Во врска со Compro PVR

Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Луѓе вака сеа, сакам да инсталирам Linux на мојов компјутер, ама не сум сигурен дали ќе ми ги фати драјверите за ТВ/ФМ картичката. Картичката е Compro TV/FM а софтверот кој го користам на Windows-от е Compro PVR и Compro FM.
Ве молам доколку некој знае нека ми каже дали овој софтвер е компатибилен со Linux и дали картичката правилно ќе работи на овој ОС.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Луѓе вака сеа, сакам да инсталирам Linux на мојов компјутер, ама не сум сигурен дали ќе ми ги фати драјверите за ТВ/ФМ картичката. Картичката е Compro TV/FM а софтверот кој го користам на Windows-от е Compro PVR и Compro FM.
Ве молам доколку некој знае нека ми каже дали овој софтвер е компатибилен со Linux и дали картичката правилно ќе работи на овој ОС.
Пробај да ги инсталираш V4L2 драјверите.
Пред да го направиш тоа, во конзола пиши
Ке ти ги даде сите PCI слотови и на еден од нив треба да си ја видиш картицата со име и производител.

Ако ти е на USB

Имам ТВ картица EZmedia Кинеска со Филипс чип, и МНОООГУ лоши драјвери за Windows, а на Линукс работеше топ!!!

Само, кога ги инсталирав драјверите за камерата, камерата работеше супер, ама ТВ картицата се заеба:toe:

Сега ме мрзи да ги конфигурирам пак ама ти гарантирам дека работи :)

Види и тука

http://www.linux.com/feature/34790
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Вака сега нов сум на Убунту и задоволен сум од се само што сеуште единствени причини што влегувам на хр-ето се visual studio за програмирање и тоа што сеуште незнам како да гледам тв на Убунту. Инсталирав драјвери и програмите со Wine, пробав и со некоја програма за Убунту но ми јавува иста грешка и при двата случаеви. Еве еден screenshot, па ако некој има идеа нека каже.:smir:
Само да се надополнам, користам MSI TV@Anywhere тв картица.
 

NECsLon^

Kimi Räikkönen
Член од
27 ноември 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
Вака сега нов сум на Убунту и задоволен сум од се само што сеуште единствени причини што влегувам на хр-ето се visual studio за програмирање и тоа што сеуште незнам како да гледам тв на Убунту. Инсталирав драјвери и програмите со Wine, пробав и со некоја програма за Убунту но ми јавува иста грешка и при двата случаеви. Еве еден screenshot, па ако некој има идеа нека каже.:smir:
Само да се надополнам, користам MSI TV@Anywhere тв картица.
пробај да го стартуваш tvtime со --device=/dev/video1 параметар.
Код:
tvtime --device=/dev/video1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom