку. И ако за нас вие сте биле заблудени шо има да се навредуваш? Уживај си во твоето ако знаеш дека не си. Догма, адети без врска итн. е сосем друга тема и тоа инерхристијанско па би ги засегало само христијаните. Во модерниов речник е создадено погрешно мнение за терминот догма и што тој означува, мислам дека те разбрав што сакаш да кажеш, но тоа нешто што вие го сметате за догма кај нас и воопшто не е. Те разбирам зошто си огорчен од христијанството и ми е жал што само тоа си го видел, ама си имаш избор и си го користиш.
Toa e дефиниција за секта ако во нешто верува мала група за разлика од мнозинството
Е де, можеш и така да ја наречеш од социолошко-историска точка, ама и тоа не за долго пошо за кратко време веќе нема да се работи за мала група. Се носам со тоа и не гледам некој проблем ако така се гледа на работите.
Не се секирај, ни си прв ни си последен, што не го гледа сопственото “лаење“, а туѓото го гледа. Не, не не' лажи и нас и себе си. Ништо ти не си нашол. Ти веруваш (клучниот збор) дека си нашол. И немам против што тоа го веруваш. Не е заблудата во тоа што ти веруваш дека си нашол, туку во тоа што си убеден (тука е заблудата твоја) дека секој што мисли дека пронашол друго за вистина е во заблуда.
Факт е дека верување не ни можеш да докажеш колку и да сакаш. А повторно ќе ти кажам, немам јас што да докажувам, јас не изнесувам тврдење. Јас не верувам во богови, јас не тврдам дека не постои бог. За мене тоа е лудост. Но уште полудо и крајно безобразно е да тврдиш дека постои на основ на верување.

Ете ми пречи терминот безбожник оти го употребувате во пежоративна форма. Исто како што и тебе ти смета што те викам заблуден. Ја сфаќаш аналогијата?
До кое тоа јас да се држам? Види претходно. Ако барате почит, понудете почит. Како беше онаа изрека “што си посеал тоа ќе жнееш“. Сеј омраза, омраза и ќе жнееш. Не ми треба христијанство за да го знам тоа.
Кои тоа религиски чувства имам? Не ме смеј.
Немаш што ти потреба да подучуваш или да му укажуваш некому за твоето “Велелепно“ христијанство. Сега во ера на глобализација и комуникации? И кога тоа го правите (не само ти) го правите на многу грд начин со сатани демони и што ти не, со излитени флоскули. Немој, 21ви век е. Писмен е народов за разлика од порано. Кому му треба христијанството (ма која и да е деноминација) ќе си го најде сам. Не му треба помош од вас.
Ако јас верувам цврсто само во едно, а мора да биде едно, тогаш нормално дека се' oстанато е заблуда и тоа можам да го констатирам (за себе) и морам, ама не смеам да осудувам никојпат и за тоа ако осудувам другомисленик не можам да се оправдувам. Едноставно ако еден рече дека Бог постои, а друг дека не постои, би требало и двајцата да можат да го поткрепат своето тврдење без разлика кој го покренал.
Терминот безбожник не го користам како пејоратив, туку како таков кој е соодветен за тоа, јас можам со пејоративен тон да искажам и најубав збор, па да биде најлоша навреда пак. Јас не раскажувам за велелепието на христијанството ама си го фалам кога го кудат. Нема врска што е 21-ви век, може да биде и 40-ти ако сака. Вистина сега народот е пописмен од порано и тоа му е прекрасна можност подобро да се запознае со христијанската теологија и философија, и народот си ја користи таа предност на модерното време. Ако сакаш да ги прикажеш христијаните како неписмени сети се без разлика колку ти е тешко на сите оние звучни имиња од науката кој се нарекувале христијани или пак биле само верници. Точно дека кој мисли дека му треба христијанството ќе си го најде сам, тоа е така и никој не може против тоа.
Верувајте ми дека немам злоба ниту презир кон вас, јас самиот си знам дека сум за никаде и се мешам во вакви конверзации од единствена причина шо сметам дека е подобро да ме има од колку да ме нема.
https://www.youtube.com/watch?v=HJ7zbzJZsjs
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Е де, можеш и така да ја наречеш од социолошко-историска точка, ама и тоа не за долго пошо за кратко време веќе нема да се работи за мала група. Се носам со тоа и не гледам некој проблем ако така се гледа на работите.
Шо е тоа кратко време?
На христијанството му требаше речиси 4 века да стане мнозинство, така да денес ти не би требало да осудуваш ниту една верска група или секта пошто за 3-4 века можеби ќе станат доминантно верување.
Секогаш пред да осудиш некого како безначајна секта, сети се дека така почна и христијанството
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.707
За христијаните ближен се смета со друг збор секој човек. Христијаните што си зборуваат си останува меѓу нив, никому не испратиле било каква осуда. Ти не мора да се сложиш со тоа, ама немој да зборуваш јавно ако сакаш да си либерален. И мене ми смета што телемитите сметале дека ние денес не сме го имале изворното христијанско учење, тоа за мене е навреда, ама ако тоа е дел од вашето учење ќе се носам со тоа и нема да хистеричам.
Од крајот ќе започнам..

1. Ќе се запознаеш со Телема па ќе зборуваш што е „нашето“ учење, не вака глупости да пишуваш. Барем не бара нашето учење да веруваш, треба да се запознаеш и да видиш од што си направане, кал или ѕвездена прашина - имаш начин да увидиш. ;)

2. Ти си навреден што некој мисли за христијанството дека не е она изворното, а ги убедуваш другите да прифатат дека истото тоа христијанство ако шири лаги за тие луѓе кои не се христијани дека се сатанисти, демонски опседнати, живеат во лага - е ок?
Ова е подло. И ниско...

3. Христијаните што зборуваат го има насекаде, како тогаш јас знам за омразата и негативното зборување на христијанскиот свештеник кон јогата, кон хиндуизмот, кон исламот, кон разни христијански цркви итн итн?
Не, христијанството сака секаде да е, да уреди се, а реков - наместо универзален пат, христијанството прерасна во догма... Зошто, вие тоа треба да си решите, не насилно да ги туркате луѓето во калапот!

4. Ако христијанинот ближен го смета муслиманинот, хиндуистот, католикот, протестантот, Телемитот итн- нема да шири лаги за нивните учења, начини на живот и нема да ги осудува преку самото тоа христијанство!

Морав вака да ти расцепкам... за да увидиш дека се поеќе луѓе ќе имаат проблем со „отец“ овој или оној бидејќи освен осудување, нема друго во нивните срца кон другиот...
И за тоа не е крив никој... освен самиот христијанин и неговото учење.

Едноставно не може да креваш прст и да прогласиш прастаро учење дека е лажно и демонско бидејќи не оди во сликата на христијанската догма! НЕ МОЖЕ ТАКА!
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
Шо е тоа кратко време?
На христијанството му требаше речиси 4 века да стане мнозинство, така да денес ти не би требало да осудуваш ниту една верска група или секта пошто за 3-4 века можеби ќе станат доминантно верување.
Секогаш пред да осудиш некого како безначајна секта, сети се дека така почна и христијанството
Велиш четири века, а?[DOUBLEPOST=1484395453][/DOUBLEPOST]
Од крајот ќе започнам..

1. Ќе се запознаеш со Телема па ќе зборуваш што е „нашето“ учење, не вака глупости да пишуваш. Барем не бара нашето учење да веруваш, треба да се запознаеш и да видиш од што си направане, кал или ѕвездена прашина - имаш начин да увидиш. ;)

2. Ти си навреден што некој мисли за христијанството дека не е она изворното, а ги убедуваш другите да прифатат дека истото тоа христијанство ако шири лаги за тие луѓе кои не се христијани дека се сатанисти, демонски опседнати, живеат во лага - е ок?
Ова е подло. И ниско...

3. Христијаните што зборуваат го има насекаде, како тогаш јас знам за омразата и негативното зборување на христијанскиот свештеник кон јогата, кон хиндуизмот, кон исламот, кон разни христијански цркви итн итн?
Не, христијанството сака секаде да е, да уреди се, а реков - наместо универзален пат, христијанството прерасна во догма... Зошто, вие тоа треба да си решите, не насилно да ги туркате луѓето во калапот!

4. Ако христијанинот ближен го смета муслиманинот, хиндуистот, католикот, протестантот, Телемитот итн- нема да шири лаги за нивните учења, начини на живот и нема да ги осудува преку самото тоа христијанство!

Морав вака да ти расцепкам... за да увидиш дека се поеќе луѓе ќе имаат проблем со „отец“ овој или оној бидејќи освен осудување, нема друго во нивните срца кон другиот...
И за тоа не е крив никој... освен самиот христијанин и неговото учење.

Едноставно не може да креваш прст и да прогласиш прастаро учење дека е лажно и демонско бидејќи не оди во сликата на христијанската догма! НЕ МОЖЕ ТАКА!
Јас никого не убедувам, така верувам. Проблемот кој другиот го има со моето верување е веќе проблем на другиот, а не мој и не сум му ја крив.
Догма ја нагодив така фино со поголеми, болдирани букви за да те прашам, која е таа догма, што е тоа догма? Сакам да сфатиш дека погрешно го поимаш терминот. Не знам кој беше философ рекол: Јас не напаѓам луѓе, напаѓам идеи! Исто и за случајов со христијаните важи. Не дај Боже христијанството да учеше некого на осудување или некој свет отец да осудуваше некого, тоа го немало до сега.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.707
Штом напаѓаш идеи и сржта на твојата христијанска догма е да оцрнува и да негира учења за да си го оправда своето учење, не барај одговор и не се жали зошто сите се против христијанството и христијанинот.

Заради едно верување види што се пишуваат христијаните за другите... со кој ум? Преку едно верување зборуваат за другите учења како тоа верување да е некаков факт.
ВЕРУВАЊЕТО не содржи искуство ниту вистина.

Заради таа срж да се верува, да се шири омраза кон се што не е христијанско, исто како што исламот шири омраза кон се што не е ислам, луѓето не сакаат христијанство, не сакаат ислам, не сакаат омраза... заради тоа умре стариот еон бидејќи е бесцелно да се подели брат со брат веќе... на основа на едно проклето верување и ништо повеќе.

„За христијанинот ближен е секој човек“ паѓа во вода бидејќи освен за христијанин, христијанинот нема љубов за другите, само осуда и негативност - бидејќи нели, тоа е сржта на христијанското ВЕРУВАЊЕ.
И преку едно верување се создава толку негативен поларитет меѓу луѓето... штета.

Кога ќе разберете дека христијанството не е универзална религија туку догматска и не може секој да е христијанин, а со тоа да разберете дека е глупо да го осудувате човекот што не е христијанин? :)
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2014
Мислења
62
Поени од реакции
28
Штом напаѓаш идеи и сржта на твојата христијанска догма е да оцрнува и да негира учења за да си го оправда своето учење, не барај одговор и не се жали зошто сите се против христијанството и христијанинот.

Заради едно верување види што се пишуваат христијаните за другите... со кој ум? Преку едно верување зборуваат за другите учења како тоа верување да е некаков факт.
ВЕРУВАЊЕТО не содржи искуство ниту вистина.

Заради таа срж да се верува, да се шири омраза кон се што не е христијанско, исто како што исламот шири омраза кон се што не е ислам, луѓето не сакаат христијанство, не сакаат ислам, не сакаат омраза... заради тоа умре стариот еон бидејќи е бесцелно да се подели брат со брат веќе... на основа на едно проклето верување и ништо повеќе.

„За христијанинот ближен е секој човек“ паѓа во вода бидејќи освен за христијанин, христијанинот нема љубов за другите, само осуда и негативност - бидејќи нели, тоа е сржта на христијанското ВЕРУВАЊЕ.
И преку едно верување се создава толку негативен поларитет меѓу луѓето... штета.

Кога ќе разберете дека христијанството не е универзална религија туку догматска и не може секој да е христијанин, а со тоа да разберете дека е глупо да го осудувате човекот што не е христијанин? :)
Добро брат, јас кажав, ти си кажа, сега чини си шо си знајш опрајте ја работата во новиов еон и ако е така поубо нека биде така макар и јас да не сум свесен за тоа. Ние брат, не се лути, ама ќе продолжиме ко досега, ако народот не не сака ни нас ни нашиот Бог нека не ни верува. На крај краева тој го има последниот збор. Ако дошло времето за фијаско на христијанството нека биде шо можам јас да спречам, иако мене искрено не ми изгледа ко да е така.
Шо да се прави, сите по нешто велиме, и ти... :brlav::jeeee::Кезец::kajgana:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.707
Кој го има последниот збор?
Зарем не гледаш дека одамна е фијаско, со постојано барање нови непријатели за да има што да осудува за да се оправда самото на себе си ?
И да, ништо не можеш да спречиш... што е добро.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ако јас верувам цврсто само во едно, а мора да биде едно, тогаш нормално дека се' oстанато е заблуда и тоа можам да го констатирам (за себе) и морам, ама не смеам да осудувам никојпат и за тоа ако осудувам другомисленик не можам да се оправдувам.
Не можеш да кажеш некому дека е во заблуда, кога и ти си во заблуда. Тоа му иде како Еден пијаница на друг да му вели “бре што си пијан“ а единствена разлика е што едниот се опил од вино а другиот од ракија. Што ти ќе сметаш е една работа, а што ќе кажеш е друга работа. Имате црква, таму расправајте си кој е колку во заблуда.

Едноставно ако еден рече дека Бог постои, а друг дека не постои, би требало и двајцата да можат да го поткрепат своето тврдење без разлика кој го покренал.
Да ти цртам, да му се невиди? Аман не си дете.
Како прво негативен исказ не се докажува, се докажува афирмативниот. Второ ако јас не верувам во нешто не значи дека велам дека нештото не постои. Имаш проблем со јазикот? Да ти пишам на јапонски?
Значи ти тврдиш дека бог постои, јас не тврдам ништо.
Терминот безбожник не го користам како пејоратив, туку како таков кој е соодветен за тоа, јас можам со пејоративен тон да искажам и најубав збор, па да биде најлоша навреда пак.
А да гледам... секако :kuracc:. Значи ти реков навреда е тој збор и пожелно е да не го користите јавно.
Јас не раскажувам за велелепието на христијанството ама си го фалам кога го кудат. Нема врска што е 21-ви век, може да биде и 40-ти ако сака.
Та зарем на “највистинскиот“ и единствениот бог му треба фалење? Знаеш кој се фали, нели? Истиот оној, според вашата ви религија, е татко на лагата. Продолжи да го фалиш.
Вистина сега народот е пописмен од порано и тоа му е прекрасна можност подобро да се запознае со христијанската теологија и философија, и народот си ја користи таа предност на модерното време. Ако сакаш да ги прикажеш христијаните како неписмени сети се без разлика колку ти е тешко на сите оние звучни имиња од науката кој се нарекувале христијани или пак биле само верници. Точно дека кој мисли дека му треба христијанството ќе си го најде сам, тоа е така и никој не може против тоа.
Верувајте ми дека немам злоба ниту презир кон вас, јас самиот си знам дека сум за никаде и се мешам во вакви конверзации од единствена причина шо сметам дека е подобро да ме има од колку да ме нема.
Ова гледам тенденциозно и со намера си го извадил од контекст. 21-ви век реков во смисла народов е многу пописмен од пред некој век и сите информации се достапни, има комуникации, патишта....превоз. Може да се купат книги, има интернет, телевизија... итн. Не се потребни усни преданија како порано.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
„Прави што ти е волја тоа нека биде целиот Закон! Одбиј го ова и падни под клетвата на судбината. Подели ја волјата против самата себе, резултатот е слабост и борба, залудна борба. Законот не го осудува Човекот. Прифати го законот и се е законски.
...
...
Тоа е законот на Исус Христос, или подобро Гностичката традиција на која легендата за Христос е деградација, кој се обиде да подучува; но приближно секој збор што тој го кажал бил погрешно интерпретиран и искривен од неговите непријатели, посебно од оние кои се нарекувале негови ученици. Во секој случај Еонот не беше созреан за Законот на Слободата. Од сите следбеници само Св. Августин изгледа дека разбрал иако само блесок од она што тој го мислел.“
--- Еквинокс на Боговите, VIII
Не е убаво некој закон, да се става во нечија уста..од каде испадна дека тоа е закон на Исус?
Таков закон каков што е напишан погоре,воопшто не одговара на она што го проповедал Исус.
Ако добро се изанализира законот,содржи спротивности (одби/клетва- прифати /се е законски),содржи дејство на правилно и залудна борба/слабост,понудени две опции од кои дава соодветен исход на прифатено и одбиено.
Духовниот свет не се темели на пишан закон,тоа им е потребен на верници,трагачи по духовното,борци за одредени верувања и слични на нив.
Исус воопшто не користел закон кои би бил темел на неговото учење,единствено што понудил е симболични настани од треба да се извади поука.Единствен закон ако воопшто може да се нарече е љуби го ближниот како самиот себе.А тоа во овој закон кои пробуваш да го вметнеп во негова уста,не соодветен на неговото учење.

Низок обид да се присвои Исус како дел од вашата група.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.707
Што разбираш ти со твоето секташко толкување на христијанството? Ништо... а сепак потребни се такви ко тебе за да биде фијаското поголемо... множете се! :)
Со такви ко тебе православието добива нова димензија!

Не знам ни зошто ете ова го правам, да разговарам со тебе, ама ајде уште еднаш, ќе болдирам делот што си го скокнал + прочитај ја целата “Еквинокс на Боговите“, не само тоа што јас дадов како извадок, не само осмо поглавје... Биди начитан момак :)

Но ете пак извадок, со здебелени букви она што е битното за да ти разбие маглите околу Исус, непрепознаениот Христос од страна на евреите...

Тоа е законот на Исус Христос, или подобро Гностичката традиција на која легендата за Христос е деградација, кој се обиде да подучува; но приближно секој збор што тој го кажал бил погрешно интерпретиран и искривен од неговите непријатели, посебно од оние кои се нарекувале негови ученици. Во секој случај Еонот не беше созреан за Законот на Слободата.“

- Еквинокс на Боговите, Глава VIII

Појасно ти е сега? Разбираш за кој Исус се зборува, дека не е оној од легендите на денештното христијанство? Или пак нејасно е...? Гностицизмот, е нешто многу опасно за православието!
Ти кој ученик следиш на Исус? :) Небитно, онака прашав...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Јас никого не убедувам, така верувам. Проблемот кој другиот го има со моето верување е веќе проблем на другиот, а не мој и не сум му ја крив.
Догма ја нагодив така фино со поголеми, болдирани букви за да те прашам, која е таа догма, што е тоа догма? Сакам да сфатиш дека погрешно го поимаш терминот. Не знам кој беше философ рекол: Јас не напаѓам луѓе, напаѓам идеи! Исто и за случајов со христијаните важи. Не дај Боже христијанството да учеше некого на осудување или некој свет отец да осудуваше некого, тоа го немало до сега.
Епа не е баш така. Со тоа што свесно оцрнувате правци, идеологии, методи и религии, создавате стереотипи што можат да уништат многу животи и судбини. Со тоа што ти и таквите како тебе ќе ,,проповедаат" дека Телемата била демонска или дека значела да правиш што сакаш, помагаат во создавањето и одржувањето на заблудите и стереотипите за нас како луѓе. Поради тоа, утре моето дете ќе треба да се срами од мене не затоа што нешто сум направил, туку затоа што вие се ,,борите против идеи" што не се ни трудите да ги проучите. И сега според тебе јас треба да се помирам со тоа што во општеството каде живеам, моето дете ќе треба да се срами од мене или да крие што е татко и, затоа што тоа било дел од вашето ветување.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom