Враќање данок Германија - студент

Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Корона кризава предизвика голем пораст на онлајн сервиси. Дали некој знае/има враќано данок онлајн сега во кризава да сподели искуство како е процедурата? Фала
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
ja vrativ preku kontext, pisi im mail ke ti kazat so dokumenti treba i oni sreduvaat za 1800den, za mesec dena stignaa parite
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Можеш и самиот, пиши им на Finanzment, во градот кај што си работел ќе ти испратат документи да пополниш и ќе им ги испратиш по маил.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Можеш и самиот, пиши им на Finanzment, во градот кај што си работел ќе ти испратат документи да пополниш и ќе им ги испратиш по маил.
Пишав меил ама добив одговор дека не може преку меил мора по пошта. Сигурно има некој онлајн сервис за поврат. Имаат едно Елстер ама не најдов дали функционира за странски државјани. Фала на одговор.

QUOTE="fapmaister, post: 9279783, member: 86541"]
ja vrativ preku kontext, pisi im mail ke ti kazat so dokumenti treba i oni sreduvaat za 1800den, za mesec dena stignaa parite
[/QUOTE]
Фала за инфо ама сепак сакам сам да ја завршам процедурата. Не е за тие 1800 колку што се измалтретирав за да соберам и дознаам се како треба (ми фалеа документи од фирмата каде што работев и погрешно ми имаа внесено). Сега е само финишот, да испратам документи по пошта или некој онлајн сервис. По пошта препорачано ќе стигнело за 4 недели, криза било....немам коментар за поштиве и затоа барам нешто онлајн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom