Во Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
да не биде јас сум против идејата или поддржувачите/инвеститорите еве како го ценат толку фаленото е-возило во Македонија новинарите од AutoBild

 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Најавената инвестиција за производство на електрични возила е одлична,меѓутоа
Зошто се избрза толку и се одбра Тетово? Мое мислење е дека е избран погрешен град.
Немаше никаква дискусија за владината инвестиција со опозиција,експерти,.....
Кој ке ги произведвит батериите за колата, никакви информации,(дали планираат инвестиција и за батерии)?
Ја објавија инфо за цената 25000 евра и ништо повеќе,дали е батеријата 24 kw,30,40,50,60kw...?
Избрзана одлука за голема инвестиција во погрешен град и со погрешни луѓе.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Најавената инвестиција за производство на електрични возила е одлична,меѓутоа
Зошто се избрза толку и се одбра Тетово? Мое мислење е дека е избран погрешен град.
Немаше никаква дискусија за владината инвестиција со опозиција,експерти,.....
Кој ке ги произведвит батериите за колата, никакви информации,(дали планираат инвестиција и за батерии)?
Ја објавија инфо за цената 25000 евра и ништо повеќе,дали е батеријата 24 kw,30,40,50,60kw...?
Избрзана одлука за голема инвестиција во погрешен град и со погрешни луѓе.
Во прав град и кај прави луѓе иде инвестицијава, ич да не се секираш :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.341
Поени од реакции
22.641
Најавената инвестиција за производство на електрични возила е одлична,меѓутоа
Зошто се избрза толку и се одбра Тетово? Мое мислење е дека е избран погрешен град.
Немаше никаква дискусија за владината инвестиција со опозиција,експерти,.....
Кој ке ги произведвит батериите за колата, никакви информации,(дали планираат инвестиција и за батерии)?
Ја објавија инфо за цената 25000 евра и ништо повеќе,дали е батеријата 24 kw,30,40,50,60kw...?
Избрзана одлука за голема инвестиција во погрешен град и со погрешни луѓе.
24 so 100km radius
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.278
Таман е инвестицијава за кримосите од Дуи, ем ќе лапаат милионски субвенции од државен буџет ем после ќе бидат главен потрошувач на коливе ќе фураат зелена агенда со набавка на кантиве за 25к за државните институции. Покрај нас веројатно ќе се шитка колава и во сл вукојебини од соседството бг, алб, косово
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Најавената инвестиција за производство на електрични возила е одлична,меѓутоа
Зошто се избрза толку и се одбра Тетово? Мое мислење е дека е избран погрешен град.
Немаше никаква дискусија за владината инвестиција со опозиција,експерти,.....
Кој ке ги произведвит батериите за колата, никакви информации,(дали планираат инвестиција и за батерии)?
Ја објавија инфо за цената 25000 евра и ништо повеќе,дали е батеријата 24 kw,30,40,50,60kw...?
Избрзана одлука за голема инвестиција во погрешен град и со погрешни луѓе.
Не е згрешен...пардон, погрешно одбран само градот, туку и државата.

Инвестицијата е добра само за „зелено-интегрираните„ и за студентите од „Мала Речица„ кои со инстант дипломи ќе имаат кај да се вработуваат.

Ваква еуфорија имаше и во времето кога се-де-се-то преговараше со „Ауди„, за производство на автомобили во Македонија, па работата се изјалови...

Еве јас прв нема да купам количе на струја „Маде ин ТетовА„.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
za toj proekt ke nema bunenje.... so sqip tehnike kosmonautite garant ke se za edna upotreba
Секогаш најуспешни се проектите каде може да симулираш реални услови :D Плус не го гледај како жртвување, ако умрат за таква кауза Алах ќе им чува по 5 девици горе :D

Космодром Желино, звучно име, плус ќе мора западњаците да научат да ја изговараат „Ж“ :D
Автоматски споено мислење:

Ова е минијатурната верзија на нивното Lupo, уште 2 црвени да му залепат назад со TDI-GTI знак :D
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2018
Мислења
356
Поени од реакции
484
Ајде некој да ми каже или прати некоја инвестиција од нашата ни европска гарнитура во последните 6 години....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Ајде некој да ми каже или прати некоја инвестиција од нашата ни европска гарнитура во последните 6 години....
Паааа...инвестициите во „трава„?...:unsure:
Или не ги сметаш „за озбилно„...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Za cudo tokmu denta koga se objavi vesta za "investicijava" ovde vo Germanija vidov edno takvo vozilo, cudo posto se mnogu retki kolku sto citam za 10 godini ni 1.000 nema na ulica. Vaka od nadvor naprv pogled interesno, malo kolice idealno za gradski uslovi. Sepak ima nekolku problemi. Da nemalo drugi e-koli ova ke bese dobar start no poslednite godini golemite proizvoditeli bukvalno za sekoja kategorija napravija dobri e-koli. Vo ovaa klasa e.Go ne e konkurenten. Imas e-Smart, E-Up, Zoe, itn. koj bi kupil vakvo vozilo? Znaci prasanje na vreme e koga pak ke odat vo stecaj.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
Shto da ocekuva covek od vas, koga ne znaete ni edna informacija korektno da go prifakate. Kako prvo ne dava drzava 130 Mil, no invensticijata od E.GO e 130mil, i vlladata ke mu pomogne 35 posto i toa ne direktno pari, tuku vo infrstuktura, plati, i taka natamu. I ova pomosh nema da bide vednash tuku za nekolku godini. Vtoro, kolata ne e namenata za ova gomna drzava shto nema proizvedeno tocak a kamo li avtomobil, tuku ke bide za evropski pazar. Fabrikata veke e napraena vo Ahen, i za 2023, site proizvodi se veke prodadeni.

Ova so 130 Mil e propaganda na DUI za lokalnite izbori za sovetot vo Tetovo. A za toa deka zas u Tetovo, ako ova ne trebashe vo Tetovo togash shto k... treba vo Tetovo da se izgradi. Site firmi drzavata gi pratil vo Bunarxhik ili na nekoja druga zona vo istocna Makedonija, eden LEAR e vo Tetovska ekonomska zona i toa so site rabotnici od Skopje. Ovoj invenstitor e so potekllo od Tetovo, zas da invenstira vo Shtip ili Skopje ?!?!

za site vo llamete bes da citete nishto, eve go linkot vo koj shto mozhe da go gledate se shto ima vo invensticijata. Sram da vie na site vas shto llaete kako kuce bez da znaete nishto. Ne Bugarija i Grcija, site nacii ke mocat vo luge kako shto ste vie.

https://plusinfo.mk/drzhavata-e-uchestvuva-do-35-otsto-vo-investici-ata-vo-tirz-tetovo-direktorot-despotovski-go-ob-asnuva-proektot-so-germanski-e-go-za-proizvodstvo-elektrichni-avtomobilivo-elektrichni-avtomobili/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom