ДМТ искуство и ефектите врз мозокот и перцепцијата

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Се е тоа фино ако се занимаваш со тоа... и да правиш ДМТ во ритуал , процес , кај некој Шаман што знае што прави. Луѓе што знам дека дувале Чанга, као ДМТ , дувале чисто дека се наркомани а тоа нема врска со духовност. Вакви психоделици се прават стрикно за повисоки цели... според мене.
Мој совет е прво да се запознаете добро со материите од овој тип почнувајќи од ТХЦ па се натака по ред .... пошто не е фората да видиш димензии непознати од старт со јак халуцилоген, туку постепено во систем на развивање на самосвесност и целење кон висока свест, духовна.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Се е тоа фино ако се занимаваш со тоа... и да правиш ДМТ во ритуал , процес , кај некој Шаман што знае што прави. Луѓе што знам дека дувале Чанга, као ДМТ , дувале чисто дека се наркомани а тоа нема врска со духовност. Вакви психоделици се прават стрикно за повисоки цели... според мене.
Мој совет е прво да се запознаете добро со материите од овој тип почнувајќи од ТХЦ па се натака по ред .... пошто не е фората да видиш димензии непознати од старт со јак халуцилоген, туку постепено во систем на развивање на самосвесност и целење кон висока свест, духовна.
Добро тука мислам дека нема кој не пробал канабис, но претпоставувам дека ДМТ е доста различно од ТХЦ, исто не знам дали другите психоделични работи како печурки го предизвикуваат истиот ефект како ДМТ.

Сепак ДМТ е хемикалија која нашето тело ја лачи, Џим Кери кога 'скрена' почна да зборува многу работи како да искусил ДМТ или Аујаска искуство. Џим најмногу збори за егото дека го загубил егото и дека ние физички и материјално не постоиме дека телото е само месо и сите физички интеркации се небитни. Токму тоа го објаснуваат сите што искуслие ДМТ дека во таа димензија нема его, нема глад, нема материјални работи, нема гравитација едноставно владеат други закони. Штета што нема на форумов некој да сподели искуство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Tрип (LSD) и Ајахуаска многу повеќе од што се смета во јавниот наратив, се зависни од личните карактеристики на тој што ги употребува. Скроз различни ефекти кај еден, различни кај друг. И квалитативно и квантитативно.
Некој ефектот го чувствува поинтензивно, а некој послабо, исто и разновидноста на ефектите зависи од личните карактеристики.
Ова ми кажа таа тетката на стрина и од комшиката на Агда.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Tрип (LSD) и Ајахуаска многу повеќе од што се смета во јавниот наратив, се зависни од личните карактеристики на тој што ги употребува. Скроз различни ефекти кај еден, различни кај друг. И квалитативно и квантитативно.
Некој ефектот го чувствува поинтензивно, а некој послабо, исто и разновидноста на ефектите зависи од личните карактеристики.
Ова ми кажа таа тетката на стрина и од комшиката на Агда.
Кај ДМТ сите имаат слично искуство сите гледаат слични ентитети како елфови или киборг-елфови, и слични други ентитети. Значи сите имаат слично искуство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Кај ДМТ сите имаат слично искуство сите гледаат слични ентитети како елфови или киборг-елфови, и слични други ентитети. Значи сите имаат слично искуство.
Не.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Не се водам од сопствено искуство туку од голем број видеа на луѓе што зборат и го тврдат истото еве едно од тие го наместив баш на таа минута каде што вика дека било кој што ќе земе ДМТ во поголема количина ќе ги види тие ентитети.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Секој ќе види и доживее тоа во што верува. Јас сигурно нема Алах во вид на огромна печурка да го видам, пошто сум подалеку од абрахамски монотеистички религии, така да секој со свои преференци. Би зел, ама во некое друго време.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Секој ќе види и доживее тоа во што верува. Јас сигурно нема Алах во вид на огромна печурка да го видам, пошто сум подалеку од абрахамски монотеистички религии, така да секој со свои преференци. Би зел, ама во некое друго време.
Mozhebi da, a mozhebi i ne. The collective unconscious spored Jung e segment od najdlabokata podsvest koja e genetski nasledena i ne e oformena od personalni iskustva.

According to Jung's teachings, the collective unconscious is common to all human beings and is responsible for a number of deep-seated beliefs and instincts, such as spirituality, sexual behavior, and life and death instincts.

Jung's theory on the collective unconscious was that it is made up of a collection of knowledge and imagery that every person is born with and is shared by all human beings due to ancestral experience. Although individuals do not know what thoughts and images are in their collective unconscious, it is thought that in moments of crisis the psyche can tap into the collective unconscious.

https://www.verywellmind.com/what-is-the-collective-unconscious-2671571

So eden zbor koga se ragjash ne si prazen list. Vrz osnova na analiza na sonishta od individualci, na mitovi i legendi, prikazni od razlicni kulturi koi se proizvod na kolektivnata podsvest toj uspeva da izdvoi takanareceni arhetipovi.

Mnogu od likovite koi dozhivuvaat breaktheough za vreme na DMT trip gledaat takanareceni entities, jesters, machine elves (kako da izlegle od crtan film ili pretstavuvaat cirkuska grupa) koi se povrzuvaat so arhetipot na Jung za izmamnikot - The Trickster/The Jester (ko shto e Loki vo nordiskata mitologija)

Motto: You only live once
Core desire: to live in the moment with full enjoyment
Goal: to have a great time and lighten up the world
Greatest fear: being bored or boring others
Strategy: play, make jokes, be funny
Weakness: frivolity, wasting time
Talent: joy
The Jester is also known as: The fool, trickster, joker, practical joker or comedian.

 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Hm, ovie arhetipovi na Jung mnogu me potsetuvaat na tarot kartite, mozebi toa treba da se istrazi ili pak nekoj ako znae moze i da pise, dali ima nekakva povrzanost.[DOUBLEPOST=1551814694][/DOUBLEPOST]
Pa za ajahuaskata od toa sto sum istrazuval, velat deka eden ist entitet se javuva kako guide spirit, ama toa vazi da ja prais u prasumite zasto toa e cel ritual i mislam deka e edinstveniot ispraven.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Вие знаете дека е исто кај сите?
Ја знам дека не е.

Зборам за ајахуаска.

Исто и за LSD.

Тоа е.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Ok, ne moze da bide isto, zasto spored mene, toa iskustvo e nurnuvanje i soocuvanje so sopstvenoto potsvesno, i kolektivnoto nesvesno. Licnoto potsvesno ne e kaj site isto, i razlicni se proekciite, zasto se razlicni stravovite i slicno. No ete, pak ke kazam deka spored toa sto sum istrazuval, velat ajahuaskata ima duh, samiot napitok, i toj te vodi niz tripot, te lekuva na nekoj nacin. Sekoja bilka i zivotno vo prirodata ima svoj duh, navodno. Dur ne se oseti na svoja koza mozeme samo da zamisluvame sto e toa i kakvo iskustvo e ( zboram licno za mene).
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Кога кажуваат исто не значи дека сите го гледаат истото и имаат ист трип, кажуваат исто зашто ги сретнуваат истите ентитети кои ги водат низ целото искуството.

Тие што имаат лош трип најчесто не се препуштаат и пробуваат да го контролираат искуството и дебело го јаделе. Имаше некое видео од некој професор не ми текнува кој беше кажа дека 20 луѓе на исто место зеле ДМТ и сите имале исто искуство и гледале исти работи. Исто еден брачен пар заедно искусиле со тоа што ја виделе иднината и во раце го држеле синот што им се родил 2 години подоцна.

Можеби најбезболно е да се искуси преку Аујаска некаде во Перу или Еквадор под водство на шамани. Аујаската ќе те држи 4 саати а тие што се под дејство некои тврдат дека биле илјадници години во таа димензија.

Деновиве страшно многу видеа изгледав и многу информации ми се во главава од тоа дека е хормон на смрта па се до тоа дека можеш да лачиш ДМТ и природно.

Кој е спремен да проба природно да дојде до таа состојба треба да се затвори во темна просторија најмалку 3-4 дена и да биде под посебен режим. Еден член сподели тука од Таоизмот кој го смета ДМТ за хормон на смртта и дека телото така ја катапулитра душата кога умира, Мантак Чиа смета дека користејќи 'дрога' ја нарушуваш енергијата на ДМТ-то и дека кога ќе умреш може да не те исфрли односно да ја снема енергијата и стварно да умреш. Додека ако пробаш природно да лачиш ДМТ тогаш си ок :D

Еве го видеото кај што објаснува:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ефектите на ајауаската врз мозокот и перцепцијата се like nothing else, шо би рекол Шаше. Ајауаска е скрос друг трип од оној на ЛСД или печурки. Уствари не е ни трип, него портал кон (или алтка за) себеспознание. И не е за сељаци. Две ствари: 1. треба добар шаман (искусен ајауаскеро, не некој ѓубреџија од Боливија или Перу) и 2. треба да си спремен за психофизичка тортура од едно 48 саата со турбо финале. Скролај надоле за природонаучни ексурзии у Ирска и Немачка у јуни. Цените се приступачни и вклучуваат топол оброк.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Што сѐ нема по светов! :eek:
Јас, иако сељанка, одма му пишав на другарот со кој понекогаш патуваме низ универзумот и времето.
Namnlös.jpg
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Jas seuste ne sum odlucil, no nekoj od tuka ako odi neka spodeli iskustvo obavezno. Vaka na prv pogled legitimen sajt se, samo treba da se proveri poubavo. Vo Berlin e najlesno da se odi za nas, vo Irska treba viza a toa znae da bide golem problem za tie sto nemaat bg pasosi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom