Дали образованието образува или вообразува?

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Еве една интересна тема за сите вас на Кајгана претпоставувам дека голем дел од членовите веќе имаат завршено Високо Образование или студираат на некој факултет .

Дали образованието такво какво шо е денес е неквалитетно продуцира нетолеранција ,нетрпение желба за самодокажување и некои други негативни појави,себичност и желба за пари.

Се разбира пишете ги и позитивните и дале може да биди подобро.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ја познавам поинтелигентни поразумни и поскромни и покултурни и во морална смисла подобри луѓе кај оние кои не се формално високо образувани а кај овие другиве често сум приметил како се природно глупи и од нивната форма апла дречи немањето поента, содржина, често се и порасипани.
 
K

kalimer0

Гостин
Зависи од карактерот, вообразен човек и да е високо образован и да е со 8мо одделение ќе си биде вообразен само што на различен начин ќе ја искажува вообразеноста.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Зависи кој ккао го употребува..ама според мене подобро прост човек,неголи вообразен интелектуалец..овој вториов може својата образба да ја искористи во страшно негативни цели..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Зависи кој ккао го употребува..ама според мене подобро прост човек,неголи вообразен интелектуалец..овој вториов може својата образба да ја искористи во страшно негативни цели..
Да создаде нуклеарка и да ти ја стави на глава? :)
Де објасни не се штеди со зборови. Како зависи од кој како го употребува?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Да создаде нуклеарка и да ти ја стави на глава? :)
Де објасни не се штеди со зборови. Како зависи од кој како го употребува?
Ме мрзи да штракам сега да пишувам романи, ама таква слика за мене е Фрчко..образован,начитан,речит,добар оратор..ама мислам дека делата му се лоши
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
18
Ох стереотипи. Простиот, но добродушен и скромен човек наспроти вообразениот, морално сив интелектуалец. Јас велам вообразеноста е понекогаш оправдана, но само понекогаш, сепак, образованите вообразени идиоти ги има повеќе од образованите вообразени генијалци. Не знам што друго да кажам, авторот на темава така ноншалантно ги фрли самодокажувањето и желбата за пари во негативната корпа, што дискусијата е основана на арбитрарни морални мерила.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Факт е дека образованието образува, тоа и му е целта. А тоа дали вообразува зависи од самата личност. Не гледам некаква поврзаност. Тој што е вообразен и со 5то одделение ќе си биде вообразен.
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
249
Поени од реакции
65
Факт е дека образованието образува, тоа и му е целта. А тоа дали вообразува зависи од самата личност. Не гледам некаква поврзаност. Тој што е вообразен и со 5то одделение ќе си биде вообразен.
toj so peto nema da bide tolku voobrazen zosto sigurno ima nekoi po skolovani sto ke go vregaat za obrazovanieto i nema da moze da se ponasa tolku
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Мислам дека образованието образува а функцијата вообразува - пред се поради тоа што толку луѓе буквално се клањаат на функционерите, кои патем се образовани. Дури и да не сакаат да станат такви, најчесто мораат за да имаат малце мир од „пријателите“ кои ќе се намножат по доаѓањето на функција.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Ја познавам поинтелигентни поразумни и поскромни и покултурни и во морална смисла подобри луѓе кај оние кои не се формално високо образувани а кај овие другиве често сум приметил како се природно глупи и од нивната форма апла дречи немањето поента, содржина, често се и порасипани.
точно тоа никогаш не е зависно едно од друго потполно се согласувам
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Јас ќе ви кажам една голема вистина.....и најсилниот човек на планетата е под команда на интелектуалец.

Многу пати ми се случувало во живо да седнам со битанги тешки,со 5одд одвај завршено..а досие подебело од нив...и чудна работа како веднаш се преобразуваат во мачиња,кога во нивна близина ќе седне образован човек.

Значи мислата ми е...дека простиот човек се плаши од образованиот.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Кој како ќе го сфати, јас барем го сфаќам како образување кое ќе ми помогне утре да работам нешто, а некој го сфаќа како себепромоција и докажување дека еве он завршил школо и е многу паметен и работи на државно и заработува 250 евра, а кога би го искористил тоа да работи за себе или во некоја приватна фирма би заработувал најмалку 1000Е. Формалното образование е за да направиш пари од него, никој не е будала да помине 4-6 години на факултет за утре да се фали или пак има и такви будали кои си го трошат времето на факултет за да утре родителите се гордеат со нив.
Сепак зависи од човекот како го сфаќа формалното образование, дали од тоа што ќе го научи утре ќе му биде животна егзистенција или за себе промоција утре кога ќе собира лисја и ѓубре во паркот ќе се теши дека има диплома.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Нема правило... Некои образовани се со никаков карактер, а има и необразовани кои се прекрасни луѓе. Секој човек е приказна за себе.
Да објаснам со пример: Постојат и образовани луѓе кои се залагаат за, срамните, гнасните и омразените рампи, зони и пајак-возила, иако со нив се прави дискриминација што е најсрамно дело спротивно на основното право на човекот да биде еднакво третиран како другите луѓе.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....изјава на еден професор кој го почитувам "Вие не сте тука за да научите нешто ново, вие сте тука за да научите да го употребувате наученото"...."Наша задача е од вас да направиме луѓе"....штета што професорите како него се реткост

....во Македонија целта на образованието е да се дојде до парче хартија на кое што пишува ДИПЛОМА...се останато е небитно

...целта на образовните институции покрај пренесување на знаење е и воспитување и изградба на студентот како целокупна личност....за жал во нашиот образовен систем студентите влегуваат и излегуваат со воспитувањето што го добиле дома или на улица
 

Kajgana Shop

На врв Bottom