Делење на wireless интернет преку LAN?

Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
вака ме интересира како оди ова мислам еднаш дојде човек и ми го намести интернетот како што е а сега сам незнам, направив преинсталација на компјутерот и незнам што поточно треба да се направи а од барање на интернет мислам дека треба само да се оди share на ваерлес конекцијата, пробав но немам интернет и така........

постапката е следна на лаптоп преку ваерлес стик и антенка од поодалечено место факам интернет. т.е од комшија, на истиот лаптоп преку лан портата имам поврзано рутер за зрачење на вифи така да имам низ цела кука, значи ми треба за да поврзам уште еден лаптоп на рутерот за да имам интернет,..... е сега проблемот е што незнам дали е само до тоа шарирање на мрежата или има уште некои финти, како статична ип адреса днс и така натаму па би ве замолил ако знаете за одговор... ?

еве и линк како пробав но немам интернет http://www.countrymilewifi.com/how-to-share-computers-wifi-with-ethernet-devices.aspx
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
кој нуб ти ја сетираше конфигурацијата.?? :tapp:

Зошто ти е, wifi стик во лаптопот.?Мислиш екстерен УСБ стик.? Нема Wireless конекција самиот лаптоп.? Од лан на лаптопот во рутер.?? WOW импресиониран сум.. Имаш инсталирано драјвери за ЛАН на лаптопот после преинсталацијата.?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
екстерен ваерлес кој фака на голема далечина .... самиот ваерлес од лаптопот е слаб... на виндовс 7 сам се инсталира драјверот и да од лан на лаптопот во рутер и имаш интернет низ цела кука и секој телефон. додека е вклучен главниот лаптоп
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
информатичари еден куп, а за помош никаде ги нема. браво
 
Член од
25 мај 2012
Мислења
25
Поени од реакции
16
Потребно е да направиш bridge помегу лан мрежата и wifi мрежата на лаптопот. Тогаш рутерот ке може да зрачи интернет :)
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
како оди тоа пробувам bridge но не ми дава

Sent from my T702 using Tapatalk
 
Член од
25 мај 2012
Мислења
25
Поени од реакции
16
како оди тоа пробувам bridge но не ми дава

Sent from my T702 using Tapatalk
Во network ги селектираш конекциите кои сакаш да ги поврзеш, десен клик -> Bridge Connections.
Побарај на гоогле ако заглавиш.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/create-network-bridge#1TC=windows-7
Пред неколку години имав слично направено на десктоп компјутер кој со таков стик ми вршеше работа како рутер. Најверојатно и кај тебе нешто слично е правено само во обратна насока.
Како и да е мора да ти бидат поврзани двете мрежи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom