Дали Господ казнува?

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување
C

Cool Hand Luke

Гостин
Или самите се казнуваме според она што го правиме или по начинот на размислување? Во Стариот завет кога Мојсеј побарал од фараонот да ги ослободи Евреите, Господ му го ожесточил срцето на фараонот та овој не попуштил и така си навлекол казна. Можел ли фараонот да одолее на тој бес или несвесно како да знаел дека мора да ја прими таа казна за се што правел, исто како и Мојсеј подоцна, кога со години талкал низ пустината по казна затоа што се сомневал во Бога иако го видел?
Како би објасниле кога на еден добар човек со само добри намери му се случуваат лоши работи како да е изложен на црна магија?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Sepak postoi golema razlika. pomegu stariot i noviot zavet. Sekoja losa rabota, koja sto go snaoga covekot e kako rezultat na negova negriza. Samo eden primer ke ti vavedam, odnosno pouka od eden Svet Otec koj sto za bolestite na teloto(kako nekoj vid na kazna), veli deka "bolestite na teloto se ragaat od gresnosta na dusata".
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Дали Бог казнува.?...па се трудам да гледам на Господ како на љубов..но сепак тој е и меч..Навистина, секоја казна во сегашноста не изгледа дека е за радост, туку за жалост. Но, подоцна им донесува мирен плод на праведност на оние, кои се обучувале преку неа.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Казнувањето во околу 99.999% од случаевите е нанесување зло.
Ако господ казнува, тогаш тој нанесува зло.
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
7
Ne be braka, Gispod na stvarno nogo kaznuva.
Nema sansi se da pagam na po edna utamica i tava nereseno...i tava bas so parite so ke gi otkradam od doma!!!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Казнувањето во околу 99.999% од случаевите е нанесување зло.
Ако господ казнува, тогаш тој нанесува зло.
Значи ако дома украдеш нешто и родителите те казнат заради тоа..ти нанаесуваат зло..Бог не казнува без причина..
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Господ простува :pipi:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Значи ако дома украдеш нешто и родителите те казнат заради тоа..ти нанаесуваат зло..Бог не казнува без причина..
Да, болдираното е точно.
Казнувањето на негое зло е решавање на зло со зло...
Од што следи дека господ нанесува зло.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Za same sme vinovni nie!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Агора..Небо..а да ги пријавиш ти своите родители во центар за малтретирање..оти гледам не си направил граница меѓу казна и зло....Чисто да се осетиш како Бог.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Ако имаш дете и тоа направи нешто што не е добро, ЌЕ ГО НАГРАДИШ?
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Не казнува, ами го носи секого во искушение кое мора да се надмине и преживее...
Постоел многу богат крал...Правел само добри дела, помагал на народот, на сиромасите, носел само добри дела.
Фатила голема војна, синовите заминале водичи, нивниот траг се изгубил, жената ја грабнале....Го почувствувал здивот на осаменоста и сиромаштијата, бил гладен, сам и уништен...Се прашувал, што Господе ти сторив , вака што ме казни?
Одговорот бавно но сигурно стигнувал....Војната завршила, а синовите и жената се вратиле живи и здрави...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да посебно по Коста со пентата(пентакоста)...одлична тема растурате со глупости..значи отворена е за верници..не за оние кои не веруваат во тоа..и не ми е јасно зошто постирате кога сте против тоа..ова е подфорум религија..не атеизам..
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Дожд врне, сонцето грее и за ЗЛИТЕ и за ДОБРИТЕ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom