Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
1 јули 2020
Мислења
1.785
Поени од реакции
8.464
oвој е врв на глупоста од тие, да ги наречам, проминентни аналитичари
можам книга да напишам од неговите глупости за војнава
Да го прочиташ што има пишано за Кина e далеку далеку пострашно. Кина се деиндустриjализира, Кина во следните 10 години ќе биде во состојба на гладување и хаос и популацијата ќе се намали на 500 милиони. Кина повеќе нема питка вода и во иднина ќе мора да увезува вода за населението. Братот од пред 10-15 години предвидувал дека Кина до 2018 е готова и денес предвидува дека Кинезите се готови за 3-5 години.


Не знам од каде го извадија овој и зошто го промовираат толку али типот е Скип Белјис за геополитика. Hot take по hot take. Бетер е од оној Лекс Фридман кој што буквално беше највештачкото подигање на популарност кое сум го видел. Комплетен анонимус одеднаш може да донесе кој било гостин.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.798
Поени од реакции
82.835
Не знам од каде го извадија овој и зошто го промовираат толку али типот е Скип Белјис за геополитика.
Oвој ми се чини како да пуштен по нарачка одозгора и ајде, го примаат, неволно по подкасти. И Џое Роган и други сум гледал како малтене не почнат да превртуваат со очи кога ќе опали нешто.
Скип, колку и да e annoying и не го сакам, не лупета толкави глупости.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.039
Поени од реакции
9.226
Двете страни користат касетна муниција од почеток на војната.

Него се сеќавате на т.н. "cope cages" и колку глупости се кажа за она што всушност е "slat armor" и што го користат војските низ светот бидејки (колку толку) ја зголемува заштитата на оклопните возила од кумулативните проектили?

Ете сега го користат и двете страни, изгледа дека има некаков ќар од него.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.028
Поени од реакции
22.374
Целите на ноќното бомбардирање на Одеса.

 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
12.582

Туристичка дестинација на Русофоби сјебана.

Колку само ги местат локалците.
Автоматски споено мислење:


Познатиот аналитичар Роб Лее даде совет, пешадија да ја правеле офанзивата џганов собран. Без оклопни возила.

Еве од прилика во пракса како изгледа тоа.

Овие простиве ќе си гинат. Ама тие советниците како Роб и тајфа што цицаат кеш од тинктанкови, кај им е душата маме им јебем.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.761
Поени од реакции
32.823
Двете страни користат касетна муниција од почеток на војната.
Ги пратам работиве, и искрено досега не сум видел видеа со употреба на касетна муниција од руска страна.
Нити па некој има постирано овде. Досега.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.608
Нема шанса Русија да употребува кластер муниција. Не знам зошто некој воопшто би помислил на тоа :)
Кластер муницијата е екслузивна за сатанистите, евросодомитите и лгбтџ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom