Во што веруваат атеистите?

Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
На глас,со големи букви,both of you.

How exactly do you prove a negative?!

FireFly дали емисијата 50 најдобри магични трикови е снимана со дозвола од Бог?

Не знам за која емисија станува збор, ама можам да замислам за какви трикови станува збор.
Дали ти тие трикови ги споредуваш со чудата на Муса а.с кога Аллах го спаси од фараонот и војската на фараонот, кога се раздели морето и ги потопи (Не знам дали имаш читано за ова).?
Дали ти тие трикови ги споредуваш со чудото на Иса а.с , кога сите знаеме дека немаше татко и беше роден од мајка девица ? Има ли таков случај денес ?
Дали тие трикови ги споредуваш со чудата на Мухаммед с.а.в.с, кога ја раздели месечината и дали постои книга иста како Куранот ? Донеси ми слична книга од 7 век како Куранот...
 
А

Антоние

Гостин
Атеистите "веруваат" во логиката и во разумот. Тие ги засноваат своите ставови со емпириски докази и факти.

Така да не може да се каже во што "веруваат". Нема место за верба во епистемологијата.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Атеистите "веруваат" во логиката и во разумот. Тие ги засноваат своите ставови со емпириски докази и факти.

Така да не може да се каже во што "веруваат". Нема место за верба во епистемологијата.
затоа и неможат да напреднат ...
живеат во рамка .. ограничена со моменталните познавања ...
затоа кога некој измислил Огин они биле први кои викале Лееее шо е ова не верував дека е можно ...
 
А

Антоние

Гостин
затоа и неможат да напреднат ...
живеат во рамка .. ограничена со моменталните познавања ...
затоа кога некој измислил Огин они биле први кои викале Лееее шо е ова не верував дека е можно ...
Да бидеш атеист не значи да бидеш скептик. Ако ми даде некој логички и емпириски докази дека бог постои, јас ќе го сменам мојот став. Нема да одам со глава во ѕид, тоа е веќе затворено размислување и е спротивно на логиката и разумот.

Меѓутоа вакви докази нема ... ниту пак постои дефиниција за господ.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Да бидеш атеист не значи да бидеш скептик. Ако ми даде некој логички и емпириски докази дека бог постои, јас ќе го сменам мојот став. Нема да одам со глава во ѕид, тоа е веќе затворено размислување и е спротивно на логиката и разумот.

Меѓутоа вакви докази нема ... ниту пак постои дефиниција за господ.
Епа Бог е Семоќен, не личи на нас, нема родено ниту е роден, тој е нешто што не можеме да замислиме, Сомилосен. Некоја сила голема :smir:
 

ChocolateBuddha

one of a kind
Член од
4 мај 2010
Мислења
47
Поени од реакции
11
затоа и неможат да напреднат ...
живеат во рамка .. ограничена со моменталните познавања ...
затоа кога некој измислил Огин они биле први кои викале Лееее шо е ова не верував дека е можно ...
Ситуацијата е обратна, верниците се ограничени и не можат да напреднат, а атеистите имаат неограничени видици бидејќи немаат никаков лимит, немаат никој над нив, не постојат богови, постои само здрав и чист разум.

Спротивно на ова имаме религиски перен и загаден мозок со непотребни филозофии кои служат да умствена контрола и имате бог кој суди и кој ве држи мирни и ‘скромни‘

Поздрав.
 

ЛеБрон

Сведок
Член од
3 април 2010
Мислења
60
Поени од реакции
1
Дали ти тие трикови ги споредуваш со чудото на Иса а.с , кога сите знаеме дека немаше татко и беше роден од мајка девица ? Има ли таков случај денес ?
И амон-ра е роден(створен) без мајка и татко, а таа религија е 1000 постара од христијанската, т.е 1000 пред христа.
Сега во што да се верува? Дека и двете се вистини? Или бидејќи сум роден од христијани слепо треба да ја бранам таа религија, не.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ситуацијата е обратна, верниците се ограничени и не можат да напреднат, а атеистите имаат неограничени видици бидејќи немаат никаков лимит, немаат никој над нив, не постојат богови, постои само здрав и чист разум.

Спротивно на ова имаме религиски перен и загаден мозок со непотребни филозофии кои служат да умствена контрола и имате бог кој суди и кој ве држи мирни и ‘скромни‘

Поздрав.
:wink:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
И амон-ра е роден(створен) без мајка и татко, а таа религија е 1000 постара од христијанската, т.е 1000 пред христа.
Сега во што да се верува? Дека и двете се вистини? Или бидејќи сум роден од христијани слепо треба да ја бранам таа религија, не.
Ама овај сам од себе се створил без мајка и татко(мит), а Исус со мајка :smir:
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
mene mi e dovolna i se slozuvam so biblijata i nejzinata cel,no isto ne znaci deka i vo sekoj segment ja sledam istata ;) pa da se pravam VERNIK bezgresen a to deka e vistina i verata vo amon ra i mn drugi e tocno i ne znaci deka nema da prifatam nitu edna od niv poradi faktot deka ima premnogu vistina na ovoj svet.. hahahhaha ;)
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Па да сакаш да кажеш дека ако нее докажано дека постои не постои ? хехехе значи сакаш да кажеш дека и гравитацијата на земјата не постоела додека не се докаќжало дека постои така ?...тоа ти е исто тоа што постои постоело и ќе постои...

--- надополнето ---

Добро да веруваш во себе значи да веруваш во своите способности, во својата интелегенција ок ,а зарем некогаш не си се запрашал од каде потекнува таја твоја инетлегенција како се создала нели ја создал некој поинтелегентен од тебе ?- НЕМИЕ ЦЕЛТА ДА СЕ КОНТРАМ секој има право да верува во што сака , само онака ме интересира вашето размислвање и сфаќање на животот чисто имформативно....
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Па да сакаш да кажеш дека ако нее докажано дека постои не постои ? хехехе значи сакаш да кажеш дека и гравитацијата на земјата не постоела додека не се докаќжало дека постои така ?...тоа ти е исто тоа што постои постоело и ќе постои...

--- надополнето ---

Добро да веруваш во себе значи да веруваш во своите способности, во својата интелегенција ок ,а зарем некогаш не си се запрашал од каде потекнува таја твоја инетлегенција како се создала нели ја создал некој поинтелегентен од тебе ?- НЕМИЕ ЦЕЛТА ДА СЕ КОНТРАМ секој има право да верува во што сака , само онака ме интересира вашето размислвање и сфаќање на животот чисто имформативно....
Се согласувам со тоа шо го пиша ..
но дали „Бог“ е она кое религиите го велат и таков каков шо го преставуваат?

--- надополнето ---

би сакал на оваа тема http://forum.kajgana.com/showthread.php?3344-Вонземјани-НЛО.../page129 последниот пост да го видиш и дадеш мислење за аналогијата
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Бог според Исламот не може да се опише како изгледа. Значи тој е Семоќен и тн. како што имам пишано да не се пофторувам. За разлика од Христијаните кои го замислуваат како човек со деца го изедначуваат со неговата креација тоа не му доликува на Бог според Исламот.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
"Бог" дефиниција за Бог не пости... или пости"( Бог е љубов)"нешто над човечките сфаќања повисокат интелегенција која е договорна за созавањето на светот. A со еден збор Бог е таков како што ти(јас,тој...) го замислуваш. Секоја религија го претставува на свој начин и секој мисли дека тој начин во кој верува е исправен така де е тешко да ти одговорам на прашањето зависи и за кои баш религии мислиш ? Христијанство, Ислам,Будизам...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
"Бог" дефиниција за Бог не пости... или пости"( Бог е љубов)"нешто над човечките сфаќања повисокат интелегенција која е договорна за созавањето на светот. A со еден збор Бог е таков како што ти(јас,тој...) го замислуваш. Секоја религија го претставува на свој начин и секој мисли дека тој начин во кој верува е исправен така де е тешко да ти одговорам на прашањето зависи и за кои баш религии мислиш ? Христијанство, Ислам,Будизам...
нема врска за кои религии мислам ....
јас не ги делам .. сите ги сметам донекаде релевантни ... и за сите сметам дека имаат ист корен ...
туку ме интересира твоето мислење .. ти од кој аспект го гледаш „Бог“ ? гледам дека не си атеист .. тогаш имаш определана религија на која припаѓаш или .. ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom