Волја - позитивен или негативен фактор?

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
pa zaso e mrza, mrzite normalno nemaat volja
И за да бидеш мрза ти треба дебела воља... мислиш дека е лесно да си мрза... полесно е да си хиперактивен отколку мрза, оти мрзата ќе си има многу повеќе проблеми и ќе мора да биде одговорен за своите постапки... туку батали тоа... погрешно ми го свати постот погоре... не мислев дека е мрза туку и да ги исполни сите тие нешта пак е мизерен заспаниот(несвесниот) човек... (не дека сум против тие нешта како кариера, жена, деца, изобилство и материјално и внатрешно, но...) Зошто е тоа така, зошто грото од луѓето иако ви раскош и изобилство сепак умираат во мизерија... (одговорот ти лежи во погоре напишаното во загради пред заспаниот...;))
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
Си видел некој старец на умирање у задње време?
Некој што постигнал се што сакал по твоиве "стандарди"...
i? sum videl eden ne bash na umiranje ama so tocak se vozeshe pijan izgleda si iba mamata paganje na beton.. u bolnica rekle gi skinal koncite predtoa dali umrel od udarot ili na tocak infarkt srce ne znam ama bil umren. mozda postignal so sakal od kaj da znam. sto ima vrska toa?
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Си видел некој старец на умирање у задње време?
Некој што постигнал се што сакал по твоиве "стандарди"...
Пред два три месеци имаше еден така 60-70 години човек во комшии и имаше онака се што му треба на човек материјално плус жена, деца внуци се... ама почина... а знаеш како почина со саати се мачел и се понашал како опседнат... се дерел треска од земја итн... значи умрел тотално несвесно... е оти..? е оти така и живеел... Јеби га...тоа ти е...
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
Пред два три месеци имаше еден така 60-70 години човек во комшии и имаше онака се што му треба на човек материјално плус жена, деца внуци се... ама почина... а знаеш како почина со саати се мачел и се понашал како опседнат... се дерел треска од земја итн... значи умрел тотално несвесно... е оти..? е оти така и живеел... Јеби га...тоа ти е...
И за да бидеш мрза ти треба дебела воља... мислиш дека е лесно да си мрза... полесно е да си хиперактивен отколку мрза, оти мрзата ќе си има многу повеќе проблеми и ќе мора да биде одговорен за своите постапки... туку батали тоа... погрешно ми го свати постот погоре... не мислев дека е мрза туку и да ги исполни сите тие нешта пак е мизерен заспаниот(несвесниот) човек... (не дека сум против тие нешта како кариера, жена, деца, изобилство и материјално и внатрешно, но...) Зошто е тоа така, зошто грото од луѓето иако ви раскош и изобилство сепак умираат во мизерија... (одговорот ти лежи во погоре напишаното во загради пред заспаниот...;))
sto cuden coek si, umrel nesvesno... koj umira svesno, nikoj ne saka da umre sosila osven tie so pravat samobuistvo. i sto ima vrska dali ce umre na spienje ili ne? :confused: toa ne sfakam... bitno sto e prael pred toa, a kako umrel toa e... a inace deka ne e lesno da si mrza ne se soglasuvam, toa e najlesno. mnogu povrsinski gledas na rabotive
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
sto cuden coek si, umrel nesvesno... koj umira svesno, nikoj ne saka da umre sosila osven tie so pravat samobuistvo. i sto ima vrska dali ce umre na spienje ili ne? :confused: toa ne sfakam... bitno sto e prael pred toa, a kako umrel toa e... a inace deka ne e lesno da si mrza ne se soglasuvam, toa e najlesno. mnogu povrsinski gledas na rabotive
Хахаххахах....Хихихихихих...:pos: тоа ти е таков сум јас плиток и празен чоек... Батали...:icon_lol:
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 01:02 ---
И да ќе заборавев... еден пример... Сократ умрел свесно...;)
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
Хахаххахах....Хихихихихих...:pos: тоа ти е таков сум јас плиток и празен чоек... Батали...:icon_lol:
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 01:02 ---
И да ќе заборавев... еден пример... Сократ умрел свесно...;)
sokrat beshe toj sto spricnal otrov u jabolko i go izel? inace toa e teraj si po svoe sto da ti recam samo da ti kazam deka ne ti drzi logika.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
А што преставува за тебе илузија...?

За мене не е се илузија... се што гледам наоколу, природа, луѓе, птици, мачиња, дрва, камења, бетонски згради итн... се е тоа реално и постоечко, а илузија е концептот и предрасудите што ги имаме во главата како шема т.е. програма во врска со целата таа природа и реалност тоа е илузорно за мене т.е. man made world of concepts, ideas and beliefs то и те како е илузија... да целиот свет, реалниот, наоколу целата природа и се во неа е моментална и минлива, но не значи дека е нереална или илузорна...
А што викаш дека не ти е потребно воља за ова што е Сега и Овде што набљудува, неменливо и трае, е за тоа ти треба воља, но не за да го постигнеш или креираш истот, туку за да дојдеш во свесна состојба, воља за да постанеш присутен и свесен во моментот...
Е сеа има два начина да се дојде до таа состојба која Е... едниот е преку воља со постанување на целосно свесен и присутен во моментот 24/7... а другиот е преку Let go што би рекле источЊациве:), т.е. да се препуштиш на сензитивниот дел од тебе љубовта каде не е потребна воља само целосно препуштање на енергиите да те водат... ти да се изгубиш како персона а да допуштиш се што е да тече низ тебе(ако се разбираме што сакам да кажам:D)
Е сеа има и трет пут... комбинација од двете... и мислам дека така би бил кругот комплетен кога би ги комбинирал и двете... акција преку не-акција... ју ноу ват ај мин...(y)
Дечко, забравам ти името, да не си ги оспомешал поимите?
Турли тава да не праеш...
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
320
Поени од реакции
225
Мислиш на Leela(Лила)---Космичката игра...? или...?
Da, na lila - to mislam :) - se izvinuvam shto ne go napishav pravilno.
Ne e se onaka kako nam shto ni izgleda deka e, duri ni materijalniot svet. Mene ne mi e potrebna volja. Imam potpolno doverba vo zhivotot. "Toj" me "dvizhi".:)
"Neka bide tvojata volja, ne mojata.":)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Дечко, забравам ти името, да не си ги оспомешал поимите?
Турли тава да не праеш...
Остај бе... понекад сум толку изморен што незнам ни што пишувам(како на пример сега):D... Башка кога си гладен... и турли тава е супер само да биде без месо(може да се замени нешто тука соја, јаце ово оно, печурче само да не биде психоделично т.е. па и да биде још боље:icon_mrgr:) како може турли тава да се прави со месо е тоа не ми е јасно...
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 20:28 ---
Da, na lila - to mislam :) - se izvinuvam shto ne go napishav pravilno.
Ne e se onaka kako nam shto ni izgleda deka e, duri ni materijalniot svet. Mene ne mi e potrebna volja. Imam potpolno doverba vo zhivotot. "Toj" me "dvizhi".:)
"Neka bide tvojata volja, ne mojata.":)
Ма ни моја ни твоја... нека биде на Gurdjieff он нека му ја мисли и нека биде одговорен и нека си ги сноси последиците...:pos::D
П.С. ете види колку лупам глупости мора да сум ептен изморан... се мислам дали да те послушам и да идам до крајниот екстрем и да продолжам со работа некаква каква било се до онесвестување...:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom