Девојката која немаше партиска книшка

Статус
Затворена за нови мислења.

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Ова што го живееме е имагинарна слобода(на говор и тн), живееме во скриена диктатура и меѓу партии кој се колат меѓу себе за кој ќе не заебе повеќе, кој ќе укради повеќе пари и ќе си замине насмеан, се топорат за ЕУ за НАТО а живееме лажна слобода, прикриена диктатура кој се гледа кога веќе народот е присилен да гласа за одредена партија со закани за нивната работа, школовање и тн.
Едит.
Мене ме чуди што барала тука да аплицира, со диплома од Кембриџ имаш безброј можности за работа, можеш да школоваш деца, благодарни деца кој ќе го ценат твоето знаење и ќе те поштоваат и ќе слушаат, ќе научат нешто и нема да си имаш нервози со деца кој професорите и наставниците ги гледаат како противници.
Можеш всушност да школоваш интелектуалци со помали години.
Не само прикриена туку и со преќутна согласност од жртвата.
 
T

Tamora

Гостин
Тој дел е тешко е да се објасни на некој што не живеел надвор. Нејзе не и е проблем да најде работа надвор што е 10 пати поплатена. Сака во МКД да помогне, да допринесе да смени нешто. Затоа и писмото...

Да ние македонците сме сите за лојалност нели :sneaky: па зошто тогаш алудира баш во високообразова инстуција каде земаат по 1000 евра плата нека оди практикант шо скока толку како велат кај нас без пракса ништо нека поработи малку како и остатокот од македонштината 5 години за 5000
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.052
Поени од реакции
7.820
Кој курац бре бараш овде работа..се знае кај нас какви се факултетите денес... се вработуваат партиски(знаеле или не знаеле, разбирале нешто или не) и потоа им делат на неспособните дипломи како алва
Ти ако вредиш таму од Кембриџ не те пуштаат туку така..не сакам да мислам дека е некоја лага меѓутоа како си вложила труд зарем вреди овде да се молиш?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Така де затоа и реков не е ни прва ни последна а знам и доста случаеви на солидни студенти кои исто имаат просек 10 и се демонстратори едно добри 10 години во истиот факултет каде што дипломирале , магистрале арно ама со професорот по чиј предмет ги држат вежбите не се во никакво крвно средство и автоматки излегуваат од игра шо е со нив ?Не велам дека е во ред што ја одбиле девојката ама има и многу студенти шо се во понезавидна состојба па ќе речам чим таа стигнала до Кембриџ .......мнозинството кај нас на студенска журка не можат да си дозволат да одат
Ирелевантен е фактот дека таа е во подобра финансиска ситуација од останатите конкуренти.
Би требало да се цени само трудот на кандидатот, посебно за вакви осетливи позиции.
Се согласувам ако се бара некоја чистачка, секретарка или пак одгледувателка во градинка да се гледа и на тој социјален елемент и предност да имаат да речеме самохрани мајки, луѓе кои немаат сопствено живеалиште и слични социјално погодени семејства, но за нешто што е од заеднички интерес на сите, нема потреба за такви компромиси.
 
F

FARANG

Гостин
Да ние македонците сме сите за лојалност нели :sneaky: па зошто тогаш алудира баш во високообразова инстуција каде земаат по 1000 евра плата нека оди практикант шо скока толку како велат кај нас без пракса ништо нека поработи малку како и остатокот од македонштината 5 години за 5000
Чекај ти сериозна си? Она може со таа диплома да зима 100 000е минимум некаде во европа. Доага да работи за 12 000е во МКД. Не ми кажувај дека имало други со МКД дипломи, а и да имало ретки се тие со муда да направат нешто вакво.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
И шо сега точак да не треба да и купам, дај да ја земам за жена ќе ја вработиме :icon_lol:.

Кутрата таа имала пари за на Кембриџ да студира и сега не и го вреднуваат тоа сниф сниф :icon_lol:. Многу трагично ама не ме погаѓа ич, затоа што има многу потрагични нешта во оваа наша чудесна земја. Него снајди се па живеј е девизата во наше маало, нека се снајди ќе живее, ако не се снајди нема да живее.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
И јас стварно се чудам, како може со таков фкаултет со таква диплома да се враќа во Македонија за да биде асистен... па колку зимаат плата 40-50 илјади? Па зими оди бе кај што се бара навистина и цени таа диплома и докажувај се, а овде на кого...
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Мене ми предава професорка која е советник во една општина во Македонија од владејачката партија.
Мене ми предава професорка која е советник ( се знае во која партија ) во општина Прилеп. Па да ти се плукнам во државата таква. Поради вакви случаи , до пред некое време размислував и да се отпишам од факултет. Добро не само јас уште стотици студенти со ист став како мојот, али ај си велам , утре можеби ќе ми затреба ... и да, можеби ќе ми затреба кога ќе извадам партиска и кога ќе бидам под диригентската палка на власта , па ако рече владетелот ниеден да не го пуштиш да положи по тој предмет мораш да го послушаш за да ти даде повеќе парички да ти се најдат и за леб и за сметки , а ако не го послушаш ни тие парички што си ги заслужил ( испотил ) нема да ги добиеш.
 
T

Tamora

Гостин
Чекај ти сериозна си? Она може со таа диплома да зима 100 000е минимум некаде во европа. Доага да работи за 12 000е во МКД. Не ми кажувај дека имало други со МКД дипломи, а и да имало ретки се тие со муда да направат нешто вакво.
НЕ бе само таја е кавалификувана оти така збораш , јас ни ја напаќам ни ја поддржав во мојот прв пост само кажувам дека има илијадници такви случаеви на компетентни луѓе кои имаат или немаат диплома , не ме терај да се прецитирвам самата . Сакав да кажам дека малата е далеку во понезавидна состојба од сите квалификувани кадри кој ги има Македонија на располагање а немале сите среќа да студираат у пи**е си материне + сакам да се надоврзам ја одбиле оти аплицирала само на едно место еден факултет а кој има среќа кај нас само со една пополнета апликација за работа да се жали по весници како ја одбиле нека се проба на друго место не гледам оти толку фама не е ни прва ни последна к**о голем нека почека малку нека стекни работно искуство јас пак не гледам зошто таја да биди приоритет а не некој друг што дипломирал на истиот факултет и е демонстратор ( за без пари ) веќе неколку години на факлтетот каде магистрирал
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
i posle fakultetot vaka fakultetot taka...si gi vadat ocite za prosek lizat gazovi davaat pari....za na kraj da im ostane vkusot od anusot na profesorite dur sedat nevraboteni...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Oва појава нема врска со партиска книшка, со Македонија, со знаење - незнаење, со сегашноста, туку присутна секогаш и секаде. Се работи за фафоризирање на пријатели и роднини без обзир на стручноста, способностите и други неопходни особини. Името на оваа појава потекнува од Латинскиот јазик и се нарекува непотизам
nepos, nepotis - внук
http://mk.wikipedia.org/wiki/Непотизам
Пред ставува рак рана на секое општество и сите општества се борат против оваа рак рана и секогаш таа борба е неуспешна.
Еве еден пример:
За да се избегне непотизан Турските султани, ги регрутирале јаничарите исклучиво од христијаните. ( со данок во крв - девширме) Но веднаш почнале да се вршат притисоци да во јаничари се примаат муслимани. И кога тоа се случило - пропаднале и јаничарите и Отоманската империја
http://mk.wikipedia.org/wiki/Јаничар
 
T

Tamora

Гостин
Ирелевантен е фактот дека таа е во подобра финансиска ситуација од останатите конкуренти.
Би требало да се цени само трудот на кандидатот, посебно за вакви осетливи позиции.
Се согласувам ако се бара некоја чистачка, секретарка или пак одгледувателка во градинка да се гледа и на тој социјален елемент и предност да имаат да речеме самохрани мајки, луѓе кои немаат сопствено живеалиште и слични социјално погодени семејства, но за нешто што е од заеднички интерес на сите, нема потреба за такви компромиси.
На сите страни патриоти неа ако ја биваше не се враќаше во Македонија , а тие шо ги бива се знај кај работат да и понудеа место на истиот факс каде стана магистер чисто сумљам дека ќе се вратеше тука
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
На сите страни патриоти неа ако ја биваше не се враќаше во Македонија , а тие шо ги бива се знај кај работат да и понудеа место на истиот факс каде стана магистер чисто сумљам дека ќе се вратеше тука
Не знам кој дел од текстот не го разбра дека девојката има просек од 9.76 на Кембриџ за да ја дискредитираш?
Не се важни причините поради кои се враќа, можеби е приврзана емотивно со Воинот на Коњ.
 
F

FARANG

Гостин
На сите страни патриоти неа ако ја биваше не се враќаше во Македонија , а тие шо ги бива се знај кај работат да и понудеа место на истиот факс каде стана магистер чисто сумљам дека ќе се вратеше тука
Среќа што сите не размисуваат ко тебе...Во последните 2-3 год знам барем 5 фамилии од АУС што се вратија во МКД, сите успешни овде. Некој имаат доволно пари, некој сакаат МКД лајфстајл ама во секој случај се вратиле
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom