Греење со пелети

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.681
Поени од реакции
930
Претходно не знаеше дека сите овие трошоци и обврски ќе ги имаш околу неа?
Не е воопшто евтино, ама е почисто од дрва.

Еден пријател зема за 140м2 и гледам ми пишува дека му трошела многу, епа сега голема квадратура со 1-2 тона не може и ќе мора да купи 4 тона пелети.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Пред 5 години не знаев, се рекламираа како многу економични и чисти за разлика од дрвата (што до некаде е точно) но после 5 години заклучив дека не се ниту економични ниту пак чисти. Почнувајќи од греењето на дрва (наследство од родителите), па преку пелетите во последните 5 години, конечно еволуирав во нормален човек кој живее во 21 век.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.893
Поени од реакции
34.485
Пред 5 години не знаев, се рекламираа како многу економични и чисти за разлика од дрвата (што до некаде е точно) но после 5 години заклучив дека не се ниту економични ниту пак чисти. Почнувајќи од греењето на дрва (наследство од родителите), па преку пелетите во последните 5 години, конечно еволуирав во нормален човек кој живее во 21 век.
Затоа пред да се стави нешто се прават пресметки, а кој што сака нека рекламира.
Не може да е економично ако знаеш дека за еден ден ти треба најмалку една вреќа, од 180 па до 230 за прва класа.

10м2 дрва или 2 тона пелети плус 3-4 пати поскапа печка, само што е почисто.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.681
Поени од реакции
930
Затоа пред да се стави нешто се прават пресметки, а кој што сака нека рекламира.
Не може да е економично ако знаеш дека за еден ден ти треба најмалку една вреќа, од 180 па до 230 за прва класа.

10м2 дрва или 2 тона пелети плус 3-4 пати поскапа печка, само што е почисто.
Во ред, само што пред 5 години штотуку почнуваа да се појавуваат печките на пелети и неможеше да се утврди нивната реална работа и потрошувачка од причина што немаше многу кориснички искуства. Ако на ова се додаде и константно високата цена на пелетите, неквалитетно и нестандардизирано производство (еднаш добиваш добар пелет, следната тура катастрофа), колку и да бев презадоволен во тоа време 2014 година, може да видиш кој ја отворил темава, толку сум сега задоволен од климата. Во овие 5 години не добивме никакво подобрување во однос на производството и цената,а веќе и на свој грб ја научив лекцијата.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.228
Поени од реакции
10.616
Во ред, само што пред 5 години штотуку почнуваа да се појавуваат печките на пелети и неможеше да се утврди нивната реална работа и потрошувачка од причина што немаше многу кориснички искуства. Ако на ова се додаде и константно високата цена на пелетите, неквалитетно и нестандардизирано производство (еднаш добиваш добар пелет, следната тура катастрофа), колку и да бев презадоволен во тоа време 2014 година, може да видиш кој ја отворил темава, толку сум сега задоволен од климата. Во овие 5 години не добивме никакво подобрување во однос на производството и цената,а веќе и на свој грб ја научив лекцијата.
Нека залади убаво,па ке си ги бараш пелетите
 
Член од
22 април 2013
Мислења
75
Поени од реакции
46
После 5 години користење ја продадов печката на пелети и се префрлив на клима и во ниеден момент не жалам за неа. Еве веќе 2 месеци греам 50м2 за 50-60 денари дневно, додека во истиов период со печката трошев 130-140 денари (во зависност од набавената цена на пелетите обично ги купував по 170ден). Се спасив од многу прашина бидејќи беше дувалка и стоеше во дневната, нервози со влажноста и калоричноста на пелетитие, па пцуј го овој што ти ги продал па расправај се со жената зошто не горат, па кој ќе ја чисти пепелта од правосмукалката, па немало пелети оди зимај од подрум, па стигнал камионот ама не растоварале они ти треба да си ги носиш у подрум па килави се. Бучеше од тој полжавот што врти цело време, а сега во споредба со неа климата ја палам со едно копче и преде како маче и то. Мој совет бегајте подалеку од пелетите и вложувајте во изолација на куќата.
Имам правосмукалка наменета за пепел, така да нема прашина. Влажноста и калоричноста не ми биле проблем а сум сменил 5-6 типа на пелети од најефтини до скапи. Битно е да имаш кај да ги чуваш ако е влажен подрумот тоа е стварно проблем. Со пелетите се согласувам дека проблем е полжавот кој е стварно бучен како и дека се генерално скап тип на греење. Ама квалитетот и удобноста со парно на пелети е неспоредливо подобра од греење со клима со која исто е бучна а притоа се чустувавувам како издуван. Со печка дувалка на пелети си ја направил најлошата комбинација ем скапо ем со дување.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.228
Поени од реакции
10.616
Имам правосмукалка наменета за пепел, така да нема прашина. Влажноста и калоричноста не ми биле проблем а сум сменил 5-6 типа на пелети од најефтини до скапи. Битно е да имаш кај да ги чуваш ако е влажен подрумот тоа е стварно проблем. Со пелетите се согласувам дека проблем е полжавот кој е стварно бучен како и дека се генерално скап тип на греење. Ама квалитетот и удобноста со парно на пелети е неспоредливо подобра од греење со клима со која исто е бучна а притоа се чустувавувам како издуван. Со печка дувалка на пелети си ја направил најлошата комбинација ем скапо ем со дување.
Јаа ги чувам у влажна просторија пелетите,гајле немаат.А тој усисивачот потежок е за чистење од самата печка/котел
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
71
Поени од реакции
6
Dali znae nekoj kolkù treba da bide temperatura na voda za podno a kolku za radiator. Poz ( so peleti )
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
16.503
Кажете некој искуство / информација за локалниве производители за камини дувалка и котел?
Фрико Неготино
ПН Метал и ЕкоШпар Охрид
И Битола и Скопје мислам имаше по една фирма...
Anyone?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.681
Поени од реакции
930
Јад имав Еко Шпар 6кв, ја користев 5 години без никакви проблеми, оваа година ја продадов.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.354
Поени од реакции
1.164
Има некој искуства со АЛПИН ПЕЛЕТ?
Не вредат за парите јас ги користам веќе месец дена. Прават премногу пепел и згура , а наводно се а1 класа.
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
71
Поени од реакции
6
Некој профи мајстор за подно греење. Инбох
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.411
Поени од реакции
739
Ако може некој совет, па за следната сезона да одлучам.
Куќа од околу 160м2(пресметано однадвор) ѕидано 30см итонг, без абрип од надвор-гол ѕид, внатре малтерисувано, 2,35м висина на соби, сите пвц од проспера, некаде со 2, повеќето со 3 стакла. Се грејам на дрва, моментално просторија од околу 35-40м2 со алфа 90 обичен и оној камин прити за во друга соба.
Одлучив следната зима да преминам на пелети, доста ми е од цепење редење, ѓубре, купишта пепел, правење трески, барање дрва, па мокри па вакви и сл:D.
По мое околу 120-130м2 испаѓа внатрешно за загревање, без ходникот, каде немам намера да ставам радијатор, сметам дека не треба.
Значи салон 45м2 каде би стоел камин/печка на пелет +2-3 радијатори во него, + радијатори во 2 соби по 18м2, една од 10м2, дневна од 25м2, регистри во 2 купатила и 2 бојлери приклучени на парно(а можда и само еден приклучен).
Што котел треба, 16kw diecotec 140м2 затоплува, ги прашував на мејл од дебар велат 25kw било подобро да земам за 1400еу со достава и пуштање, нов модел Аласка(претходните биле Џена) со рачка за самочистење. Имам одено кај роднина има 16кв и приметено дека малку пепел прават и добро загреваат. 96% согорување на пелетите. Од фирмата велат 100еу се доплаќа и да дува топлина во салонот, не знам дали вреди да се доплаќа за тоа.
Алфа комо 21, термофлукс интерио 20, диекотек 25, фабиго 20/25, МБС 20? Сите овие се тука некаде во цени со 200-300еу разлика оние со повеќе kw... Секако нема сите соби секогаш да се загреваат, по потреба која како треба. Температура пример 25...
Читам овде доста фалени се термофлукс пелинг, за во салон кај што ќе се седи повеќе би избрал интерио 20кв.
Дали се баш најдобар избор термофлукс или има добри и од другиве наведени погоре?
+
Користи ли некој УПС(секако со 55амп акумулатори) за непрекинато напојување на котелот(пумпата) па и грејачот што пали пелети? Да бидеш независен од струјата. Да го вклучиш парното да почне да грее и кога нема струја, преку упс, и пумпата да си врти преку упс кога снема струја?
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.354
Поени од реакции
1.164
Ако може некој совет, па за следната сезона да одлучам.
Куќа од околу 160м2(пресметано однадвор) ѕидано 30см итонг, без абрип од надвор-гол ѕид, внатре малтерисувано, 2,35м висина на соби, сите пвц од проспера, некаде со 2, повеќето со 3 стакла. Се грејам на дрва, моментално просторија од околу 35-40м2 со алфа 90 обичен и оној камин прити за во друга соба.
Одлучив следната зима да преминам на пелети, доста ми е од цепење редење, ѓубре, купишта пепел, правење трески, барање дрва, па мокри па вакви и сл:D.
По мое околу 120-130м2 испаѓа внатрешно за загревање, без ходникот, каде немам намера да ставам радијатор, сметам дека не треба.
Значи салон 45м2 каде би стоел камин/печка на пелет +2-3 радијатори во него, + радијатори во 2 соби по 18м2, една од 10м2, дневна од 25м2, регистри во 2 купатила и 2 бојлери приклучени на парно(а можда и само еден приклучен).
Што котел треба, 16kw diecotec 140м2 затоплува, ги прашував на мејл од дебар велат 25kw било подобро да земам за 1400еу со достава и пуштање, нов модел Аласка(претходните биле Џена) со рачка за самочистење. Имам одено кај роднина има 16кв и приметено дека малку пепел прават и добро загреваат. 96% согорување на пелетите. Од фирмата велат 100еу се доплаќа и да дува топлина во салонот, не знам дали вреди да се доплаќа за тоа.
Алфа комо 21, термофлукс интерио 20, диекотек 25, фабиго 20/25, МБС 20? Сите овие се тука некаде во цени со 200-300еу разлика оние со повеќе kw... Секако нема сите соби секогаш да се загреваат, по потреба која како треба. Температура пример 25...
Читам овде доста фалени се термофлукс пелинг, за во салон кај што ќе се седи повеќе би избрал интерио 20кв.
Дали се баш најдобар избор термофлукс или има добри и од другиве наведени погоре?
+
Користи ли некој УПС(секако со 55амп акумулатори) за непрекинато напојување на котелот(пумпата) па и грејачот што пали пелети? Да бидеш независен од струјата. Да го вклучиш парното да почне да грее и кога нема струја, преку упс, и пумпата да си врти преку упс кога снема струја?
25kw земи си екошпард околу 73000 со прво пуштање се не вложувај толку во печка.
 
На врв Bottom