Гораните on-line...

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Финтава е да имаш каде да видиш што прават нашите луѓе таму каде што се распослани, а во овој случај, сите ги гледаат нашите во пиринска и егејска Македонија, а ретко на кој му текнува за нашите во Гора и Мала Преспа. Ова се Македонци муслимани, ама си ја држат Македонската автентичност. Можеш и контакт со нив да оствариш.

П.С. Музиката им е одлична

http://www.freewebs.com/goraweb/muzikaodgora.htm

Зборуваат на сличен дијалект како Мијаците.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ааааа имам брачеди од Мала Преспа, не се муслимани и знам дека чудно говорат македонски со она нивно ‘‘ЕСТИ‘‘ :hehe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ги спомнав Македонците од мала преспа, не заради верата туку општо дека не се толку застапени како останатите...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Ааааа имам брачеди од Мала Преспа, не се муслимани и знам дека чудно говорат македонски со она нивно ‘‘ЕСТИ‘‘ :hehe:
Vo spisanieto "The Economist" pred godina dena navedoa deka Goranite zboruvale jazik koj bil blizok do srpskiot i do makedonskiot. Treba nekoj da im objasni deka toa e makedonski dijalekt.


Ethnic groups in Kosovo

Nov 2nd 2006

From The Economist print edition


HAMDIJE SEAPI, a local Gorani official, excuses himself to go to the funeral of a woman from a neighbouring village. He did not really know her, but since her village was all but abandoned in 1999, somebody has to. In his village, Mlike, there were 1,380 people before the Kosovo war, but now there are barely 400, 70% of them over 65. Before, we were somehow like shock absorbers between Serbs and Albanians, but now we have our backs to the walls.

The Gorani are among the smallest of Kosovo's minorities. Before the war, say officials, anywhere up to 18,000 of them lived in Gora, a rural sliver of land squeezed between Macedonia and Albania. Now a mere 8,000 remain. They are Muslims, living in villages in the remote south and speaking a language close to Serbian and Macedonian. At school they have always been taught in Serbian. Many of them were loyal Serbian citizens, serving in the police and as officials until the end of the war in 1999...

http://economist.com/world/europe/displaystory.cfm?story_id=8116643
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
си ги знам и си ги сакам :)

имам и неколку горански песмички од порано, убајни...

„зар не си се наспала, кузум бела евдије“ и слични :)

нека ни се живи и здрави, а државата нека им помогне колку може и смее.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Јас сум 25% Горан :pipi: ,од баба ми(од Косово),јазикот им е премногу сличен со македонскиот,само има некои измени,колку шо се секавам,за вода викаат војца:) и така...

п.с.какви јадења прават,па тоа е нешто невидено!!!
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
супер сајт,ваков сајт нема ни за Македонија(од наши луѓе направен)..добро осмислен,со се што треба застапено
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.565
Поени од реакции
82.197
Една од призмите низ кои ќе гледа (нашата политика) при нашето евентуално признавање на Косово, мора да бидат Гораните и состојбите во кои тие се наоѓаат.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Јас сум 25% Горан :pipi: ,од баба ми(од Косово),јазикот им е премногу сличен со македонскиот,само има некои измени,колку шо се секавам,за вода викаат војца:) и така...

п.с.какви јадења прават,па тоа е нешто невидено!!!
Значи ти имаш 25% Македонско во тебе. Браво браво.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.565
Поени од реакции
82.197
Јас сум 25% Горан :pipi: ,од баба ми(од Косово),јазикот им е премногу сличен со македонскиот,само има некои измени,колку шо се секавам,за вода викаат војца:) и така...

п.с.какви јадења прават,па тоа е нешто невидено!!!
omg Не ти требаше ова јавно да го истакнуваш.
Нема да те примат у УЧК. Ќе ти се смеат децата. Нема да можеш да се ожениш за Албанка. Може ќе те избркаат од дома (кога ќе чујат баба ти што е). Плус им ги фалиш јадењата...:nenene:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
си ги знам и си ги сакам :)

имам и неколку горански песмички од порано, убајни...

„зар не си се наспала, кузум бела евдије“ и слични :)

нека ни се живи и здрави, а државата нека им помогне колку може и смее.
„Помагаат„ други (Блгари), со својата срамна политика , че говорјат "чист б'лгарски език" от средномакедонско наречие.:pos2: :tapp:
Нашенците в Косово
http://promacedonia.com/v_mak/1999/ek_4_99.html

NEW: АПЕЛ за заштита културна и административна автономија на б'лгарите в Косово!:pos2:

ЕВЕ ФИЛМ КОИ ГО СНИМИЛЕ БЛГАРИТЕ ЗА НИВ
http://www.jumpcut.com/create/edit?remix_clip=39A056F641AA11DCBF96000423CEF5B0

http://www.jumpcut.com/create/edit?remix_clip=0FB6A2F4415611DC8CC4000423CF381C

Во последните години присутна е БЛГАРСКАТА пропаганда која се труди да ги прикаже како БУГАРИ кои живеат на Косово. Но кај горанците е силен идентитетот и тие полека полека почнуваат да учат на својот мајчин јазик -Македонски, кој владата на Косово го призна како јазик на кој ќе се школуваат Горанските деца. Постојат и неколку македонски друштва и организации кои се трудат да го задржат населението на тие простори и да ја спречи асимилацијата и иселувањето.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Јас сум 25% Горан :pipi: ,од баба ми(од Косово),јазикот им е премногу сличен со македонскиот,само има некои измени,колку шо се секавам,за вода викаат војца:) и така...

п.с.какви јадења прават,па тоа е нешто невидено!!!
Ова и баба ми го вели така, иако не е Горанка:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom