Гледање во сонцето (sungazing)

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Pogolema pridobivka ne mozete da dobiete vo ovoj zivot...so gledanje vo sonceto ...pravilno...za edna godina ,kontinuirano , sekoj den nautro i navecer... DOBIVATE SVETLOSNO TELO...ako nekoj znae sto e toa , ke znae kolkava e pridobivkata i kolku znaci...
mala popravka
so gledanje vo sonceto ne dobivame svetlosno telo,tuku vospostavuvame kontakt so svetlosnoto telo koe veke go imame
ushte od zamiot zacetok na embrionot se stvara toa svetlosno telo,koe ne prati cel zivot i kontaktot so nego moze da ima iscelitelna mok, ne samo vrz sebe, tuku i vrz okolinata
ima mnogu nacini kako da se vospostavi toj kontakt, ne samo so sungazing, do dusha vo opshto ne e potrebna nikakva tehnika, toa e tolku prosto i ednostavno, ama nema da e interesno ako ne izgleda teshko i opasno:)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
mala popravka
so gledanje vo sonceto ne dobivame svetlosno telo,tuku vospostavuvame kontakt so svetlosnoto telo koe veke go imame
ushte od zamiot zacetok na embrionot se stvara toa svetlosno telo,koe ne prati cel zivot i kontaktot so nego moze da ima iscelitelna mok, ne samo vrz sebe, tuku i vrz okolinata
ima mnogu nacini kako da se vospostavi toj kontakt, ne samo so sungazing, do dusha vo opshto ne e potrebna nikakva tehnika, toa e tolku prosto i ednostavno, ama nema da e interesno ako ne izgleda teshko i opasno:)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
ова е некој си вид на јога. не бара никакви вежби, никаков напор. се практикува така што се гледа во сонцето во време кога изгрева или кога заоѓа.

http://www.cybermikan-sungazing.org/postupakibenefiti.htm

целата постапка и бенефитите се на сајтот.

има ли некој кој практикува/практикувал сангејзинг?

јас стигнав на минута ипол.

тие што ја практикуваат подолг период велат дека им се случиле многу позитивни бенефити
Брат, јас сум зјапал по пола саат, ама стварно пола саат и знаеш што се случува после? Се` ти е темно и насекаде гледаш една темна топка. А додека гледаш во Сонцето ќе видиш дека е топка и дека има еден прстен околу него кој е малку посветол од останатото. Бенефит знаеш што е? Диоптер -1,25.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
не се занесувајте бе, ќе очориш од зјапање
 
П

Паган-др

Гостин
Има разлика да гледаш во сонцето во 4 саат поручек и во 5 сабајле.

Напнавте со оќорувањето.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.831
треба да се гледа по правилата, не кој како му текне
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Zdravlje/Gledanje_u_sunce.htm
eve edno linkce
е да, тие шо носат леќи по операција не треба да гледат

ти си пробал?
ne, no ova e neshto sto go cuvstvuvam kako da e ona vistinskoto za mene, koga prv pat slushnav za solarrna joga bev vo iskushenie da probam, megutoa imam tolku mnogu obvrski i okolnostite sega ne bi mi dozvolile sekogash da mozam da se pridrzuvam, iako e samo gledanje vo sonceto, mojot nacin na zivot seushte ne mi dozvoluva da pocnam, ama ke dojde i toj moment:)
a ti? dali vezbash,kolku vreme i spodeli neshto:)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.831
http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Zdravlje/Gledanje_u_sunce.htm
eve edno linkce

ne, no ova e neshto sto go cuvstvuvam kako da e ona vistinskoto za mene, koga prv pat slushnav za solarrna joga bev vo iskushenie da probam, megutoa imam tolku mnogu obvrski i okolnostite sega ne bi mi dozvolile sekogash da mozam da se pridrzuvam, iako e samo gledanje vo sonceto, mojot nacin na zivot seushte ne mi dozvoluva da pocnam, ama ke dojde i toj moment:)
a ti? dali vezbash,kolku vreme i spodeli neshto:)
ova ke bide na latinica ne sum na mojot kompjuter

jas sum na 22 min i 30 sekundi utre
osekam podobruvanje vo ocite, treba da odam ocilata da mi gi smenat, pomal diopter mi treba.
imam poveke sila fizicki, a psihicki mnogu pomalku se nerviram.
a koga nesto ke me iznervira, pominuva epten brzo.
po srekno i poveselo se custvuvam.
inaku jas ne sum sosema zdrav fizicki, imam kron, no veruvam deka so ova moze da se promeni mnogu okolu toa, bidejki se custvuvam se podobro i podobro.
ima sangejzeri od moeto mesto, dosta postari na godini, koi cuvstvuvaat benefitii toa bajagi
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
ova ke bide na latinica ne sum na mojot kompjuter

jas sum na 22 min i 30 sekundi utre
osekam podobruvanje vo ocite, treba da odam ocilata da mi gi smenat, pomal diopter mi treba.
imam poveke sila fizicki, a psihicki mnogu pomalku se nerviram.
a koga nesto ke me iznervira, pominuva epten brzo.
po srekno i poveselo se custvuvam.
inaku jas ne sum sosema zdrav fizicki, imam kron, no veruvam deka so ova moze da se promeni mnogu okolu toa, bidejki se custvuvam se podobro i podobro.
ima sangejzeri od moeto mesto, dosta postari na godini, koi cuvstvuvaat benefitii toa bajagi
jas neznam zoshto ama edvaj cekam da pocnam, poshto sakam stvarno seriozno da go svatam, ama imam primeteno deka ocite mnogu brzo mi se zamaraat `i me bolat koga sum izlozena na sonce...si mislam dali e vo red da se konsultiram so ocen lekar ili pak da ja zapocnam jogata vo zima koga sonceto e poslabo....
inaku dosega mi uspevalo da ja crpam soncevata energija preku pesok koj e zagrevam dolgo vreme na sonce, ama ne go praktikuvav dolgo,rezultatite ne se manifestiraat tolku brzo i treba poveke vreme i trpenie...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Dangers

The practice of sungazing is dangerous. Looking directly at the sun for even brief periods of time may cause blindness or severe damage to the eye.[6] Solar retinopathy, damage to the eye’s retina due to solar radiation,[7] and blindness to varying degrees and persistence frequently result from sungazing during a solar eclipse.[2][8] Although vision loss due to this damage is generally reversible,[7] permanent damage and loss of vision have been reported.[9] Most eye care professionals advise patients to avoid looking directly at the sun.[10] Exposure to ultraviolet radiation, produced by the sun, is associated with damage to the eye, including pterygium[11] and cataracts[12]
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.831
Dangers

The practice of sungazing is dangerous. Looking directly at the sun for even brief periods of time may cause blindness or severe damage to the eye.[6] Solar retinopathy, damage to the eye’s retina due to solar radiation,[7] and blindness to varying degrees and persistence frequently result from sungazing during a solar eclipse.[2][8] Although vision loss due to this damage is generally reversible,[7] permanent damage and loss of vision have been reported.[9] Most eye care professionals advise patients to avoid looking directly at the sun.[10] Exposure to ultraviolet radiation, produced by the sun, is associated with damage to the eye, including pterygium[11] and cataracts[12]
ако се зјапа кога ув е над 2, нормално дека ќе ги има овие несакани работи
 
S

smexy

Гостин
Почнувам да мислам дека некои членови поседуват жлезди кои лачат халуциногени.
Трезен човек вакви бладања...не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom