Графички карти за лаптоп

Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Имам лаптоп АСУС К61 ИЦ, со графичка карта Nvidia GeForce GT 220M, графичката не функционира па барам замена за неа. Дали некој знае каде можам да најдам графичка, бидејќи по сервисните центри наплаќаат ненормално високи цени за замена. ГРАФИЧКАТАМОЖЕ ДА СЕ ЗАМЕНИ БИДЕЈЌИ НЕ Е ИНТЕГРИРАНА
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имам лаптоп АСУС К61 ИЦ, со графичка карта Nvidia GeForce GT 220M, графичката не функционира па барам замена за неа. Дали некој знае каде можам да најдам графичка, бидејќи по сервисните центри наплаќаат ненормално високи цени за замена. ГРАФИЧКАТАМОЖЕ ДА СЕ ЗАМЕНИ БИДЕЈЌИ НЕ Е ИНТЕГРИРАНА
Oд кај си сигурен/сигурна дека не функционира? :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Имам лаптоп АСУС К61 ИЦ, со графичка карта Nvidia GeForce GT 220M, графичката не функционира па барам замена за неа. Дали некој знае каде можам да најдам графичка, бидејќи по сервисните центри наплаќаат ненормално високи цени за замена. ГРАФИЧКАТАМОЖЕ ДА СЕ ЗАМЕНИ БИДЕЈЌИ НЕ Е ИНТЕГРИРАНА
И за дедицирана може или не може да се замени зависи од лаптопот. Колку што знам на доста лаптопи не може да се менува графичка па прво тоа провери пред да бараш мајстор. Второ графичкава што ја наведе и да функционира нема никаква разлика да прави.

Лично не познавам мајстор, но како и да е ќе те чини скапо вакво нешто вообичаено лап топ компјутерите не се замислени да можат да се упгрејдуваат лесно во контраст со десктоп.
 

8_88

888
Член од
7 мај 2009
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.610
Имам лаптоп АСУС К61 ИЦ, со графичка карта Nvidia GeForce GT 220M, графичката не функционира па барам замена за неа. Дали некој знае каде можам да најдам графичка, бидејќи по сервисните центри наплаќаат ненормално високи цени за замена. ГРАФИЧКАТАМОЖЕ ДА СЕ ЗАМЕНИ БИДЕЈЌИ НЕ Е ИНТЕГРИРАНА
Тешко некој во МК да врши замена ефтино (да се најде нова иста таква) евентуално К2 лаптоп. Обично сите сервиси вршат reflow на GPU (мин 50 евра мислам кошта) но многу малку гарантираат, а и реално не може да се гарантира дека нема повторно да не функционира.
Причината најчесто е заради греењето на лаптопот (оставен на кревет пришто нема слободно струење на воздухот), ненавремено чистење на истиот и сл.

Можиш да разгледаш на ebay ама скоро сите се користени(не проверив конкретно за твојата).

На крај по мое не вреди да вршиш поправка на истата, па и замена доколку е над 150 евра.
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Може да се замени, и би ставил било каква графичка која одговара, може и стара, но незнам каде се продаваат делови
И за дедицирана може или не може да се замени зависи од лаптопот. Колку што знам на доста лаптопи не може да се менува графичка па прво тоа провери пред да бараш мајстор. Второ графичкава што ја наведе и да функционира нема никаква разлика да прави.

Лично не познавам мајстор, но како и да е ќе те чини скапо вакво нешто вообичаено лап топ компјутерите не се замислени да можат да се упгрејдуваат лесно во контраст со десктоп.
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
94
Поени од реакции
12
Здраво :) Имам TOSHIBA L355 со интегрирана графичка(Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family).Дали можам да ставам друга графичка Nvidia или ATI за да можам да играм некој игри,бидејќи на оваа графичка многу кочат...Позз
 
?

..........

Гостин
Кога ке разберете дека тие лаптопи со тупави графички не се наменети за игри, тоа се графички колку да има слика, исто ти се фака и со интел интегритана и со срањето гт220м, ни и од игри нема да видите од нив....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom