Дали сите светци се маченици?

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Кога го читам верскиот календар во Шпиц, ми се чини дека сите светци страдале и биле маченици.

Светиот апостол Тома, на пример, бил познат меѓу народот по неговото неверување. Во личноста на неверниот Тома го виделе симболот на сомнежот во Христовото воскресение. Пострадал маченички во Индија.

Свети Димитрија се родил во Солун од благородни родители. Измолен од бездетните родители Димитрија бил единец, поради што со големо внимание бил однегуван и воспитан. Неговиот татко бил солунски војвода, па кога умрел, царот го поставил Димитрија за војвода на место татко му. Поставувајќи го за војвода царот Максимилијан му препорачал да ги гони и да ги истреби рисјаните во Солун. Но Димитрија не го послушал царот, туку напротив, јавно го проповедал Ристос во Солун. Кога слушнал за тоа царот многу се огорчил на Димитрија, па кога се враќал од војна, царот Максимилијан намерно свратил во Солун да ја испита работата. Го викнал војводата и го испрашувал за верата. Димитрија јавно пред царот признал дека е рисјанин, и уште го изобличил идолопоклонството на царот. Разјарен царот го фрлил Димитрија во зандана. Знаејќи што го чека Димтрија го врачил својот имот на верниот послушник Лупа да му го раздаде на сиромашните и отишол во зандана весел, затоа што му претстоело страдање за Ристос. Во занданата му се јавил ангел Божји и му рекол „Мир со Тебе, страдалнику Ристосов, крепи се“ После неколку дена испратил царот војници во занданата да го убијат Димитрија. Војниците го нашле светецот Божји на молитва, и го издупиле со копје.

Нашиот Господ Ристос страдал три дена и маченички умрел на крстот.

Дали праведните луѓе секогаш страдаат? Дали сите светци на овој или оној начин настрадале во животот? Дали добрите ги снаоѓаат несреќи? Има ли некој чуено за светец кој не страдал маченички во животот?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
па тоа е работата, човекот секој оној кој ќе му помогне го смета за ангел ти текнуе?? Затоа и демек постоеле светците, лично еве ти на пример или јас, да почнеме од денеска да помагаме безусловно на населението, после твојата смрт ќе ти дадат титула светец. Кажи ми што ќар од сето тоа кога тебе ќе те нема :wink::wink: Да поразговараш малце со оние успешни луѓе, ќе убидиш дека најголемиот број викаат ма каков маченик, каков бог, јас со овие две раце се створив, немој тука да ми префрлате моот труд на некој кој со прст не мрднал нити пак дошол барем еден муаебет со мене да направи...
 

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
:wink: Да поразговараш малце со оние успешни луѓе, ќе убидиш дека најголемиот број викаат ма каков маченик, каков бог, јас со овие две раце се створив, немој тука да ми префрлате моот труд на некој кој со прст не мрднал нити пак дошол барем еден муаебет со мене да направи...
Помогни си сам, па и Господ ќе ти помогне. За да очекуваш Божја помош или од некој од светците треба пред се да си праведен човек на кого секој би му помогнал кога би бил добро запознат со неговата ситуација, да си дораснат на светците, да си речиси и самиот на некој начин светец. Но бидејќи е тешко да му објасниш на некого кој си и што си толку добро што тој ќе направи се за тебе, тогаш е Господ повикан да направи се за тебе. Не велам дека успешните луѓе не направиле се сами со своите две раце, но не е ниту тоа толку лесно, нели? Работеле, се мачеле и сепак се што постигнале било со божја помош и благослов.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Site svetiteli ne bile macenici, do takvi informaci crpime od prologot(kniga za zivotot i deloto na site poznati svetiteli), postojat premnogu svetiteli koi na postradale macenicki, ke ti nabrojam nekoj:Sv.grigorij palama, Sv.nikola, Sv.antonij veliki, Sv.simeon nov bogoslov, i mnogu drugi , ako ima nesto nejasno prasajte vi stojam na raspolaganje vasiot brat vo Hrista Simeon.poz.i HRISTOS SE RODI.
 

cyberlady

стара чупа
Член од
2 ноември 2005
Мислења
329
Поени од реакции
11
Site svetiteli ne bile macenici, do takvi informaci crpime od prologot(kniga za zivotot i deloto na site poznati svetiteli), postojat premnogu svetiteli koi na postradale macenicki, ke ti nabrojam nekoj:Sv.grigorij palama, Sv.nikola, Sv.antonij veliki, Sv.simeon nov bogoslov, i mnogu drugi , ako ima nesto nejasno prasajte vi stojam na raspolaganje vasiot brat vo Hrista Simeon.poz.i HRISTOS SE RODI.
Благодарам на наведените информации затоа што ми е драго да прочитам дека сите светци не биле маченици поради тоа што поимот светец го поврзувам со уживање, а не со болка. Да бидеш светец е убаво, светците уживаат во работи недостапни за обичните луѓе, а болката никој не ја сака. Светците се подобри од обичните луѓе, па логично е и животот да им е поубав?
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Светите маченици се луѓе кои пострадале за својата вера но постојат и такви кои со својот живот посветен на Бога,се здобиле со наградата од Него. Ги имаме и кај нас:Св.Кирил и Методиј,Св.Климент.Св.Наум, Св.Јоаким Осоговски,Св.Прохор Пчински...и многу други светители преподобни(кои умреле природно) и маченици.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Macenickata smrt ne pretstavuva nekoj tezok jarm za svetitelite toa e samo eden podvig bidejki i Hristos rekol"Jaremot moj e blag", sto znaci zivotot vo hrista ne e voopsto tezok potrebno e samo lubov i cvrsta vera, i nades za vecen zivot posle ovoj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom