Диети и слабеење

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Дивајн, 30 август 2005.

 1. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.920
  Допаѓања:
  6.872
  А што му фали на хроното? Не држам вакви диети, чисто прашувам оти сум видел кај некои особи ок резултати (за слабеење). Штетно е?
   
 2. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.873
  Допаѓања:
  7.308
  [​IMG]

  Ко што реков, после две години хроно режим ова се резултатите

  Главно противници на хроното се вегетаријанците/веганите, и јас им ја рабирам каузата, али на многу лош начин пробуваат да допрат до луѓето, а тоа е дека вегетаријанскиот начин на исхрана е здрав начин на исхрана, додека месото ќе ти го качи нивото на холестеролот и триглицеридите. Јас до пред месец бев вегетаријанец скоро две години, немав пробано месо и јајца, ама затоа тежев околу 110 кила, а висок сум околу 180 сантима. Единствена причина поради која станав вегетаријанец е сочувство кон животните поради маскарот кој им се врши и уште ќе го држам тоа у себе дур или не решам да водам монашки живот и се откажам од сите овоземни задоволства и се посветам исклучиво на медитација да речеме или бар додека измислат храна налик на месо која ќе ги има придобивките од месото (факт е дека ги има и човек нормално не може да функционира без нив), а нема да вклучува убивање на животни.
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.701
  Допаѓања:
  15.153
  Не секогаш, јас на пример сум противник на се што е животински протеин, а исто така и сите кои имаат дојдено до збир од детално инфо од повеќе испитување, (мета анализи) не спинови, не неколку студии. Јас немам ништо против било која диета, секој нека јаде што сака, не е проблем. Имам против кога се збори како месото е помалце штетно од јаглехидрати, како истото не прави проблем и слични работи.....Сети се што напиша лумиус или како и да и беше никот сум заборавил во темите, што се случувало по болниците со тие диети.

  Друго, ако претходно си јадел џанк фуд + месо, и после се ставиш на диета со месо без џанк фуд и слични глупости, секако дека ќе имаш бенефит и ќе ослабеш и се, а притоа и холестеролот и другите работи како за старт ќе опаднат, секое слабеење горе доле доведува до тој резултат. Проблем е на долг рок, и при тест кога не си гладен, да не збориме за детален тест за атерогени лезии како што го опишав горе, вака на хартија може да изгледа се ок, ама не е.....

  Местото не е потребно за да функционираш како што треба, напротив без него функционираш осетно подобро, хинт - голем дел од веганите/вегетеријанците не знаат што треба да јадат и суплементираат, затоа после завршуваат во состојба полоша него претходно, и потоа зборат се најлошо за тој тип на диета.

  Не си тежел 110кг заради тоа што си бил вегетеријанец, него заради тоа што диетата/спортувањето не ти биле идеални. Иначе за резултат за слабење, нема подобро од low carb (висока доза на протеин/масти а малце шеќери) тоа е факт - но таа диета не е за на долг рок, него е за постигнување на резултат за кратко време, затоа се користи.

   
  Последно уредено: 12 октомври 2017
  На Bodhidharma му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.873
  Допаѓања:
  7.308
  Што се случувало? Се почнало од еден фејсбук статус, има и официјален демант од министерство за здравство за ова
  http://reporter.mk/seshto/mz-nema-hospitalizirano-patsieni-posleditsi-predizvikani-od-hrono-ishrana/

  Не знам кој црн краток рок, ти постирам резултати од личност која е две години на тој режим. Еве ај ќе почекам уште пар години пошто не знам може и две години се малце.

  Во однос на тоа дека можеш овошје колку сакаш да јадеш ти постирав и гликемични индекси на секој прехрамбен производ, како и што е тоа гликемик лоуд и зошто не смееш неограничено да јадеш овошје. Точно е дека лубеницата, грозјето и бананата имаат највисок гликемичен индекс но тоа не значи дека ако си изел 150 грама лубеница дека си внел повеќе шеќери отколку ако си изел 5 помаранџи. Заради тоа не можеш неограничено да јадеш овошје.

  Месо и јајца ти се најдобар извор на протеини. Извор на протеини се и грав и леќа али исто се извор на скроб па не можеш да ги јадеш во поголеми количини. Единствена лоша вест која доаѓа со месото е ако јадеш исклучиво само месо, тогаш креира кисела средина во организмот која е предуслов за да речеме канцерогени заболувања. За ова имаше соопштение и од СЗО кое и не се однесуваше генерално на месото туку пред се на процесираното црвено месо.

  Други бенефити од нив е и Д витаминот, покрај најприродниот интејк на Д витамин како што е сончање, после тоа ти доаѓа храната. Д витаминот влијае на тестостеронот, а индиректно со тоа и влијае на либидото кај припадниците од машката популација. Недостатокот на Д витамин се претпоставува дека е еден од основните предулови за појава на мултиплекс склероза и алцхајмер итн да не продужувам со значајноста на Д витаминот за коските.

  Сум тежел пред се поради лебот и пченичното брашно, пошто благи работи ко сокови и чоколади немам конзумирано со години, исто тука е и овошјето со кое буквално се заборавав кога кризирав за благо. Ако ти кажам дека со овој режим веќе сум месец дена, не се мерам или правам крвни слики, али почнаа да ме собираат некои фармерки од средно кои уште ги чувам а тогаш бев бајаги слаб пошто многу повеќе спортував, а сега ем сум мрза ем немам време баш и секое слободно време го користам да пуштам мозок на пасење.
   
  Последно уредено: 12 октомври 2017
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.701
  Допаѓања:
  15.153
  Па ти кажав дека диетата не ти била доволно добра. Што ќе ти се леб, брашно, корн флекси, жита и разноразни безкорисни продукти - кои прават спајк на инсулин/шеќер, а имаат недоволно добра нутритивна вредност? затоа си кризирал за благо, затоа што цело време инсулинот/шеќерот ти бил нестабилен, откако ќе рипне те тера уште повеќе благо да јадеш.

  Исто така за овошјето постирав видео со споредби на малце и многу, базирано на студии и докази - повторно, антиоксидантите, и разноразните феноли - флавоноиди од овошјето не дозволуваат да дојде до спајк на инсулин - шеќер, имаш на претходната страна детали, не само што не зголемуваати инсулин - шеќер, него и го намалуваат зборам за одредена група на овошје не за секое.

  Се знае што се јаде, јатки, масти, семиња, зеленчук, итн......скроб? што сакаш да кажеш со скробот? што ќе ти се случи ако изедеш 300 грама грав и 200 грама леќа на пример во текот на денот? Не знам дали ги скокате видеата, не ве интересираат па не ги гледате, или само мотате низ нив, али јас кога почнав да ги гледам истите ептен ме заинтересираа, човекот кој ги прави видеата го обвинуваа за bias, но на крај искочи дека промовираше јадење на скакулци нешто што ни еден веган не би го направил - па така дискусијата дека неговите видеа се biased е булшит.

  Најинтресно е што он не ги базира своите ставови според неговите етики и гледишта, него само ги пресликува студиите, значи студии песликани во видеа - најчесто двојно слепи и рандомизирани - златниот стандард во науката, за разлика од него повеќето канали на нет прават спинови и презентираат лични гледишта за нутриционизам, кои не се факти, нити вистина - него само обид да се оправда својата диета, и да се промовира животинската индустрија.

  Како капак на се, имаше неколку видеа како месната, млечната, и јајцата како индустрии на неколку пати ги фаќаат како местат студии и прават спинови, значи се е јасно. За витамин д и суплементација, токму тоа е она што ти го објаснував претходно, огромен дел од веганите/вегетеријанците немаат појма што да јадат - суплементираат па затоа се тргаат од таа диета и зборат лоши работи за истата. Ако си доволно информиран ќе се осеќаш и ќе бидеш неспоредливо поздрав од грото кои јадат животински протеини, секогаш постојат исклучоци и многу фактори но генерално тоа е тоа. Витамин Д без разлика што јадеш, мора да биде суплементиран поготово во зима и кај луѓе со зголемена телесна тежина и темен тен, исто и со омега 3 кај вегани и б12
   
  Последно уредено: 12 октомври 2017
 6. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.873
  Допаѓања:
  7.308
  Па не верувам дека нешто лошо би ти се случило, и на овој режим јас јадам грав, леќа и ориз бар еднаш неделно, нормално без леб. Али факт е дека содржат скроб, исто ко белиот леб, компирите и пченката, а зошто скробот не чини ќе треба пак да се враќаме на шеќерите. У суштина шеќерите ги прават сите проблеми и треба да се забранат за конзумација или бар да се означат ко опасни по здравјето на човекот. Пробај напрај ја храната богата со скроб да ти биде примарна и пробај го истото со месото, па види што резултати ќе имаш од двата режима.

  Од јаткасти производи непечени лешници и бадеми исклучиво.
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.972
  Допаѓања:
  13.203
  Заборавете сè што знаете за диети и слабеење и видете го видеово


  А потоа, во етапи, прочитајте го и ова огромно четиво од повеќе делови
  https://idmprogram.com/fasting-a-history-part-i/
   
 8. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.701
  Допаѓања:
  15.153
  Сум пробал не еднаш 100x, веган диета дали хај карб дали low карб гази се друго, како од шала. Шеќерите се лоши затоа што? хахаха и тебе те занеле low карб продавачите на змиско масло гледам....

  Баш не, лешниците се најмалце здрави од јатките, а бадемите се генерално преценти. Орасите се шампионот, па после нив идат фстаците.
   
 9. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.873
  Допаѓања:
  7.308
  You be the judge
  Hazlenuts
  Nutrition Facts
  Serving Size: 100g or 3.5oz

  Amount Per Serving

  Calories 628 Calories from Fat 508

  % Daily Value*

  Total Fat 61g 93%

  Saturated Fat 4g 22%

  Trans Fat 0g

  Cholesterol 0mg 0%

  Sodium 0mg 0%

  Total Carbohydrate 17g 6%

  Dietary Fiber 10g 39%

  Sugars 4g

  Protein 15g

  Vitamin A 0% · Vitamin C 1%

  Calcium 11% · Iron 26%


  Walnuts
  Nutrition Facts
  Serving Size: 100g or 3.5oz

  Amount Per Serving

  Calories 654 Calories from Fat 546

  % Daily Value*

  Total Fat 65g 100%

  Saturated Fat 6g 31%

  Trans Fat 0g

  Cholesterol 0mg 0%

  Sodium 2mg 0%

  Total Carbohydrate 14g 5%

  Dietary Fiber 7g 27%

  Sugars 3g

  Protein 15g

  Vitamin A 0% · Vitamin C 0%

  Calcium 10% · Iron 16%

  Неам намера да влагам у дискусија што е боље лешници или ораси, ти кажав што јадам, јадам и фстаци, ораси не баш. Чисто ради вкус.

  Во однос на шеќерите, пошто си голем љубител на овошје, еве некои факти за фруктозата која најчесто се наоќа во овошките и медот(овошјата обично се 50:50 глукоза - здрав шеќер и фруктоза). Глукозата и фруктозата се уствари иста молекула со различна молекуларна структура. Имаат иста калорииска вредност. Глукозата поминува низ процес на дигестија, се апсорбира и се транспортира до црниот дроб од каде потоа се ослободува во крвотокот, од каде клетките и ткивата ја земаат глукозата за нивни потреби. За целиот овој процес е потребен инсулин. Додека фруктозата од друга страна целосно се процесира во црниот дроб и не е потребен инсулин за да се користи во организмот односно не се ни користи во организмот.
  Зошто е фруктозата отров?
  1. Fructose can only be metabolized by the liver and can’t be used for energy by your body’s cells. It’s therefore not only completely useless for the body, but is also a toxin in high enough amount because the job of the liver is to get rid of it, mainly by transforming it into fat and sending that fat to our fat cells.
  2. Excess fructose damages the liver and leads to insulin resistance in the liver as well as fatty liver disease. In fact, fructose has the same effects on the liver as alcohol (ethanol), which is already well known as a liver toxin.
  3. Fructose reacts with proteins and polyunsaturated fats in our bodies 7 times more than glucose. This reaction creates AGEs (advanced glycation end-products), which are compounds that create oxidative damage in our cells and ultimately lead or contribute to inflammation and a host of chronic diseases.
  4. Fructose increases uric acid production, which, in excess, can cause gout, kidney stones and precipitate or aggravate hypertension.
  5. While most of your body’s cells can’t use fructose as a source of energy, the bacteria in your gut can and excess fructose can create gut flora imbalances, promote bacterial overgrowth and promote the growth of pathogenic bacteria.
  6. In part because of the damage done to the liver, chronic excess fructose causes dyslipidemia, which means that your blood lipid markers tend to shift towards numbers that indicate a risk for heart disease.
  7. Fructose rapidly causes leptin resistance. Leptin is a hormone that controls appetite and metabolism to maintain a normal weight. Leptin resistant people tend to gain fat and become obese really easily.
  8. Excess fructose alone can cause all the problems associated with the metabolic syndrome (diabetes, obesity, heart disease).
  9. Cancer cells thrive and proliferate very well with fructose as their energy source.
  10. Excess fructose also affects brain functioning, especially as it relates to appetite regulation. It has also been shown to impair memory in rats.
  На крај најозогласениот сок кока кола е засладен со fructose corn syrup кој е 60:40 фруктоза-глукоза, инаку спојот на еден молекул фруктоза и еден молекул на глукоза дава дисахарид попознат меѓу луѓето ко бел шеќер...
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.972
  Допаѓања:
  13.203
  Дали те сфатив добро, без разлика дали веган диетата е лоу или хај карб, е подобра од сите други?
  Ха ха ха. Каква е таа веган лоу карб? Ха ха ха.
  Ха ха ха.
  Ха ха.
  Ха.
  Хахахахаххахаха.
  Ме интересира како му е уште дозволено на членов да сее вакви глупости по форумов?
  Има ли модератор(к)и тука!?
  У право е @shutrak ,,,sto e ova,,


  Го повлекувам зборот, делумно.
  Бадемите се значително поскапи споредени со сончоглед на пример, а од повеќето важни минерали/витамини итн. најчесто повеќе има во семките од сончоглед.
  Е сега, дали остануваат во семките од сончогледот (по преработката/пржењето/сушењето или што и да им се прави) сите овие минерали/витамини итн. е клучно прашање.
  Премногу е сомнителна целата работа, затоа што сончогледот од продавница за здрава храна се купува за мизерни 100 денари 1 килограм.
   
  Последно уредено: 14 октомври 2017
 11. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.920
  Допаѓања:
  6.872
  Зависи од производството.
  не можам да ја видам сликата, ми ја дава само како [​IMG]
   
  Последно уредено: 14 октомври 2017
 12. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.873
  Допаѓања:
  7.308
  IMG_1141.JPG
   
  На Ilumious и Lurtz им се допаѓа ова.
 13. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.701
  Допаѓања:
  15.153


  1. Што е со споредбата со орасите и бадемите, што треба да биде заклучок, и како е таа споредба доказ за било што кога се работи за овие 2?

  2. Јас не сум голем љубител на овошје, јас сум противник на спиновите и овошјето кое е демонизирано од лоу карб фанатиците, прво да разјасниме ти збориш од аспект на дебелење/слабеење или збориш дека шеќерот во било каква форма е штетен?

  3. Запознаен сум со фруктоза, и гликоза - поентата на прашањето е да објасниш како леќата и гравот т.е. скробот во нив се штетни за телото ако се јадат во големи количини, не ме интересираат извадоциве од горе за изолирана пчекарна фруктоза - процесирана до небо, него ме интересира ефектот на шеќерот како целина во овошките т.е. бобикните како капини, калинки, рибизли, малини и цитрусни овошја.

  4. Дали изгледа барем 1 од видеото кое се постираше, и што мислиш за истите?

  5. Знаеш дека во овошјата имаaт и растителни влакна така? растителни влакна кои дополнително го сузбиваат ефектот на шеќерот, ова покрај флавоните, флавонидите, фитонутриентите, полифенолите, анти-оксидантите, бустачите на нитричен оксид, еден тон минерали и витамини кои исто така го имаат тој ефект.

  6. Споредбата со кока кола е тотален BS, класика спин на млечно/месната индустрија за да се демонизира веганизмот.


  Се што треба да се направи е да се почне со умерена доза на шеќери на 1-2 недели (ако имаш метаболички синдром) и со веган диета, после 1-2 недели кога воспалението ќе се намали нема да имаш никаков проблем - број 1 причина за спајкови на инсулин/шеќер не се шеќерите него недоволно здрави индивидуи.
   
  Последно уредено: 14 октомври 2017
 14. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.873
  Допаѓања:
  7.308
  Сакаш да кажеш дека има разлика измеѓу фруктозата во лубеницата и кока колата да речеме? Имаат различна конфигурација на молекуларна структура или? Не разбирам.

  Не знам што сузбиваат растителните влакна, знам само дека заситуваат бајаги и затоа е секогаш подобра опција да се јаде сирово овошје отколку да се пијат цедени сокови кои ги немаат тие влакна и количински ќе ги исконсумираш повеќе а со тоа и ќе внесеш повеќе шеќери во себе, тоа да.

  Скробот е сложен шеќер или такозвани полисахарид кој се состои од повеќе молекули на глукоза, што значи прво организмот треба да го разгради на неразградлив шеќер што значи на поединечни молекули на глукоза па после да го апсорбира. Со внесување на големи количини на глукоза го качуваш нивото на шеќерот и на инсулинот во крвта. Сепак, морам да се вратам на гликемичниот индекс. Што е тоа гликемичен индекс? Гликемичниот индекс е индикатор кој покажува колку брзо глукозата се ослободува во крвотокот, колку е поголем индексот толку побрзо се ослободува и ствара вишок кој захтева и вишок инсулин или ко што викаш ти креира спајкови на инсулин. Тој инсулин го трга шеќерот од крвта инстантно и ти си пак гладен иако голем дел од тоа што си го внел било складирано ко масти пошто било одвишок отколку што ти било потребно. Гравот особено гравче тавче или baked beans има гликемичен индекс од 40 што е тука некаде со праска и круша, банана има 48 да речеме. Калинките кои ги спомна ко здраво овошје имаат GI од 67 и стојат рамо до рамо со лубеницата да речеме. Е сега дали само гликемичниот индекс е битен или и количината на јагленхидрати од продуктот кој го внесуваме. И тука доаѓа гликемик лоуд. Лубеницата има гликемичен индекс од 72, ако да речеме земеме 100 грама лубеница, во тие 100 грама лубеница има само 5 грама јагленхидрати па имаме 72/100*5=3,6 гликемик лоуд. Се што е испод 10 се смета за безбедно односно не креира спајкови на инсулин, нормално ако е во умерени количини, не да живееш од овошје како што промовираат веганските диети. Иначе лубеницата е исклучок со толку малку јагленхидрати на 100 грама, сите овошја со висок гликемичен индекс имаат и висок гликемичен лоуд односно корелацијата е правопропорционална. И баш ме интересира ако го тргнеш лебот и било какви тестенини, ги тргнеш бананите, урмите, лубеницата, месото и јајцата исто, млечни производи не јадеш, дали тоа ми кажуваш дека ќе живееш од само грав, леќа, бобинки и цитруси и нормално ќе функционираш? Иначе гликемични индекси за месото

  Beef 0
  Chicken 0
  Eggs 0
  Fish 0
  Lamb 0
  Pork 0
  Veal 0
  Deer-Venison 0
  Elk 0
  Buffalo 0
  Rabbit 0
  Duck 0
  Ostrich 0
  Shellfish 0
  Lobster 0
  Turkey 0
  Ham 0

  само што не сум развил дијабет :)
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 15. flIpps

  flIpps

  Член од:
  6 септември 2015
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  97
  20504178_1668999619841166_120648458_n.png

  11кг намалив со диетава за 3 месеци. Според мене една од полесните диети без некои поголеми воздржувања имаш солидни резултати....
   

Сподели преку: