Враќање на бела техника

Член од
16 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Купив/Нарачав Машина за Перејне за 33илјади од Нептун, беше намалена од 43 илјади на 33илјади, во првите 2 дена се предомислив (сеуште не пристигната машината) и сакав да ја вратам. Наплатив со кредитна картица. Ми рекоја дека неможам да ја вратам можам да ја заменам со некоја со идентична или поголема сума, и дека проблемот е што сум наплатил со кредитна картица, поради што не можат да ми ги вратат парите. Колку шо знам имам рок од минимум 10 дена да го вратам уредот ако не сум задоволен. Дали смеам да го вратам уредот и да добијам целоснен паричен надомест во ваков случај?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Купив/Нарачав Машина за Перејне за 33илјади од Нептун, беше намалена од 43 илјади на 33илјади, во првите 2 дена се предомислив (сеуште не пристигната машината) и сакав да ја вратам. Наплатив со кредитна картица. Ми рекоја дека неможам да ја вратам можам да ја заменам со некоја со идентична или поголема сума, и дека проблемот е што сум наплатил со кредитна картица, поради што не можат да ми ги вратат парите. Колку шо знам имам рок од минимум 10 дена да го вратам уредот ако не сум задоволен. Дали смеам да го вратам уредот и да добијам целоснен паричен надомест во ваков случај?


Ako debilite vo prodavnicata te podebuvaat pobarajgo Odgovorniot ili napishi im E-mail
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
Купив/Нарачав Машина за Перејне за 33илјади од Нептун, беше намалена од 43 илјади на 33илјади, во првите 2 дена се предомислив (сеуште не пристигната машината) и сакав да ја вратам. Наплатив со кредитна картица. Ми рекоја дека неможам да ја вратам можам да ја заменам со некоја со идентична или поголема сума, и дека проблемот е што сум наплатил со кредитна картица, поради што не можат да ми ги вратат парите. Колку шо знам имам рок од минимум 10 дена да го вратам уредот ако не сум задоволен. Дали смеам да го вратам уредот и да добијам целоснен паричен надомест во ваков случај?
ќе ја вратиш неотпакована и парите ќе ти ги вратат директно на сметка, нема врска тоа што си платил со картица па демек не можат да вратат пари се праат на тошо или толку знаат. Ќе помине некој ден додека се вратат средствата на сметка пошо треба банката тоа да го заврши, а они да побараат од таа банка поврат на средства на купувач.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Јас имам враќано производ што е платен со картица е сеа не се сеќавам дали нептун сетек техномаркет кој беше ама знам дека од коа го вратив чекав може месец дена и повеќе да ми ги вратат парите т.е. што се вика да ми легнат парите на сметка. а законски без било каква причина можеш да вратиш производ и рокот беше некој 15 дена или слично.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Купив/Нарачав Машина за Перејне за 33илјади од Нептун, беше намалена од 43 илјади на 33илјади, во првите 2 дена се предомислив (сеуште не пристигната машината) и сакав да ја вратам. Наплатив со кредитна картица. Ми рекоја дека неможам да ја вратам можам да ја заменам со некоја со идентична или поголема сума, и дека проблемот е што сум наплатил со кредитна картица, поради што не можат да ми ги вратат парите. Колку шо знам имам рок од минимум 10 дена да го вратам уредот ако не сум задоволен. Дали смеам да го вратам уредот и да добијам целоснен паричен надомест во ваков случај?
Ако истиот ден од наплата си го вратил производот тогаш продавачот ти издава сторно сметка со која веднаш се враќаат парите на кредитна картичка до денар без никаква провизија.
Кај тебе треба да биде истото со разлика што парите ќе легнат назад на сметката најмногу 2 до 3 дена.
Нека не те мафтаат таму, иди и побарај нека ти направат сторно сметка и секако врати им го уредот назад.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
515
Поени од реакции
746
Hehe, so kakvi glupavi finti se sluzat, ne mozele da vratat pari deka so karticka.bilo plateno. Kako da ne.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Имав слична ситуација. Во Нептун платив со картичка клима уред и, пред да го донесат монтерите, отидов во салон и им кажав дека се предомислив. Ми објаснија дека не можат да ми ги вратат парите директно, туку ќе ми ги исплатат на сметка. Тоа и го сторија за 2-3 дена.
Инаку, можеш да вратиш некористен производ во рок од 15 дена, без да образлагаш причина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom