Геј бар близу вашето место на живеење

Како би реагирале доколу се отвори геј бар во близина на вашиот дом?

  • Би ми пречело

    Гласови: 249 56,5%
  • Сеедно

    Гласови: 113 25,6%
  • Немам ништо против

    Гласови: 79 17,9%

  • Вкупно гласачи
    441
Статус
Затворена за нови мислења.

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
П.С имаше нели порано гејбар во Скопје??
Овие цитати барем се искрени,си знаат луѓето што бараат,јасно и гласно,на кој му одговара бујрум,на кој не,нека бара друг човек.Подобро од оние милион кој ги има барам забава,само дружење,пријателство,дрн дрн јариња,нали :)
Имаше официјален геј бар,поранешна змија.Заврши неславно како што и започна.Целото околно население полемизираше и протестираше.На денот на отварањето сите на прозор,пред врата,зад бандера се лепеа да видат кој влегува :))Смешки.
А сега официјален геј бар нема,а хомосексуалци има во сите кафиќи :))
 
S

smart ass

Гостин
Епа рајата...испаднала да води евиденција,па после да оговараат како шпанска серија...тој е менталитетот.....

нејсе ја би отишол,има лезбејки и бисексуалки..:vozbud:

А тој објект змија...види име ахаха ректум..хаха знаеме дека ги има,и дека ОПШТЕСТВОТО ГИ САКАА,ама моментално во македонија како што милуваат повеќе социолози да кажат сме биле модерно општество-ова да го чуе Tалкот Парсонс инфаркт ќе добие...нашето општество фактички сега оди накај модерно општество,но некако слабо....
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ирелевантно ми е дали ќе има или не геј клуб некаде низ градов, во моја близина нема да има.

Центри за наркомани, педерски барови и слично нека има во населбите во кои нема фамилијарни куќи и спокоен живот.
Воопшто не ме тангира ако ги има во центар, кисела вода, аеродром или слична чкарт населба.
Најверојатно и тие што даваат предлози знаат до каде да одат, единствено не знам со кој памет сакаа да има центар за зависности во Козле или педер бар во Тафталиџе.
Како и да не треба да се пристапува на темава премногу емотивно. Бидејќи знаат педерите и нивните ментори, да го искористат секој момент на слабост и да го префрлат во нивна полза.
Дали ќе е тоа палење на пешо бар или оспорување јавно на хомосексуалната определба, оружјата на педерите и загрижените се многубројни.
Затоа тивкиот константен притисок е најдоброто решение. Педерите знаат дека не можат нешто да постигнат затоа и си молчат, постои инфраструктура која овозможува постојан притисок и сечење (пак тивко, без меѓународните да имаат основа да се бунат) и така треба да се продолжи.

Досега добро се справуваме. Педерите немаат ниту една вокална организација, ниту се промовираат нивните интереси, ниту ништо.
Тие кои беа масо, граѓански центар за права, хело и слични проблематични здруженија/магазини полека се истрошија и уништија, тој е принципот кој се покажа како успешен и принцип кој ќе продолжи и понатаму.

Потребно е ова интелегентно да се изигра и со тек на време од педерите кој ќе се отсели, кој ќе живее исто ко да не живее притаено тука.
Стрпливост и добро пресметани чекори се нужни.
Македонија е мала земја, луѓето се знаат меѓусебно, работите ќе се случуваат во тајност, како и досега.
Значи, уште еднаш, насилството не е решение, ако е насилство со поголеми димензии, кое може да го има и на камера и да донесе последици.

Од друга страна отварањето на геј бар и по геј-френдли однос на мнозинството кон педерите ќе помогне за олабавување на рестрикциите со краен резултат на самоволна идентификација на педерите.
Ако во некој момент се почуствуваат дека општествените промени се пријатни, тие ќе се појават, ќе излезат од дупките и тогаш ќе бидат регистрирани.
Можеби и оваа варијанта е позитивна, за откога ќе постојат на список, да се превземат (пак не јавно агресивни) акции против нив.

Сега за сега работите се такви какви што се и се во полза на оние со малку памет во глава.
Со тек на време можеби вторава варијанта ќе биде поупотребувана.

На крај..Македонија не е и нема да биде подготвена за поголемо прифаќање на хомосексуалноста. Некои ќе го сметаат тоа за нешто лошо, јас ќе речам подобро за сите е да е вака како што е, бидејќи алтернативата нема да биде пријатна за никого.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Нека си се дружат...мене не сметат ако не замараат.
Впрочем, како и сите останати...
 
O

Out Boy

Гостин
Овие цитати барем се искрени,си знаат луѓето што бараат,јасно и гласно,на кој му одговара бујрум,на кој не,нека бара друг човек.Подобро од оние милион кој ги има барам забава,само дружење,пријателство,дрн дрн јариња,нали :)
Добро, за тебе е ок што женети бараат машки за секс???

Епа со ваков однос ни ти не заслужуваш да бидеш третиран нешто поинаку од нив. Само продолжи да си ја сечеш гранката на која седиш со твоиве постови.
Ја веќе сум третиран како што треба, благодарам што се грижиш за мене. Ама не оти припаѓам на некаква група, туку оти почитта си ја имам заслужено со труд, мака и време.

И ќе повторам: секогаш ќе го кренам гласот против промискуитетот, неверствата и неморалот, кои го трујат нашево општество и не дозволуваат квалитетните луѓе да си го заземат местото кое им припаѓа!

Штета што не си подлабоко запознаен со терминологијата и што значи.

Само лупаш безвезе.
Ќе те замолам повеќе да не ме коментираш, ок?
Ти мене ќе ме учиш на терминологија, детуле!

Педер можеби некогаш бил збор за опишување на сексуална ориентација. И воопшто не е македонски, туку латински збор, провери.

Денешната конотација се знае: слабак, бескарактерен, тетка.
Ти албанците Албанци ги викаш?

Геј е збор со кој се опишува хомосексуалец кој држи до моралните норми и допринесува за општеството. Кажи ми, како ситните педерчишта допринесуваат за ова општество? Што шират зарази, ломат бракови и запустуваат семејства? Ако се пронаоѓаш во оваа група, блазе тебе.

Педер!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Добро, за тебе е ок што женети бараат машки за секс???
Женетите не бараат само машки,туку и женски за секс.И не бараат годинава,туку бараат одкога постои човештвото:))
Јас не гледам како можам да им забранам да бараат или да бидат верни,ниту на оние кои им даваат,тргнувајќи од еден куп спонзоруши до геј младичи за забава.
Да имаше начин да сопревме изневерување во брак во ред,ама такво нешто не постои.Како можам да ги осудам или да им забранам?Можам за себе да кажам дека несакам да ми се случи,ама да земам на клада да ги ставам неможам :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ја веќе сум третиран како што треба, благодарам што се грижиш за мене. Ама не оти припаѓам на некаква група, туку оти почитта си ја имам заслужено со труд, мака и време.
Кој труд? Истиот кој го избриша со твоите дискриминаторкси постови?

И ќе повторам: секогаш ќе го кренам гласот против промискуитетот, неверствата и неморалот, кои го трујат нашево општество и не дозволуваат квалитетните луѓе да си го заземат местото кое им припаѓа!
Па друг пат биди на чисто за кој аспект на темава ќе говориш. Не да ми продаваш изговори за права и други глупости. Ако веќе си се заангажирал да го изложуваш промискуитетниот џган, држи се до тоа.

Ќе те замолам повеќе да не ме коментираш, ок?
Ти мене ќе ме учиш на терминологија, детуле!
Само три години си постар од мене дечко, немој мене детуле.

Педер можеби некогаш бил збор за опишување на сексуална ориентација. И воопшто не е македонски, туку латински збор, провери.
Ти разбираш македонски? Мислам убаво нагласив што значел/значи зборот во МАКЕДОНИЈА, не од каде потекнува. Не знаеш ни да читаш, ќе ме коментираш ...

Денешната конотација се знае: слабак, бескарактерен, тетка.
Ти албанците Албанци ги викаш?
Единствениот кој го употребува тој термин за да опише таква конотација си ти. Но благодарам што не просветли. Да знаеме сега што е разликата меѓу геј бар и педерски бар (бар за бескарактерни тетки).

Не, но тебе изгледа не ти пречи тоа да го кажеш, па и на јавен форум. За разлика од тебе јас имам почит спрема нив.

Геј е збор со кој се опишува хомосексуалец кој држи до моралните норми и допринесува за општеството. Кажи ми, како ситните педерчишта допринесуваат за ова општество? Што шират зарази, ломат бракови и запустуваат семејства? Ако се пронаоѓаш во оваа група, блазе тебе.

Педер!
Не, но затоа ако не сум педер, ти ме навреди во други погледи. А таквите како тебе секогаш го гледаат најлошото во човекот. Затоа и си во ситуацијата во која си. Додека не размислиш убаво кои ти се вредностите во животот таа ситуација никогаш нема ни да се промени.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
A sto tolku se zamarate dali bi vi smetalo ili ne? Ako vi smeta koj k....r ve tera da gi gledate, sedi si doma so devojkata ili i svoj zivot. I dosta veke so taa makedonstina balkanstina, sto sega ako kazes "pederanava" ke popijat kjotek, ti si nesto macho man? Samo si seljak nisto drugo.
I nemojte tie filozofii ne e prirodno bla bla, ne e prirodno da vrsis blud vrz dete, ne e prirodno da si ja tepas zenata, ne e prirodno da spies so kogo ke stignes , ne e prirodno da se ubiva, ne e prirodno da se krade pa site toa go pravat! Nemate pravo da osuduvate bilo kogo! Probajte malku da razberete vo taa shupachkata glava vasa. Ako vie zabranuvate ili osuduvate togas ne barajte i drugi lugje vas da ve razberat i pomagaat.
 
P

Princ

Гостин
ne e prirodno da vrsis blud vrz dete, ne e prirodno da si ja tepas zenata, ne e prirodno da spies so kogo ke stignes , ne e prirodno da se ubiva, ne e prirodno da se krade
Не знам дали забележа, ама за 4 од 5 спомнати работи се лежи затвор. Онака, затвор.
Многу убава споредба.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Ne bese sporedbata dali se odi vo atvor ili ne , sporedbata bese za da se potsetime koj sto pravi vo opstestvovo. Ga lugjeto nikogo i nikomu ne nastetuvaat, za drugava kategorija ne bi rekol istoto neli?
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Да би ми сметало и тоа многу. Посебно за Педери, за Лезбејки не толку (гледано од Машката страна)
 
Член од
30 април 2009
Мислења
790
Поени од реакции
38
За радост нема такво нешто до мене.А и несакм да има:kickbox:
 
S

smart ass

Гостин
А замислете да не отворат геј бар,туку едноставно во "нормалниот" бар во кој вие одите секојднево,на газдата да му текне еве на пример четврток е само за гејоњ и лезбејки(версатилее тоППП батом....лезбејки..СЕЕЕЕ).
 
Член од
30 април 2009
Мислења
790
Поени од реакции
38
А замислете да не отворат геј бар,туку едноставно во "нормалниот" бар во кој вие одите секојднево,на газдата да му текне еве на пример четврток е само за гејоњ и лезбејки(версатилее тоППП батом....лезбејки..СЕЕЕЕ).
пупупу....одма ке го меньам засекогаш барот:wink:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom