Дали дрогата нè прави љубопитни?

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Секој од нас во одреден момент сме се заинтересирале за дрогата. Сите знаеме дека таа е опасна и не чини. Забранета е. Се осудува. Поради тоа што е забранета нас не прави љубопитни што ефект има дрогата откако ќе ја примиме. Познавам луѓе коишто осудуваат било каква дрога па дури и марихуаната која се смета за "лесна дрога". Но и познавам тешки наркоманчишта и џанаци.
Лично јас коа бев у раните тинејџерски години пробав трава. Не од шо сакав. Слушав за марата, луѓе околу мене пушеа мара. И јас станав љубопитен шо ефект има марата уствари. И запалив џоинт со друштво но немаше некои посебен ефект од прва. Знаеме дека секој втор пуши трава. Јас не сум по ганџата. Во животов до сеа некои 10 пати иам пафкано. Ама се тоа било ете така у момент коа сум бил у друштво момент на зезање. Никогаш не ми дошло желба да си речам...еј вечер ќе се напраам статива...морам да најдам нешо и да бидам хај.
Лично бидејки сум пробал и пафкам одвреме на време знам дека не сум зависник а и не ме влече. Јас сум човек кој ужива у алкохолот :)
Ко шо ми вика еден другар џанак со џоинтот у рака...абе брат ти си демоде фраер со тоа алкохолот. :)
Знам за сите други видови на дрога. Досега освен трава неам нишо пробано ниту сакам да пробам. Никаква таблета, никаков хашиш и у никој случај кокаин или хероин. Ги знам доволно последиците а и не сум љубопитен да пробам.
И така понекогаш се прашувам зошто и како луѓето посегнуваат по дрога, било мара [aj не се важи за неа], или некоја потешка, како кока или хероин, кога знаат дека си играат со оган. Сакам да разјасниме во кој момент младите го губат разумот и се препуштаат на моментот, и како да се спречи тоа?
Кaко би им се помогнало на младите, да им се подигне свеста околу штетноста на дрогите, како да ја избегнат и да одолеат на љубопитноста. Познато е дека поради таа наша мала љупобитност можеме да влеземе у оган од којшто тешко се излага.
Познавам и луѓе кои се лупале у гради дека никад нема да пробаат трава...а сега за жал ги гледам се на работ од смртта навлезени у тешки дроги.
Што мислите вие околу ова форумџии, имате ли некое слично искуство. Каков е вашиот став околу темава?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Од личен аспект, не никогаш. Тука веќе се губи разумот, со алкохолот споредбата не е реална.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Секој од нас во одреден момент сме се заинтересирале за дрогата. Никаква таблета, никаков хашиш и у никој случај кокаин или хероин. Ги знам доволно последиците а и не сум љубопитен да пробам.
Што мислите вие околу ова форумџии, имате ли некое слично искуство. Каков е вашиот став околу темава?
Точно...Не ми се верува дека нема човек кој барем малце се замислил за дрогата и за нејзините последици. Само да размислил. не да мислел да проба или станале љубопитни да пробаат. Едноставно сакале да знаат “со што “немаат“ работа“. Сите ги знаеме последиците, горе долу. Па и да не ги знаеме не ми се верува дека некој на трезвен мозок ке земе таблетка без да размислува. Неам искуство со никаков вид на дрога. Едноставно не верувам во “добрите“ нешта која таа ги носи, колку и да се “добри“ side effects-от. Ако сите зборат дека “не е ништо лошо“ не значи дека е точно. Како што рече еден американец “Сите гласавме за Буш, па незначи дека направивме добро“.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
:pos2::pos2::pos2::pos2:

abe neli znaes sopravi drogata i narkomanite...ama sakas da ti stane jasno!!!

dobro!!!

od prva raka!!!!

licno iskustvo!!!!:vozbud:

ајде и јас да се исповедам!!!(od draga kajgana kopirajt)

се беше кул и groovy и си слушав музиче и денсав а бев:icon_idea:icon_cool

УНТИЛЛ стаса лоша вест!!!!!!!

денеска носев 5кубика дрва по скали ама што е најинтересно па бев



односно хммм... пореално



после месецииииии поминати...ете тоа е вистината:vozbud:

и додека ги носев дрвата:vozbud:

го анализирав цел универзум:pos2:

што е доказ за креативност а и за проектот за енергија на ABC и оној на (сос ласерој)ag0ra ака НЕБО666:helou::vozbud::vozbud::smir:

Секој од нас во одреден момент сме се заинтересирале за дрогата. Сите знаеме дека таа е опасна и не чини. Забранета е. Се осудува. Поради тоа што е забранета нас не прави љубопитни што ефект има дрогата откако ќе ја примиме. Познавам луѓе коишто осудуваат било каква дрога па дури и марихуаната која се смета за "лесна дрога". Но и познавам тешки наркоманчишта и џанаци.
Лично јас коа бев у раните тинејџерски години пробав трава. Не од шо сакав. Слушав за марата, луѓе околу мене пушеа мара. И јас станав љубопитен шо ефект има марата уствари. И запалив џоинт со друштво но немаше некои посебен ефект од прва. Знаеме дека секој втор пуши трава. Јас не сум по ганџата. Во животов до сеа некои 10 пати иам пафкано. Ама се тоа било ете така у момент коа сум бил у друштво момент на зезање. Никогаш не ми дошло желба да си речам...еј вечер ќе се напраам статива...морам да најдам нешо и да бидам хај.
Лично бидејки сум пробал и пафкам одвреме на време знам дека не сум зависник а и не ме влече. Јас сум човек кој ужива у алкохолот :)
Ко шо ми вика еден другар џанак со џоинтот у рака...абе брат ти си демоде фраер со тоа алкохолот. :)
Знам за сите други видови на дрога. Досега освен трава неам нишо пробано ниту сакам да пробам. Никаква таблета, никаков хашиш и у никој случај кокаин или хероин. Ги знам доволно последиците а и не сум љубопитен да пробам.
И така понекогаш се прашувам зошто и како луѓето посегнуваат по дрога, било мара [aj не се важи за неа], или некоја потешка, како кока или хероин, кога знаат дека си играат со оган. Сакам да разјасниме во кој момент младите го губат разумот и се препуштаат на моментот, и како да се спречи тоа?
Кaко би им се помогнало на младите, да им се подигне свеста околу штетноста на дрогите, како да ја избегнат и да одолеат на љубопитноста. Познато е дека поради таа наша мала љупобитност можеме да влеземе у оган од којшто тешко се излага.
Познавам и луѓе кои се лупале у гради дека никад нема да пробаат трава...а сега за жал ги гледам се на работ од смртта навлезени у тешки дроги.
Што мислите вие околу ова форумџии, имате ли некое слично искуство. Каков е вашиот став околу темава?
se slozuvam...toa se otrov za gluvci a i ostatoci od metal od nepravilni reakcii)!!!!!
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Според моите принципи дури ни пробувањето дрога не е во границите на нормалата. Значи според моите принципи... Не гледам дека некој извлекол некоја корист од тоа, а и да ми кажат дека некој осетил нешто позитивно не го пробал тоа без разлика што е лесна дрога.
Никогаш не се водам според размислувањето на другите.
Свеста може да се подигне само со масовно експлоатирање на негативните последици на дрогата. Сепак, не можеме ние на некој со инка да му туриме во глава дека дрогата е лоша. Секој работите ги согледува на свој начин.
Јас сум строго против секаков вид на дрога...
Како тоа не се важи за марата? Па и покрај тоа што е лесна дрога, сепак е дрога. Причината е иста како и што беше причината з цигарите, како што е сега и за алкохолот. Ако не пафкаш или ако немаш пафкано бар еднаш не си фраер.
Цигарите и алкохолот поради тоа преминаа во навка на тинејџерите. Се плашам дека и со дрогата ќе бидне така:toe:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
абе можеме да се прајме сите светци тука колку е лошо и колку сите бегаме од тоа ама тоа шо би рекол Шмекерот е анти шмек работа а.к.а. лицемерие
факт е дека кога ќе дојдеш на пубертетски години те скокотка да дознаеш каков ефект има барем трефката ако не друго, само мислам дека е тука пресудно колку од дома те воспитале и колку те исплашиле да не пробаш
факт е дека живееме во расипано општество од кое сме сите ние дел, според мене не е срамота да пробаш и да признаеш дека си згрешил иако ти било убаво, туку е срамота да се прајш светец а си го пробал чудото (да пофторам ли дека е лицемерие?):mist:, а за сите преостанати опции е ЛОШО:helou:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
абе можеме да се прајме сите светци тука колку е лошо и колку сите бегаме од тоа ама тоа шо би рекол Шмекерот е анти шмек работа а.к.а. лицемерие
факт е дека кога ќе дојдеш на пубертетски години те скокотка да дознаеш каков ефект има барем трефката ако не друго, само мислам дека е тука пресудно колку од дома те воспитале и колку те исплашиле да не пробаш
факт е дека живееме во расипано општество од кое сме сите ние дел, според мене не е срамота да пробаш и да признаеш дека си згрешил иако ти било убаво, туку е срамота да се прајш светец а си го пробал чудото (да пофторам ли дека е лицемерие?):mist:, а за сите преостанати опции е ЛОШО:helou:
Ете ме мене на пубертетски години и не сум имал желба да го пробам ниту сум го пробал. Убаво си кажа, најважно е од дома како ти е презентирано тоа. Мислам дека кај мене е прекрасно презентирано... Како нешто лошо од кое никој не видел никакви бенифиции:helou:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
Ете ме мене на пубертетски години и не сум имал желба да го пробам ниту сум го пробал. Убаво си кажа, најважно е од дома како ти е презентирано тоа. Мислам дека кај мене е прекрасно презентирано... Како нешто лошо од кое никој не видел никакви бенифиции:helou:
абе јас не ртеков дека е добро, само зависи и во каква средина си растел, а имајќи предвид дека скоро цела Македонија е ГЕТО не е многу сјајна сликата, ретки се тие шо не пробале
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Дрогата не не прави љубопитни туку тупави,глупави и неупотребливи!
Мој другар си го унушти животот заради таа пуста дрога,сега веќе не употребува ама никогаш работите во неговиот живот нема да се како што биле?
Затоа ви велам,заебете филмови дека со дрогата сте појаки или сексуално надмоќни,сето тоа е илузија од која нема враќање назад...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Уф... Ја сум брачко, порочен карактер. Сигурна сум дека ако пробам некаква дрога и ако ми се допадне ефектот кој кај мене ќе го предизвика, нема да ја оставам и ќе станам наркоманка. Затоа, се зареков дека марихуана нема да ставам у моја артерија до крај на животот. А ми нуделе, сум седела во соба со џанаци, ми донеле џоинт до нос, ама не! Не сакам да мислам на дрогата, ја избегнувам како тема бидејќи-далеку од очи, далеку од срце:). Некои рекреативци, земаат марихуана пред испити за да се посреќни и поконцентрирани... И јас би земала, кога би знаела дека можам да ја оставам. Така се заебав и со цигарите... Ако некоја лута змија ве навлече на дрога, макар и Џ, едноставно речете и-не благодарам!:pipi:Инаку, по темата, мислам дека дрогата не е табу тема, мислам дека таа е премногу актуелна тема, што така треба и да биде, но притоа да се промовираат исклучиво негативните дејствија кои ги има...
 
M

marsovka

Гостин
Ете ме мене на пубертетски години и не сум имал желба да го пробам ниту сум го пробал. Убаво си кажа, најважно е од дома како ти е презентирано тоа. Мислам дека кај мене е прекрасно презентирано... Како нешто лошо од кое никој не видел никакви бенифиции:helou:
Знаеме гладиус
Поентата на пубертетот во основа е да правиш глупости и да ги изживееш тие работи за да на 40 години да не ги правиш, има многу примери на луѓе кои како млади биле мирни и примерни па затоа на 40 и нешто(со жена и деца дома) фаќале швалерки и се пијанчеле по кафани.
Забораваш еден клучен факт мнозинството на цивилизации употребувале дрога дали за ритуали дали за забава таа била и ќе биде составен дел од секојдневието на човештовото (сегашно,минато,идно),разликата е тоа што има луѓе кои се слаби и лесно се навлекуваат и луѓе кои се доволно цврсти и изградени личности да не се навлечат откако ќе пробаат.
Ќе ти цитирам дел од историја на дрогата :
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Drug use and abuse is as old as mankind itself. Human beings have always had a desire to eat or drink substances that make them feel relaxed, stimulated, or euphoric. Humans have used drugs of one sort or another for thousands of years. Wine was used at least from the time of the early Egyptians; narcotics from 4000 B.C.; and medicinal use of marijuana has been dated to 2737 BC in China. Линк

[/FONT]
абе јас не ртеков дека е добро, само зависи и во каква средина си растел, а имајќи предвид дека скоро цела Македонија е ГЕТО не е многу сјајна сликата, ретки се тие шо не пробале
Тоа е насекаде така нејќам ни да помислам што ќе се случува ако имаме повеќе пари тогаш секој втор ќе биде на хепи пилс или нешто слично

Мислам дека за нас е шокантно бидејќи пред 10 години беше табу тема дрогата и зборењето во врска со неа ,на западот тој проблем го имаат одамна и постојано се зголемува употребата како резултат на зголемениот психички притисок врз индивидуалецот па затоа се почесто луѓето посегнуваат кон дрога која претставува бегство од реалноста

Иначе иам пробано два пати марихуана ништо посебно подобро е да си земеш дволитарка една и да се направиш летва
Н же препорачувам употреба на дроги бидјеќи истиот ефект се добива со пола литро ракија разликата е во тоа што е поевтино да пиеш
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Дрогата не не прави љубопитни туку тупави,глупави и неупотребливи!
Мој другар си го унушти животот заради таа пуста дрога,сега веќе не употребува ама никогаш работите во неговиот живот нема да се како што биле?
Затоа ви велам,заебете филмови дека со дрогата сте појаки или сексуално надмоќни,сето тоа е илузија од која нема враќање назад...
IMPOTENCIJA!!!!!!

taka vlijat...

Знаеме гладиус
Поентата на пубертетот во основа е да правиш глупости и да ги изживееш тие работи за да на 40 години да не ги правиш, има многу примери на луѓе кои како млади биле мирни и примерни па затоа на 40 и нешто(со жена и деца дома) фаќале швалерки и се пијанчеле по кафани.
Забораваш еден клучен факт мнозинството на цивилизации употребувале дрога дали за ритуали дали за забава таа била и ќе биде составен дел од секојдневието на човештовото (сегашно,минато,идно),разликата е тоа што има луѓе кои се слаби и лесно се навлекуваат и луѓе кои се доволно цврсти и изградени личности да не се навлечат откако ќе пробаат.
Ќе ти цитирам дел од историја на дрогата :
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Drug use and abuse is as old as mankind itself. Human beings have always had a desire to eat or drink substances that make them feel relaxed, stimulated, or euphoric. Humans have used drugs of one sort or another for thousands of years. Wine was used at least from the time of the early Egyptians; narcotics from 4000 B.C.; and medicinal use of marijuana has been dated to 2737 BC in China. Линк

[/FONT]

Тоа е насекаде така нејќам ни да помислам што ќе се случува ако имаме повеќе пари тогаш секој втор ќе биде на хепи пилс или нешто слично

Иначе иам пробано два пати марихуана ништо посебно подобро е да си земеш дволитарка една и да се направиш летва
Н епрепорачувам употреба на дроги бидјеќи истиот ефект се добива со пола литро ракија разликата е во тоа што е поевтино да пиеш
ne maru podobro ke da e otkolku pienje veruj(alkoholot e toksik!!!znaci komparacija na alkohol so meri jejn e kako ti si tarzan a ja sum jana) ...jas i skoro ne pijam alkohol:toe:
 
S

StormRage

Гостин
Да еф сеа дрога вака дрога така... бабами има скоро 70 години и се имат дрогирано :)... Порано овде имаат садено афион и канабис(за коноп) а баш немале појма шо се тие... На децата им давале чај од афион и мноооогу биле мирни:pos2: спиење по 2 ден :)
 
I

Intex

Гостин
Шмеки, респект за мислењето. Ова е прво мислење каде не си го употребил зборот шмек. Инаку никогаш досега неам пробено трава (ја цигар неам, како ли трава), ниту пак сум бил лубопитен што ефект има. Може некому ми причинува задоволство, но јас не сум тој тип на личност и не ми причинува задоволство да пробам трава.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Шмеки, респект за мислењето. Ова е прво мислење каде не си го употребил зборот шмек. Инаку никогаш досега неам пробено трава (ја цигар неам, како ли трава), ниту пак сум бил лубопитен што ефект има. Може некому ми причинува задоволство, но јас не сум тој тип на личност и не ми причинува задоволство да пробам трава.
штом знаеш дека причинува задоволство кое тебе не би ти причинувало, значи дека знаеш за ефектите на канабисот и си одлучил да не пробаш...сепак, кога некој спомнал марихуана, ти мора да си рекол што е тоа (кога прв пат го слушаш)....

јебига, љубопитноста е карактерна особина на секој човек...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom