Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
20 јули 2016
Мислења
3.870
Поени од реакции
1.886
На 2-300.000 им бил одземен имот?
Од каде ти таков податок?
Тогаш немало толку домаќинства. Некому по двапати му одземале.
На цели села и градови имот им одзема. Колективизација, Национализација, Конфискација итн. Затвори, голи отоци, стрелања, тепања, забранување на работни позиции итн.
Автоматски споено мислење:

По попис од 1940 во „Демо(н) кратската САД живееа 127.000 американци со јапонско потекло, од нив 120.000 беа однесени во логори само ради националноста иако најголем број од нив беа родени во САД и државјани на САД. Беа избркани од свои домови, (и ден денеска имотите, куќите на нивните поколенија не им се вратени) им се затворија бизнисите и не им беше дозволено да земат со себе ништо освен алишта. Беа ставени во логори опкружени со бодликави жици и чувани од вооружени стражари и без основни услови на живот каде умираа од студ од глад од болести, или при обиди за бегство. Сето тоа затоа шо САД се плашеше дека во случај на инвазија од страна на Јапонија на америчко тло тие јапонци би им помагале.

Периодот измеѓу двете светски војни па се до крајот на 50 - тите во САД доста големи приватни имоти им се национализираа се со цел на тие места да градат воени бази, ваздухопловни бази и нуклеарни централи...
:oftopik:
Автоматски споено мислење:

И Тито нареди да го убијат Гоцета девесто и трета.
Да да... :giggle:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.020
Поени од реакции
14.482
,,,pogreshno tezi meshate,,,temata e,,,Dali podobro se zhiveeshe vo ex yu,,,site tukashni chlenovi sovremenici na toa vreme ke vi go kazhat istoto,,,predi se ako se poshtenu kon samite sebe pa posle kon ostanatite chlenovi,,,odgovorot bi bil na site,,,da,,,
,,,a toa deka se odzemale imoti,,,deka se ubivani Makedonci,,,deka imalo politichka represija da i toa e tochno
,,,no sevkupno sogleduvajki go zhivitot sega i togash,,,da togash,,,,
,,,,obrnete vnimanie na toa deka povekje od polovinata chlenovi,,,ako ne i povekjeto,,,se javuvaat od site strani na svetov,,,ako toa neshto vi kazhuva,,osobeno za vas pomladite,,,
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.673
Тропа глупости надевајки се дека нема официјални податоци, па ако проѓе проѓе! Не го земај за озбилно! Или е трол или е глуп ко ќускија, нема трето!
Има трето, има.
А тоа е првото и второто заедно.
На цели села и градови имот им одзема. Колективизација, Национализација, Конфискација итн. Затвори, голи отоци, стрелања, тепања, забранување на работни позиции итн.
Не ми одговори од каде најде 300.000 домаќинства на тоа време.
Имотот за колективизација не е одземан, туку е внесен во блокови. Најголемиот дел подоцна е вратен на поранешните сопственици.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.870
Поени од реакции
1.886
Има трето, има.
А тоа е првото и второто заедно.

Не ми одговори од каде најде 300.000 домаќинства на тоа време.
Имотот за колективизација не е одземан, туку е внесен во блокови. Најголемиот дел подоцна е вратен на поранешните сопственици.
Не колективизација е кражба...не сасполагале и управувале со свој имот 50 години. Дури и официјално не се водел на нивно име. А со оглед дека 70/100 било селско население. Може да замислиш за каква кражба се работи. Целиот приватен или најголем дел од приватниот имот е украден за време на диктатурата.
А во сегашново "лошо" време е вратен барем делумно но без приноси во период од 50 години.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
700
Поени од реакции
330
луѓе денешмнот капитилизам е многу поголемо зло од комунизмот во СФРЈ,незнам како не гледата колку во грдо време живееме ,матријализам љубомора дрога касина кладилници пластични шминки дискотеки непригладна музика ,спорт реклами бодилдинг шоу бизнис еден лажен свет и Дизниленд , незнам како не гледате ,беда и мизерија е насекаде. capitalism-is-not-working.jpg
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
Абре не го зимјте стефус за озбиљно на теми надвор од економија. Не трола, толку му држи. Видите што пишува на темите кои се надвор од економија и ќе ви стане јасно дали трола.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
23.020
Поени од реакции
14.482
Не колективизација е кражба...не сасполагале и управувале со свој имот 50 години. Дури и официјално не се водел на нивно име. А со оглед дека 70/100 било селско население. Може да замислиш за каква кражба се работи. Целиот приватен или најголем дел од приватниот имот е украден за време на диктатурата.
А во сегашново "лошо" време е вратен барем делумно но без приноси во период од 50 години.
,,,zoshto kolejtivizacijata,zabrana za posetuvanje na crkva,unishtuvanje na kozarstvoto,,,i drugi formi na drzhavna presija imaat najgolem uspeh na realizacija tokmu vo Makedonija a po drugite republiki chat pat,,,
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
403
Поени од реакции
467
Не колективизација е кражба...не сасполагале и управувале со свој имот 50 години. Дури и официјално не се водел на нивно име. А со оглед дека 70/100 било селско население. Може да замислиш за каква кражба се работи. Целиот приватен или најголем дел од приватниот имот е украден за време на диктатурата.
А во сегашново "лошо" време е вратен барем делумно но без приноси во период од 50 години.
Рефус, јас сум од место кое можеби највеќе настрада од колективизацијата! Не ми опишувај како било!
Имено кај нас се случил и најголемиот бунт против колективизацијата, со репресии од УДБА, тепање , затварање, јавно судење и десетици осудени 2 починати во затвор. По растурањето на колективите дел од недвижнините и земјиштето било вратено, додека сточниот фонд бил вратен само околу 5-10%. Додај на тоа дека со аграрната реформа максимумот по едно семејство бил 10ха.
Ништо не е украдено, само е запустено до непрепознатливост.
Автоматски споено мислење:

,,,zoshto kolejtivizacijata,zabrana za posetuvanje na crkva,unishtuvanje na kozarstvoto,,,i drugi formi na drzhavna presija imaat najgolem uspeh na realizacija tokmu vo Makedonija a po drugite republiki chat pat,,,
Затоа што во Македонија владеела во суштина удба и она непречено си ги правела сите социјалистички опити на нас, како на лабораториски глушец!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.021
Поени од реакции
5.841
Комунистичка диктатура, едноумие, УДБА, Идризово, Голи Оток.

Колку проценти од народот го осетиле сето тоа, 0,1, 0,5, не повеќе.
Значи според тебе ако утре некој од власта дојде и ти ја запали куќата затоа што не размислуваш како нив а мене никој не ме пипа затоа што не се мешам во политика треба да не ми е гајле за тебе?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.344
Поени од реакции
25.906
Значи според тебе ако утре некој од власта дојде и ти ја запали куќата затоа што не размислуваш како нив а мене никој не ме пипа затоа што не се мешам во политика треба да не ми е гајле за тебе?
Демек гајле ќе ти биде, биди реален, нема да ти биде гајле, нема да ми биде ни мене ако тебе ти се случи истото.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
3.889
Поени од реакции
4.278
Всушност и веќе имаме нешто така, партијата што го има мнозинството си наоѓа оправдување да прави што сака врз помалку бројните. Сосема погрешно сваќање на демократијата.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.677
Поени од реакции
2.548
Како СФРЈ со технологијата бевме ок, сега сме за никаде.
Сакаш да кажеш дека тогашната технологија била подобра од сегашната и дека во денешно време народот е ограничен да купува стара италијанска технологија од 30 години склопена у Крагуевац? Абе ај.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.021
Поени од реакции
5.841
Демек гајле ќе ти биде, биди реален, нема да ти биде гајле, нема да ми биде ни мене ако тебе ти се случи истото.
Не можеш да судиш по некој што не го знаеш.Секако дека ќе ми биде гајле ако мојот комшија, другар, роднина утре е нападнат од некој.А за ваква работа сите Македонци ми се исти, ако на некој му наштетуваат само затоа што е Македонец исто како да ми наштетиле и мене.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.021
Поени од реакции
5.841
Сега те напаѓаат затоа што си Македонец, миљон пати почесто, отколку во СФРЈ.
И што јас не го знам тоа?
И тогаш немало да ги напаѓаат тие Македонци ако не дозволел народот, како што и сега тоа го дозволува народот.
Подобро им било да си работат во фабрика додека некој негов сосед бил тепан по Идризово, исто како што им било подобро да си ја работат земјата и да му плаќаат арач на Турчинот и никако да не се побунел додека некој крварел по планините.Така и сега додека имаше некој што се бунеше за албанизацијата на Македонија повеќето се правеа наудрени и молчеа се со цел да не настрадаат.Се е исто само луѓето генерациски се менуваат ама мислењето и навиките остануваат.
Слободно можам да ти набројам 5 настани каде што ако изреагирал народ денеска ќе немало напаѓани Македонци.
А народ е најсилното нешто што може да се случи и што прави радикални промени.
 
На врв Bottom