ДНК Тестирање

Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Се извинувам ако веќе постои ваква тема. Пробав да поабарам "ДНК" на барај полето али вика многу кратко а на Гугл кога ќе побарам "site:kajgana.com ДНК" ми вади новиот спот на ДНК: Дада

Ми треба тестирање на ДНК за да се утврди етничко потекло/локација. Може некој да ми каже каде има вакви тестирања и колку коштаат во Македонија.

Поздрав
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се извинувам ако веќе постои ваква тема. Пробав да поабарам "ДНК" на барај полето али вика многу кратко а на Гугл кога ќе побарам "site:kajgana.com ДНК" ми вади новиот спот на ДНК: Дада

Ми треба тестирање на ДНК за да се утврди етничко потекло/локација. Може некој да ми каже каде има вакви тестирања и колку коштаат во Македонија.

Поздрав
МАНУ
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Се извинувам ако веќе постои ваква тема. Пробав да поабарам "ДНК" на барај полето али вика многу кратко а на Гугл кога ќе побарам "site:kajgana.com ДНК" ми вади новиот спот на ДНК: Дада

Ми треба тестирање на ДНК за да се утврди етничко потекло/локација. Може некој да ми каже каде има вакви тестирања и колку коштаат во Македонија.

Поздрав
МАНУ како што кажа @Fringe информации по телефон мн мн не даваат така да можеш да закажеш информативен разговор на 02/3235410 истражувачки центар за генетско инженерство и биотехнологија. Базната цена т.е. почетната цена е од 55.000 до 65.000 денари за осовна ДНК анализа, секој додаток т.е. маркер ја зголемува цената согласно постоечкиот и важечки ценовник на институцијата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сега ми текна дека има и во државна а се влегува од кај дивиот мал паркинг[DOUBLEPOST=1446935215][/DOUBLEPOST]
МАНУ како што кажа @Fringe информации по телефон мн мн не даваат така да можеш да закажеш информативен разговор на 02/3235410 истражувачки центар за генетско инженерство и биотехнологија. Базната цена т.е. почетната цена е од 55.000 до 65.000 денари за осовна ДНК анализа, секој додаток т.е. маркер ја зголемува цената согласно постоечкиот и важечки ценовник на институцијата.
Многу ја кренале цената а беше околу 25-30к денари
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Сега ми текна дека има и во државна а се влегува од кај дивиот мал паркинг[DOUBLEPOST=1446935215][/DOUBLEPOST]
Многу ја кренале цената а беше околу 25-30к денари
Точно да максимум идеше до 35к но од кога ја реновираа и дополнително опремија лабораторијата кренаа... 750к евра треба да се исплатат :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Се извинувам ако веќе постои ваква тема. Пробав да поабарам "ДНК" на барај полето али вика многу кратко а на Гугл кога ќе побарам "site:kajgana.com ДНК" ми вади новиот спот на ДНК: Дада

Ми треба тестирање на ДНК за да се утврди етничко потекло/локација. Може некој да ми каже каде има вакви тестирања и колку коштаат во Македонија.

Поздрав
Штом во МАНУ е толку скапо, можеби ќе ти се исплати да направиш преку 23andme ако има се' уште можност да порачаш кит меѓународно. Тие прават целосна генетска анализа, порано вклучуваше и скрининг за гени за наследни болести па некое време ги стопираа и сега не знам како е. Во секој случај, етничко потекло/локација одредуваат многу детално.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Штом во МАНУ е толку скапо, можеби ќе ти се исплати да направиш преку 23andme ако има се' уште можност да порачаш кит меѓународно. Тие прават целосна генетска анализа, порано вклучуваше и скрининг за гени за наследни болести па некое време ги стопираа и сега не знам како е. Во секој случај, етничко потекло/локација одредуваат многу детално.
Сеуште постои тоа и праќаат китови до Македонија мислам дека од прилика за стандардна достава (15-20 дена) чинеше 50$ a за експрес достава (10-15 дена) окулу 90$ колку и самиот кит. Дека @DonaldTrumpUSA рече во МКД па мислев дека сака тестирањата да ги направи тука, инаку добар предлог за 23аndme.com
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Штом во МАНУ е толку скапо, можеби ќе ти се исплати да направиш преку 23andme ако има се' уште можност да порачаш кит меѓународно. Тие прават целосна генетска анализа, порано вклучуваше и скрининг за гени за наследни болести па некое време ги стопираа и сега не знам како е. Во секој случај, етничко потекло/локација одредуваат многу детално.
Дали сте ги користеле овие? Мене ми е малце страв да не скемуваат гледам многу лоши ревјуа имаат за други вакви компании.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дали сте ги користеле овие? Мене ми е малце страв да не скемуваат гледам многу лоши ревјуа имаат за други вакви компании.
Да, конкретно 23andme ми се проверени и потврдени, за другите компании не знам.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
А днк за татковство колку е и каде се прави овде кај нас?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
ДНК тест за утврдување на татковство за сопствени потреби (утврдување на татковството)
ДНК тестот за утврдување на татковство во Македонија- лабараторијата DNA Diagnostics Center ќе Ви помогне при решавањето на сомнежите за тоа кој е биолошкиот татко на Вашето дете.

Тестот се изведува на тој начин што DNK by DigiSaver" style="color: rgb(0, 102, 204);">профилот од детето се споредува со ДНК профилот на потенцијалниот татко (а доста често се прави и споредба со профилот на мајката). Имајќи во предвид дека детето наследува половина од својот ДНК од секој од родителите, споредбата открива дали детето можело да наследи ДНК од потенцијалниот татко. Во случај единките да се во биолошко сродство, на пример родител и дете,тогаш нивните ДНК профили ќе покажат предвидливи траги на генетичко наследство.

Доколку постои причина тестот за утврдување на татковство да е потребен во рамките на судска постапка, прочитајте повеќе за тоа на ДНК утврдување на татковството потребно во судска постапка. За повеќе информации во врска со нашите тестови прочитајте ги линковите коишто следат.

  • ДНК тест за утврдување на татковство за сопствени потреби. Тестот за утврдување на татковство за сопствени потреби-Скопје, користете го доколку Ви се потребни резултати коишто ќе ја задоволат љубопитноста во однос на тоа кој е татко на Вашето дете.
  • ДНК тест за утврдување на татковството во рамките на судска постапка. Оваа можност ја употребувате доколку во правни рами има потреба да се направи тест за утврдување на татковството. При извршување на ДНК тестот потребен во судска постапка, лабараторијата DNA Diagnostic Centre, се придржува до строгите правила при процесот на споредување на профилите се со цел тестот да биде валиден во рамките на судската постапка. ДНК тестот за утврдување на татковство-Скопје, којшто се прави за потребите на судот, доста често се упоотребува кога се работи за правни работи во рамките на семејството, како, на пример заштита на детето, доделување на детето на еден од родителите при развод, како и кога се работи за потребата од плаќање на алиментација.
Доколку не сте сигурни кој тест да го изберете,со потполна доверба обратете се на телефонскиот број: +389 71 748 833.

Кој се тестира?

Како ги земаме примероците за ДНК?

Што ќе покажат резултатите од тестот? [DOUBLEPOST=1448234386][/DOUBLEPOST]Сé повеќе сомничави родители плаќаат за ДНК-анализи


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=102611846509&id=9&setIzdanie=22414
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
Дали некој има искуство со нарачување на ДНК тестови онлајн (23andme, AncestryDNA, MyHeritage, FamilyTreeDNA, CircleDNA, било кое) и достава до Македонија? Ме интересира процедурата со пошта и царина, дали е воопшто возможно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom