ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 1903 - 2007 Визионер со космополитски поглед

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А вие ќе ни платите за перманентното бришење на вашите глупости и чистење на вашето ѓубре на форумот? Ај сеа вратете се на темава да не земам да го ставам овој дел од форумот на ладење па да ве приморам да пишувате на други теми. ДОСАДНИ ЕДНИ!!!!
 
Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
Гоце Делчев е велик! И не от регионално,а от световно значение.За к'смет,костите му днес почиват в Македонија,а не както тези на Самуил - в Г'рција. Оставјам настрана всјакакви глупави б'лгаро-македонски спорове за Гоце и постирам линк за всеки,којто иска да научи как костите му са спасени и пренесени от изгорената Баница, Серско:

http://www.standartnews.com/archive/2003/05/06/society/s3712_3.htm/

в Б'лгарија и оттам - в Македонија.

Бог да го прости този велик син на Македонија.Мајната ј на секаква политика - ето го сајта :

http://www.geocities.com/Athens/Oracle/3424/m_chakov.html
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ПопТрајков напиша:
Оставјам настрана всјакакви глупави б'лгаро-македонски спорове за Гоце
Бог да го прости този велик син на Македонија.Мајната ј на секаква политика - ето го сајта :
ПопТрајков, многу фино и паметно кажано!
 
Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
П'рвијат линк за с.Баница/Карие/,Серско нешто не работи през форума.Затова којто иска да го види,нека в'веде в полето на Google : "И брјаст'т е изс'хнал крај гроба на Гоце" и да влезе в архива на в."Стандарт" или в сајта на wikipedia.org.
Интересно е да се отбележи че преди години попаднах случајно на един сајт на канадец - син на македонски емигранти от с.Баница/Vievi/,Леринско - http://www.banitsa.com

И там този канадец - Тед Ничофф тв'рди,че Гоце Делчев е убит в селото на неговите родители - http://www.banitsa.com/history.html

Преди време един пријател ми каза по този повод,че в Македонија е имало нај-малко 4 села с името "Баница" - в Леринско,Серско и другите две забравих к'де беха.Гоце јавно е убит в Серско,но и с.Баница,Леринско е дало војводи и четници преди,по време и след Илинден.
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Re: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ 1903 - 2005 Визионер со космополитски поглед

Macedalien напиша:Денеска се навршуваат 102 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, кој загина на 4 мај 1903 година, кај штипското село Баница во борба со турскиот аскер. .
Kaj si ucel ti skolo be, na Kosovo?
 
Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
Нормално е да се допускат грешки,оште повече Серска Баница днес не с'штествува,а и имената на македонските села в Северна Г'рција са преименувани оште през 20-те години на ХХ век.Относно см'ртта на Гоце е интересен оште един факт:

Когато студира в'в Военното училиште в Софија,Гоце има за с'курсант и един б'лгарски турчин - Тефиков.По-к'сно този турчин зав'ршва училиштето,за разлика от Гоце,но не пост'пва в б'лгарската армија,а дезертира в Турција.

Когато е изпратен аскер'т да обкр'жи с.Баница,в него участва и Тефиков,специално изпратен от Солун.јавно е че Гоце Делчев е бил предаден и турчулјата много добре са знаели кого преследват.А пример'т с Тефиков идва да покаже че назначаването на хора от малцинствата в армијата и полицијата на една страна може да доведе до неочаквани/или по-скоро очаквани/ последици.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
:lud: Македонија денеска ја одбележува 103 годишнината од смртта на великанот на македонското национално и ослободително движење и еден од основоположниците на ВМРО, Гоце Делчев.

Делчев беше убиен на 4 мај 1903 година во селото Баница, во Егејска Македонија, откако претходно беше предадено неговото движење. Смртта во борба со турскиот аскер го затекна на само неколку месеци од кревањето на славното Илинденско востание, кое ја донесе првата република на Балканот - Крушевската.

Традиционално, на овој ден бројни делегации од сите слоеви на општеството и на државните институции положуваат цвеќе на гробот на Делчев во црквата „Свети Спас” во Скопје.

Срамота е што никој денес не напишал ништо за ова! Ех Македонце Македонце:je: :lud:
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Слава му

Цапо
Да е само тука .Прелистувајќи ги електронските изданија на денешниве дневни вести ќе се примети дека повеќето од нив воопшто ниту со еден збор да споменат за годишнината од Делчевата смрт.
Најверојатно новинарите не се информирани
Каква власт такви вести
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Ја само на А1 видов на ниедна друга нема. Да го гледа сега ова ке се превртува во гроб и ке пцуе! Секоја цест "МАКЕДОНЦИ".
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Фироманци се тоа фироманишта
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Слава му на македонскиот ревулиционер. А Бугариштава нека не јадат бурек за Македонските ревулуционери, ама шо да прават лугето кога немаат свои херои па се палат на нашите.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Lelelele ne mi se veruva. Citam denesen Vest i ako vi se veruva na niedno ama bas na niedno mesto ne pisuva za smrtta na Goceta a i za Tito ne pishe. Stavena e samo slika na krstozborot i zbor dva. Lelele ne znaete kolku se iznervirav!
 
B

BushMan

Гостин
Со почит спрема него треба да се организира нешто.А никој не организира, затоа што никој не го цени, ако не бил тој
???Македонија???
 
Член од
18 март 2006
Мислења
63
Поени од реакции
0
Naslovot glasi, Goce Delcev- vizioner so kosmopolitski pogled

Zarem toa e nasiot nacionalen heroj, eden kosmopolitit??

Ne e ni cudo zosto vo minatoto ne snajde taa sudbina i zosto denes ne snaogjaa ovaa sudbina.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
некој бришал, ама пак да си кажам:

Се гордеам и сум среќен шо поголем дел од Нашите Истакнати Дејци биле космополити...

а ти имаш куршлус во глата, не ти се јасни некои работи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom