Делење на деца во семејството

Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Незнам зошто веднаш започнавте со мрчење кога постојат вакви случаеви во секојдневието.Сведок сум на случај каде што другарка ми не добива ни пола од тоа што го добива брат и.И веке премногу очигледно станува.
Истиот случај сум и јас.Се чувствувам вишок во семејството иако моите родители ми го зборуваат спротивното.А доколку сите исто си ги сакаат децата тогаш моите чудно ми ја искажуваат љубовта.:rolleyes:Или сето ова е само bad dream и некој треба да ме разбуди со кофа мраз вода.
Не знаете вие какви родители постојат изгледа па затоа и зборувате дека од вакви теми ви се :гомце:.Не знаете какво е чувството кога едниот добива се а другиот ништо.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.769
Незнам зошто веднаш започнавте со мрчење кога постојат вакви случаеви во секојдневието.Сведок сум на случај каде што другарка ми не добива ни пола од тоа што го добива брат и.И веке премногу очигледно станува.
Истиот случај сум и јас.Се чувствувам вишок во семејството иако моите родители ми го зборуваат спротивното.А доколку сите исто си ги сакаат децата тогаш моите чудно ми ја искажуваат љубовта.:rolleyes:Или сето ова е само bad dream и некој треба да ме разбуди со кофа мраз вода.
Не знаете вие какви родители постојат изгледа па затоа и зборувате дека од вакви теми ви се :гомце:.Не знаете какво е чувството кога едниот добива се а другиот ништо.
Марама, ја потпуно те разбирам, и кај мене истите се, само што сега јас имам свое семејство па не сезамарам со нив, и да често ја имам прашувано мајка ми зошто раѓала второ дете кога можела да ме абортира? И така си ја оставам без ноу комент, тешко е јбга, ама ете ја го надминав тоа, имам кому да пружам љубов до таван и да добивам 4 пати дупло.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Како што има народни легенди за јунаци, (на пр. Крали Марко), така има и легенди во семејствата.
Прочитајте ја книгата „Пут којим се реџе иде“ од Скот М. Пек. Една од темите кои ги обработува е „Легендите во семејството“.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Не можам да зборам за моите, која ќерка повеќе ја сакаат, зошто за мене љубовта не ми се покажува со купен ајфон или подарен стан. Никогаш и не сум гледала дали на дада и купуваат повеќе или не. Имало моменти кога сум побарала нешто во исто време како и сестра ми, но немало пари и за двете и само сестра ми го добила тоа што и треба, друг пат јас сум добивала, некогаш имало и за двете. Во тешко време живееме, срамно е да кажеш дека родителите повеќе го сакаат едното дете, кога знаеме колку се мачат само за да ни обезбедат удобен живот.
Е сега, за таа разлика, во поширокото семејство, од страната на татко ми и мајка ми, има едно непишано правило, тој што ќе остане да ги гледа старите, тој добива и кола, и куќа, и дел од пензија, и платени сметки. :)
Моите од никаде не добиле ама баш ништо. Од страната на мајка ми, се отиде за брат и зошто нели тој ќе ја продолжи лозата, а од страната на татко ми се отиде на полубрат му од вториот брак. Јас од наследство имам само тоа што го постигнале моите и нормално (научени од своите искуства) ќе делат на половина, колку за сестра ми толку и за мене.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Абе какво делење. И да ви кажам нешто, ако имате паметни родители ќе ве воспитаат да имате такво ниво на свесност, да самите го понудите своето или се лишите од било што што требало да ви припадне на вас, ако нешто му е потребно на другиот. Не знам дали тоа чувство дополнително е поттикнато кај мене затоа што сум постара сестра, ама јас по мене гледам дека прво гледам дали нешто му фали на брат ми, па после јас се гледам себеси. И никогаш не ми пречело тоа. Тој што има помал брат или сестра ќе разбере што зборувам. :)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Вика како поединец не сум забележал :facepalm: Па како ќе забележиш кога нема кој друг да сака освен тебе o_O
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Грешиш, има родители кои едното дете повеќе го сакаат од другото. Ако не познаваш вакви случаи, не значи дека не постојат.
Во ред можно е да има, но јас мислам дека родител како родител тебе никогаш нема да ти каже дека тебе те сака повеќе или помалце.
Можно е едното дете да го сака повеќе но тоа никогаш нема да го каже.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Ниеден родител не ги сака сите свои деца поеднакво.
ама за било кое дете и живот ќе даде ако треба ...
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 15:38 ---
материјалните работи можда не се делат подеднакво или изгледа дека не се делат ...
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ниеден родител не ги сака сите свои деца поеднакво.
Навистина не можам да ви го разберам ваквото мислење.

"Не ги сака своите деца подеднаково"
Значи како е тоа можно ?

Еве еден пример:

Јас отсекогаш сум посакувал да имам две деца, ако даде Господ. Едно машко и едно женско.

Можно е да бидам повеќе склон кон женското, но тоа не значи дека јас нема да ги сакам и двете подеднакво.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
ама за било кое дете и живот ќе даде ако треба ...
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 15:38 ---
материјалните работи можда не се делат подеднакво или изгледа дека не се делат ...
Нема везе, јас не велам дека не ги сакаат доволно, но не е нормално исто да ги сакаш децата. Попрво би рекол дека секое дете се сака на посебен начин отколку дека исто се сакаат. Тоа зборчето "исто" може да направи конфузија во детско главче.
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 15:45 ---
Навистина не можам да ви го разберам ваквото мислење.

"Не ги сака своите деца подеднаково"
Значи како е тоа можно ?

Еве еден пример:

Јас отсекогаш сум посакувал да имам две деца, ако даде Господ. Едно машко и едно женско.

Можно е да бидам повеќе склон кон женското, но тоа не значи дека јас нема да ги сакам и двете подеднакво.
Нема да ги сакаш подеднакво. Биди сигурен/а. Но ко што кажав погоре, тоа не значи дека нема да ги сакаш доволно.


Сите, апсолутно сите родители кои јас ги познавам, имаат очигледна наклонетост кон едно од децата. Ама без исклучок.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Сите деца не се исти, па така по логока родителите ќе немаат ист однос кон нив.

Следно, во нормално македонско семејство делењето на децата според горе наведениот начин е исклучок, т.е. не е правило. Али секакви будали можеш да најдеш, од ненормални деца до ненормални родители.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Навистина не можам да ви го разберам ваквото мислење.

"Не ги сака своите деца подеднаково"
Значи како е тоа можно ?

Еве еден пример:

Јас отсекогаш сум посакувал да имам две деца, ако даде Господ. Едно машко и едно женско.

Можно е да бидам повеќе склон кон женското, но тоа не значи дека јас нема да ги сакам и двете подеднакво.
Епикс,денес секакви родители постојат кои не заслужуваат да ги наречеш мамо или тато.А ти си единец и затоа немаш почуствувано како е.А и не ти посакувам да го почуствуваш тоа.Не е убаво...ке се чувствуваш запоставен,како што јас сум запоставена.Но нели постојат и родители кои секогаш гледаат еднакво за двете деца.
Мене не ми е до пари,јас можам да ги заработам самата фала Богу имам мозок и интелигентна сум доволно за да се снајдам но нели се водиме по тоа што на братот/сестрата тоа и мене?Така?Не фер е кон другиот.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Нема везе, јас не велам дека не ги сакаат доволно, но не е нормално исто да ги сакаш децата. Попрво би рекол дека секое дете се сака на посебен начин отколку дека исто се сакаат. Тоа зборчето "исто" може да направи конфузија во детско главче.
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 15:45 ---

Нема да ги сакаш подеднакво. Биди сигурен/а. Но ко што кажав погоре, тоа не значи дека нема да ги сакаш доволно.


Сите, апсолутно сите родители кои јас ги познавам, имаат очигледна наклонетост кон едно од децата. Ама без исклучок.
Не си во право, можеме да се напињаме до утре, ама не си во право.

Можеби не ја искажуваат љубовта спрема двете деца на ист начин, но тоа никако не значи дека не ги сакаат подеднакво.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Не си во право, можеме да се напињаме до утре, ама не си во право.

Можеби не ја искажуваат љубовта спрема двете деца на ист начин, но тоа никако не значи дека не ги сакаат подеднакво.
Ти мислиш дека не сум у право, а јас знам дека сум у право. ;) А и нема шо да се напињаме, тоа е мое мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom