Во кој спорт се трошат најмногу калории?

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
јас дека тренирам кикбокс знам дека кога правам спаринг се испотувам повеќе отколку трчање 10 км.... многу се троши и се поти кога се трча бавно
потење =/= трошење калории
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Индкиректно телото се поти затоа што троши калории. Така да повеќе потење значи и повеќе изгорени калории.
"How much you sweat has nothing to do with how many calories you burn. What matters is how long and how intensely you're working out. Any weight loss that you experience immediately after a workout is only water weight, and you'll gain it right back as soon as you rehydrate yourself. So don't worry about not sweating. If you go for a 30-minute run and you haven't sweat a drop, you still burned almost 300 calories."
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.360
Поени од реакции
13.657
Прашањето мора да гласи: Во кој спорт се трошат најмногу калории кај лице од XXX килограми?
Тежината е клучна за да се добие добар одговор.
Кардиоваскуларните вежби се најбитни во согорување на калории.
Според мене, трчањето (микс - угорнина/удолнина & брзо/споро темпо) е број 1, и воедно секој спорт што ја содржи оваа техника....
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
"How much you sweat has nothing to do with how many calories you burn. What matters is how long and how intensely you're working out. Any weight loss that you experience immediately after a workout is only water weight, and you'll gain it right back as soon as you rehydrate yourself. So don't worry about not sweating. If you go for a 30-minute run and you haven't sweat a drop, you still burned almost 300 calories."
Зошто организмот се поти?

Затоа што кога во него се одвиваат процеси кои ослободуваат енергија, при сите тие процеси добар процент се ослободува и во вид на топлина. Начин на организмот да се осободи од топлината е преку потење инаку ќе настане смрт од прегеревање. Исто се случува и при хипертироидизам. Лицето се препотува дури ништо кога не работи, затоа што метаболизмот е забрзан,организмот топи калории и СЕ СОЗДАВА ТОПЛИНА. (некои топачи на масти функционираат баш вака)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Зошто организмот се поти?

Затоа што кога во него се одвиваат процеси кои ослободуваат енергија, при сите тие процеси добар процент се ослободува и во вид на топлина. Начин на организмот да се осободи од топлината е преку потење инаку ќе настане смрт од прегеревање. Исто се случува и при хипертироидизам. Лицето се препотува дури ништо кога не работи, затоа што метаболизмот е забрзан,организмот топи калории и СЕ СОЗДАВА ТОПЛИНА. (некои топачи на масти функционираат баш вака)
Океј, ај вака.
Што повеќе калории трошиш = повеќе се потиш.
Што повеќе се потиш =/= повеќе калории трошиш.
Ме разбираш сеа?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Океј, ај вака.
Што повеќе калории трошиш = повеќе се потиш.
Што повеќе се потиш =/= повеќе калории трошиш.
Ме разбираш сеа?
Те разбирам што сакаш да кажеш, ама дечкото горе што збоуваше за спаринг верувај ми дека се поти поради топење на калории. Секако дека потењето зависи и од други фактори како надворешна температура на средината, облеката што ја носиш (памучна/синтетика), дали воздухот околу тебе струи и сл.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.902
Поени од реакции
3.293
Читав дека со играње Тенис се трошат 275 калории за 30 минути, само за ударите. Па сега рачунајте ако јас одам на тенис, одам 2-3 пати неделно ама тешко дека се враќам за помалку од 2 и пол - 3 сати... така да... Напорно е ако играш силни топки, ако трчаш по секое топче, но тоа е единствениот начин да изгубиш голем број на калории, секако, ако сакаш :D Иначе со возењето ролери се трошеле повеќе калории за 30 минути отколку со трчањето, доста интересно :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Читав дека со играње Тенис се трошат 275 калории за 30 минути, само за ударите. Па сега рачунајте ако јас одам на тенис, одам 2-3 пати неделно ама тешко дека се враќам за помалку од 2 и пол - 3 сати... така да... Напорно е ако играш силни топки, ако трчаш по секое топче, но тоа е единствениот начин да изгубиш голем број на калории, секако, ако сакаш :D Иначе со возењето ролери се трошеле повеќе калории за 30 минути отколку со трчањето, доста интересно :)
пола саат тенис со тежина од 70 килограми = 297 калории (со се трчање и удари, не само за ударите)
а ролери пола саат е 90% од трчање пола саат, не знам кај си прочитал дека повеќе троши (мада за 10% разлика боље е ролање пошо не ебеш колена)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Порано читав некаде дека е триатлон и нордиско скијање.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Порано читав некаде дека е триатлон и нордиско скијање.
Ja па скваш прочитав највеќе троши калории (дури 500 за пола саат).
Како и да е, секој спорт се исплати. Нема не исплатлив спорт.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Ja па скваш прочитав највеќе троши калории (дури 500 за пола саат).
Како и да е, секој спорт се исплати. Нема не исплатлив спорт.
Ако имаш добар партнер и тоа како се трошат на сквош калории, побарав јас ама нема кај мене во селово никаде, не знам како е во Скопје.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.166
Поени од реакции
8.846
Спомнувате триатлони и сл, вајда темава е за една поединечна дисциплина... ако зборуваме вака, на декатлон (10 дисциплини) сигурно се трошат повеќе калории и од триатлон... Иначе моето мислење е дека на пливање се трошат најмногу калории, после тоа можеби маратон во трчање итн. Значи мое мислење е, не тврдам ова :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.509
Поени од реакции
13.391
Сквош ми е неостварена желба од спортовиве.

Во фудбал се трошат многу калории, но потребна ти е кондиција, ако отидеш на фудбал и стоиш ништо не си направил.
 
На врв Bottom