Дали сте крстени во црква?

Дали сте крстени во црква?

  • Да.

  • Не и не планирам.

  • Не, но планирам.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.718
Поени од реакции
3.867
И зошто не го пуштил Исус да се роди у Русија, Србија или Македонија, него у Витлеем у тоа пустелијата наречена Палестина?
Џонтра,

прашањево ти „пуца„ од неписменлак. Имам разбирање кога некој член поставува прашање за да дознае, но ти не знаеш ниту прашање да поставиш, у „манирот„ од @парва ...а веќе знаеш све!

Исус Е роден меѓу/од евреите, затоа што тоа раѓање е промислено од Бога Отецот уште од вечноста. Стариот Завет, во најголем дел, е историјат за начинот на кој евреите се постепено обликувани како народ, од Авраама, преку Исака и Јакова Израилот, и од тој народ, во даден историски момент, кога условите ќе бидат исполнети, ќе се п(р)ојави Христос, Синот Божји.

Према томе, раѓањето Христово не е случаен настан, каде некој се раѓа „онака„, туку однапред промислен настан, каде Синот Божји зема на Себе човечко тело, со задача да го спаси родот човечки...

Старозаветните пророци точно знаеле дека Месијата ќе се роди меѓу евреите, не меѓу абориџините...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.808
Поени од реакции
39.089
Се додека македонските православни христијани се во раскол, односно, православието како традиција (без разлика кој како се чувствува, на пример: вештери, сатанисти, аеисти, будисти, леприкони, самовили и сл.) т.е. се додека во православието, како национален идентитет (факт е дека религиите се продолжена рака, меѓу другото, и за националите интереси) постои внатрешен конфликт, на секој радикален исламист му се визуализира поголема албанија за најмалку еден километар плус накај исток.

Мислам дај немој молим те.

Се некако за православни празници Македонците очи си вадат по социјални мрежи, додека, за исламски празници, први трчаат да честитаат до другарчињата со муслиманска вероисповед. Све е тоа у реду, само што ситуацијата на терен е другачија и си бара македонско национално обединување по сите основи. Разликата во идеалите нема да се изгуби доколку истите се засновани врз цврсти темели. Државава си иба мајката бре!

Молим лепо...
православието не е во раскол у државава, вие сте во раскол со православието. Атеисти, будисти, вештери, сатанисти, и секташи. Вас проблем ви се православните верници, не ви е проблем муџахедини да ви уведат шеријат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.788
Поени од реакции
9.561
Насловот на темата е - Дали сме крстени во црква!?
Крстена сум и јас и цела моја фамилија, но морам да признам дека не ми се допаѓа тоа што црквата налага бебињата да се крстат додека се мали, поточно додека не наполнат една година старост.
Моето прво дете го крстев кога имаше 6 месеци и зајде од плачење...тоа нема никогаш да го заборавам, додека второто дете го крстев на поголема возраст и поминавме баш убаво, свечено и задоволни, прославивме убаво со сите гости.
Зошто мора тој убав свечен чин да помине во плачки?
Исус е крстен кога имал 30 години(така беше нели)?
Згрешив ли јас што второто дете(поучена од претходното лошо искуство) го крштевав покасно?
@PROROKOT прашањата се за тебе:)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.718
Поени од реакции
3.867
Насловот на темата е - Дали сме крстени во црква!?
Крстена сум и јас и цела моја фамилија, но морам да признам дека не ми се допаѓа тоа што црквата налага бебињата да се крстат додека се мали, поточно додека не наполнат една година старост.
Моето прво дете го крстев кога имаше 6 месеци и зајде од плачење...тоа нема никогаш да го заборавам, додека второто дете го крстев на поголема возраст и поминавме баш убаво, свечено и задоволни, прославивме убаво со сите гости.
Зошто мора тој убав свечен чин да помине во плачки?
Исус е крстен кога имал 30 години(така беше нели)?
Згрешив ли јас што второто дете(поучена од претходното лошо искуство) го крштевав покасно?
@PROROKOT прашањата се за тебе:)
Да, Христос Е крстен на Негови 30 земски години, иако немал потреба од крштевање, оти Он Е безгрешно зачнат, не наследил никаков грев и не сторил никаков грев во Својот живот. Христос Е крстен како возрасен, за да ја запази Мојсеевата законска одребда според која машкото мора да има 30г. за да биде „пораснат/возрасен„ и за да може да има улога на вероучител.

Бебињата плачат и без да бидат крстени, така да ако плачат при крштевањето, тоа за нив е нормална појава.
Црковна пракса е крштевање на бебешка возраст, превентивно, за да не се случи несакано „одење„ на бебето од овој Свет, без притоа да биде крстено.

Во Црквата, крштевањето не се врши под принуда, туку според редот од Црквата и доброволно. Затоа и постојат случаи каде се крштеваат возрасни лица, кои тоа не го извршиле на помлади години или на бебешка возраст.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.068
Поени од реакции
55.809
Џонтра,

прашањево ти „пуца„ од неписменлак. Имам разбирање кога некој член поставува прашање за да дознае, но ти не знаеш ниту прашање да поставиш, у „манирот„ од @парва ...а веќе знаеш све!

Исус Е роден меѓу/од евреите, затоа што тоа раѓање е промислено од Бога Отецот уште од вечноста. Стариот Завет, во најголем дел, е историјат за начинот на кој евреите се постепено обликувани како народ, од Авраама, преку Исака и Јакова Израилот, и од тој народ, во даден историски момент, кога условите ќе бидат исполнети, ќе се п(р)ојави Христос, Синот Божји.

Према томе, раѓањето Христово не е случаен настан, каде некој се раѓа „онака„, туку однапред промислен настан, каде Синот Божји зема на Себе човечко тело, со задача да го спаси родот човечки...

Старозаветните пророци точно знаеле дека Месијата ќе се роди меѓу евреите, не меѓу абориџините...
Прашањето не ми беше озбилно, го поставив пошто се збореше дека православието е најбоље религија и најдобрите верници се источните Словени, па оттаму и саркастичното прашање зошто како евреин у Палестина а не у Москва.

Друга работа, кој од апостолите кои ја пишувале Библијата му праел директно интервју на Бог, што ги знаат овие информации и божји планови за стварање на Исус?
Или евреите си напраиле приказна која вие ја купувате 2024 години веќе.

Трето, Рон ги мрази евреите а од нив потекнува богот у кој се крсти и слепо му верува.

Значи Синот Божји зима човечко тело за да го опраи човечкиот род, глеа дека нема теорија да го спаси, будалите коишто не знаат што праат, го мачат, го распнуваат на крст, умира и го ставаат у пештера.
Бога Отецот глеа дека нема спас за човештвото пошто не им доаѓа памет на луѓето што живееле у Палестина, го зима горе односно го воскреснува и дига раце од нас.
Вака некако ќе му дојде сижето а?
Он донел заклучок врз основа на однесувањето на неколку стотици луѓе со кои Исус имал контакт тоа време. Може у Европа боље бил народот, у Азија, у Австралија, у Америка, у Африка.

И неговото легаси продолжува да живее веќе 2000 години, ние сме свесни за гревовите, за мисијата на Исус, све ни е пишано како да постапуваме ама пак не го праиме тоа а притоа слепо веруваме. И се поише и поише се дешава хаос, неправди, гревови и тн.

Која е поентата на религијата?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.680
Поени од реакции
11.765
православието не е во раскол у државава, вие сте во раскол со православието. Атеисти, будисти, вештери, сатанисти, и секташи. Вас проблем ви се православните верници, не ви е проблем муџахедини да ви уведат шеријат.
Или при очи не ти се гледа, или си немал прилика да забележиш како се закрвени и закарани. Само не знам кои со кои и зошто затоа што не ме интересира. А срамота е онака јавно да се повикуваат и анатемисуваат. Се смејат исламистине, згандисуваат, се дујат и метат со опашките како напалени гулаби.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.718
Поени од реакции
3.867
Згрешив ли јас што второто дете(поучена од претходното лошо искуство) го крштевав покасно?
Да не го пропуштам прашањево; грешката со второто дете ти е покриена со неговото крштевање...подобро и „подоцна крстен„ од „никогаш крстен„...

Крштевањето е „влезница„ за членство во Црквата Христова, а без кршевањето, кај ќе влезе некрстениот?...:popce:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.068
Поени од реакции
55.809
Зошто мора тој убав свечен чин да помине во плачки?
Затоа што мало бебе не е научено околу него да стојат 10 души со свеќи у рака, да биде соблечено голо, да го држи непознат човек, да го плиска со ладна вода и босилек и да го допира со ладно железо по глава, и да му пафта со дим од темјан.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.471
Поени од реакции
19.790
Затоа што мало бебе не е научено околу него да стојат 10 души со свеќи у рака, да биде соблечено голо, да го држи непознат човек, да го плиска со ладна вода и босилек и да го допира со ладно железо по глава, и да му пафта со дим од темјан.
Ја сам га измочаја попа у браду док се дешавало овој.Ако му е.
Видиш, ја још како мало бебе сам знаја дека ке биду атеист хаха.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.808
Поени од реакции
21.267
Крштевањето е „влезница„ за членство во Црквата Христова, а без кршевањето, кај ќе влезе некрстениот?...:popce:
9 pedi pod zemja be druze, isto kako i tebe i bilo koj random vernik. Ni povekje, ni pomalce , 9 pedi, tolku. Ete tamu ke vleze ko ke mu dojdi denot , v grob kako i site drugi :toe:
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.308
Поени од реакции
4.656
Прашањето не ми беше озбилно, го поставив пошто се збореше дека православието е најбоље религија и најдобрите верници се источните Словени, па оттаму и саркастичното прашање зошто како евреин у Палестина а не у Москва.

Друга работа, кој од апостолите кои ја пишувале Библијата му праел директно интервју на Бог, што ги знаат овие информации и божји планови за стварање на Исус?
Или евреите си напраиле приказна која вие ја купувате 2024 години веќе.

Трето, Рон ги мрази евреите а од нив потекнува богот у кој се крсти и слепо му верува.

Значи Синот Божји зима човечко тело за да го опраи човечкиот род, глеа дека нема теорија да го спаси, будалите коишто не знаат што праат, го мачат, го распнуваат на крст, умира и го ставаат у пештера.
Бога Отецот глеа дека нема спас за човештвото пошто не им доаѓа памет на луѓето што живееле у Палестина, го зима горе односно го воскреснува и дига раце од нас.
Вака некако ќе му дојде сижето а?
Он донел заклучок врз основа на однесувањето на неколку стотици луѓе со кои Исус имал контакт тоа време. Може у Европа боље бил народот, у Азија, у Австралија, у Америка, у Африка.

И неговото легаси продолжува да живее веќе 2000 години, ние сме свесни за гревовите, за мисијата на Исус, све ни е пишано како да постапуваме ама пак не го праиме тоа а притоа слепо веруваме. И се поише и поише се дешава хаос, неправди, гревови и тн.

Која е поентата на религијата?
...поентата е дека нема поента, или веруваш во тоа или не
...ионака секој си ги толкува религиите како му одговара, а се помалку живееме по нивните свети закони(што не се ништо друго,туку логичен и следствен модел за еден спокоен и среќен живот).
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.308
Поени од реакции
4.656
Не се карајте, сите сте у право.
Автоматски споено мислење:

Не се карајте, сите сте у право.
...тоа е најинтересно кај човека, и кога не е во право...е во право :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.718
Поени од реакции
3.867
...тоа е најинтересно кај човека, и кога не е во право...е во право :)
...или, како што велиТ лицето Б.Ц.: „Народот е во право дури и кога греши„.

Јака мисла, паша Зоќе...
Автоматски споено мислење:

...поентата е дека нема поента, или веруваш во тоа или не
...ионака секој си ги толкува религиите како му одговара, а се помалку живееме по нивните свети закони(што не се ништо друго,туку логичен и следствен модел за еден спокоен и среќен живот).
- поента има,
- а среќниот живот завршува во земја, 1х2м.
Автоматски споено мислење:

9 pedi pod zemja be druze, isto kako i tebe i bilo koj random vernik. Ni povekje, ni pomalce , 9 pedi, tolku. Ete tamu ke vleze ko ke mu dojdi denot , v grob kako i site drugi :toe:
Нека ти биде според верата твоја, ќе рече Господ Исус...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom