Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.180
Поени од реакции
4.821
Kade e Human da kaze deka ova se kineski feneri ?
А па да не се вонземјани? :pos:

Најверојатно е оптичка илузија.

--- надополнето ---

Иако главната тема е сепак околу вонземјаните...



http://www.universetoday.com/69766/extreme-close-up-of-the-face-on-mars/
На што целиш?

Дека е невозможно да се случат промените толку брзо?

Ако е тоа, погледни го ова:
http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=2275

--- надополнето ---

Ме потсети на Миленко последнава емисија нешто што одамна сакав да го отворам како тема но не стигнав (од разно разни причини).

Месечината.

Колку повеќе ја истражуваме, се помистериозна е. Најчудниот вселенски објект во универзумот, а одма како прв комшија ни се нашол, во нашиов Сончев систем.

Има се повеќе индикации дека можно е Месечината да е вештачки објект, т.е. вештачки сателит, не толку различен од нашите, но со малку повеќе козметика помине како природно тело. Ако е вештачки, кој го ставил овде и со каква намена?

Високо развиена вонземска цивилизација можеби? :)
Чудна како на пример?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ме потсети на Миленко последнава емисија нешто што одамна сакав да го отворам како тема но не стигнав (од разно разни причини).

Месечината.

Колку повеќе ја истражуваме, се помистериозна е. Најчудниот вселенски објект во универзумот, а одма како прв комшија ни се нашол, во нашиов Сончев систем.

Има се повеќе индикации дека можно е Месечината да е вештачки објект, т.е. вештачки сателит, не толку различен од нашите, но со малку повеќе козметика помине како природно тело. Ако е вештачки, кој го ставил овде и со каква намена?

Високо развиена вонземска цивилизација можеби? :)
Ме интересира ако е вештачки објект и е шуплива, тогаш зошто има гравитација? Гравитацијата постои само кога постои и маса! А дека месечината има гравитација соодветна за тело со таа големина, доказ се плимите и осеките кој ги предизвикува! Невозможно е шуплив објект со димензии како месечината да има толкава гравитација!
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
47
Поени од реакции
4
100% nie ne sme edinstveni organizmi vo celava ovaa vselena, deka vozduhot e osnovno neshto za ziveenje mozebi samo za nas, mozebi tie ne im treba da vozduh za da ziveat. Vselenata e premnogu golema za da bideme sami, nie sme nekoj mikro organizmi za nekoj treti :) (ama sega Koj? :) )
 
Член од
9 март 2009
Мислења
212
Поени од реакции
24
Ме интересира ако е вештачки објект и е шуплива, тогаш зошто има гравитација? Гравитацијата постои само кога постои и маса! А дека месечината има гравитација соодветна за тело со таа големина, доказ се плимите и осеките кој ги предизвикува! Невозможно е шуплив објект со димензии како месечината да има толкава гравитација!
Ако ја имавме разберено гравитацијата како што ние си мислиме тогаш многу многу ќе бевме напред - но за жал гравитацијата е една од нај мистериозните закони на природата во целиот универзум.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако ја имавме разберено гравитацијата како што ние си мислиме тогаш многу многу ќе бевме напред - но за жал гравитацијата е една од нај мистериозните закони на природата во целиот универзум.
Можеби, но нејзиниот сооднос со масата не е никаква мистерија! Точно се знае колкава е силата на гравитацијата при одредена концентрација на маса.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
212
Поени од реакции
24
Можеби, но нејзиниот сооднос со масата не е никаква мистерија! Точно се знае колкава е силата на гравитацијата при одредена концентрација на маса.
Најновите истражувања кажуваат дека гравитацијата на едно тело може значајно да се промени во зависност од телата кои го опкружуваат. Или на просто кажено - ако можеби некако ги избришиме сите тела во нашиот сончев систем силата на гравитацијата на земјата би требало да се промени.

Неможам да го најдам артиклот од НАСА ќе ти пратев линк, ај ќе пробам пак да најдам, имаше и други интересни работи.

Поентата ми е дека многу нови работи се има научено за гравитацијата која скоро ги поништува класичнити познавања оние кои ги имаме учено по физика.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Може некој да ми каже дали книгата Galaksija - Projekt Plava Planeta е добра? Во смисла дали информациите во неа се веродостојни.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Поентата ми е дека многу нови работи се има научено за гравитацијата која скоро ги поништува класичнити познавања оние кои ги имаме учено по физика.
Ајде баш да видам кој се тие нови работи кој ги поништиле класичните познавања за гравитацијата! Јас ова прв пат од тебе го слушам :toe:
Гравитацијата е својство на просторот а не класична сила како елетромагнетизмот, инерцијата, топлината и слично! Што значи дека ако ефектите на гравитацијата се чуствуваат со одредена јачина, тогаш време-просторот е под дејство на тело со одредена маса. Ова е класичното познавање кое е научен факт, многу пати докажано и проверено. Баш ме интересира кој се тие нови работи кој го поништиле ова.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.180
Поени од реакции
4.821
Најновите истражувања кажуваат дека гравитацијата на едно тело може значајно да се промени во зависност од телата кои го опкружуваат. Или на просто кажено - ако можеби некако ги избришиме сите тела во нашиот сончев систем силата на гравитацијата на земјата би требало да се промени.

Неможам да го најдам артиклот од НАСА ќе ти пратев линк, ај ќе пробам пак да најдам, имаше и други интересни работи.

Поентата ми е дека многу нови работи се има научено за гравитацијата која скоро ги поништува класичнити познавања оние кои ги имаме учено по физика.

Погрешно го имаш разбрано текстот.
Гравитацијата нема да се промени, но ќе се променат други фактори кои дотогаш влијаеле врз гравитацијата на телото.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Malo se zna o porijeklu te snimke, osim da se prije dva dana pojavila na YouTubeu. Portal allnewsweb.com piše kako je snimka ili napravljena u Sjevernoj Americi, ili je snimka, pošto se čuju glasovi na engleskom s američkim naglaskom, snimljena od strane američkih turista negdje u svijetu.

Snimka prvo prati tri NLO-a, jedan tamni i dva svijetleća, kako prelijeću nebo, da bi snimatelj na kraju vratio kameru ulijevo i u kadar uhvatio NLO golemih proporcija u omjeru na krajolik. Taj posljednji, duguljasti, nestaje iza brda na horizontu pa je za pretpostaviti da je uistinu velik.

Autentičnost snimke niti na koji način nije potvrđena, ali ono što prikazuje uistinu je intrigantno. Prosudite sami.




http://dnevnik.hr/vijesti/zanimljivosti/video-snimili-izvanzemaljski-maticni-brod.html
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
откога летечките чинии веат знаме? Или мене така ми се виде на видеово?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.180
Поени од реакции
4.821



Шо мислите дека е ова погоре? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom