Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
1 јули 2020
Мислења
1.785
Поени од реакции
8.464
Добро ќе пренесе некој најнови вести од фронт?
Сите канали говорат за напредување на руската армија, ослободени големи териториии и населби, дека укролиниите пукаат и дека според многумина можно е да е во тек офанзива на руската армија.
Ако се вестите веродостојни и се потврдат во наредните денови тогаш и Краматорск и Славјанск многу брзо ќе бидат ослободени.
Не верувам, може да имале некои локални пробиви во Луханск али не верувам дека Украинците немаат доволно луѓе да го покријат целиот фронт. Сеуште од улица можат да собираат "месо" и да го праќаат на фронт, не се сеуште стигнати до такви критични загуби да мораат до приоритизираат фронтови. Повеќе верувам дека е сензационализам кој ескалира со секое ново ре-постирање на вестата поради желбата за позитивни вести.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.027
Поени од реакции
22.373
Situation south of Bakhmut: Ukrainian Army retook more hills & positions adjacent to the water channel & the small village of Andriivka. Moreover, troops managed to enter in the town of Klishchiivka from the south.



Situation at Luhansk front: Ukrainian Army withdrew from the village of Serhiivka (the Russian Army began combing operations there) while clashes between both sides continue at Novojehorivka (currently contested).

 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.247
Поени од реакции
6.936
Шо се 'рчкаш за џабе?
Русите си имале подобри умови од Хајнц, Рокосовски и Чуиков се генералишта со мадиња. Или сакаш со Украинците да ги споредиш? Епа еве
Прегледај го приврзокот 385266
Лани укрите вака удрија, пробивот ти денес на кој му се радуваш е таму доле десно колку главчето големко.

Старите рекле: "Не го пикај газот каде што се мерат курови"
ај сега нацртај анус укронацистички да видиме до кај ќе го примат на крајот
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Ако имаат такви шрапнели и ПВО проектини и другиве ракети ко што пиша @Klinton, претпоставувам дека полесно е да се одреди дали е од ПВО или е некоја ракета според штетата која е предизвикана. Ако не се лажам, ПВО ракетите немаат толку разорна моќ како другиве ракети. @Klinton не знам дали виде видеа и слики од црквата, што мислиш, според штетата дали е пореално тоа да е од ПВО или од рактетана што ја кажа Зеленски дека ја погодила црвата?
Штетата не изгледа како да е од балистичка рекета, многу е мала за да биде од неа, да сме на чисто. Од таму, за мене тврдењето на Зеленски е неточно. Треба да е штетата секундарна за да биде така мала, што не беше понудено ко опција.

Ако го тргнеме тоа на страна, може да е од било кое моментно-фугастно полнење, дури и минофрлач.

Мојата поента е дека нема апсолутно никаков доказ дека е С300, за мене и ова тврдење е неточно. Можеби е навистина од С300 ама ако не се најдат фрагменти од проектилот на лице место, нема шанси да се докаже како такво. Експлозивот си експлодира, остатоците се доказите, ние сега такво нешто не видовме.
Автоматски споено мислење:

Voeni analitičari tvrdat deka vaka sitni geleri pravi PVO raketa( najverovatno S300) a ne Oniks ili Kalibr

Прегледај го приврзокот 385355
Кои воени аналитичари?
Ај да видиме други слики од С 300 и да споредиме

Еве јас ќе ти дадам слика од гугл најдена за 4 минути, во која се вели дека ѕидот е оштетен од куршуми

istockphoto-1354818155-612x612.jpg
Ти разлика гледаш?

Како кратерите во цемент ти докажуваат дека е С-300?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
12.582
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.223
Поени од реакции
15.279
Ova e del od objasnuvanjeto :

,,Bojeva glava projektila H-22 je skoro tona - 960 kilograma. Ovo je ekvivalentno čitavom salvu sistema Grad.

Oštećenje crkve ne reaguje na upotrebu projektila X-22

Gledajući unutra, vide se fragmenti gelera - slično kao iz SAM sistema,,
Автоматски споено мислење:

Sporedba na udar na ,,raketa,, i raketa...

IMG_20230724_175821_018.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.027
Поени од реакции
22.373
Situation on northeastern front: Russian Army restarted offensive operations south of Lyman Pershyi and began advancing towards the town of Syn'kivka.

photo_2023-07-24_20-00-33.jpg

Situation on Zaporizhia front: Russian Army withdrew from higher positions east of Robotyne due to the intense Ukrainian artillery in this axis. Despite the intensity of combats the town is still controlled by Russian forces.

photo_2023-07-24_20-02-55.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821
Rare footage shows the remote exploding of the warhead of the Russian Lancet barrage ammunition on approach to its target, which is hit by a cumulative jet.
Автоматски споено мислење:

Ова е јако, украински офицер зборува за „финтите“ што ги правеле Вагнерци кај Бахмут кај Артемовск.

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.757
Поени од реакции
32.821

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
12.582

Тука и на уште едно место ја вртат плочата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom