Воздухопловен Винг и ПВО на Република Македонија

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од Iceman., 7 септември 2015.

 1. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
   
  На Zoran MKD и Gladiatorized им се допаѓа ова.
 2. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
  Децата на бранителите го пречекаа скопскиот Дедо Мраз
  Повеќе од 450 деца со особен интерес го проследија симболичното пристигнување на Дедо Мраз со транспортен хеликоптер на АРМ на воениот дел од аеродромот „Александар Велики“, а потоа и да добијат од него новогодишни пакетчиња.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
  Минатата недела пристигнаа од ремонт и модернизирање два Ми-17
  [​IMG]
   
  На Krstev, stratUs, Gladiatorized и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.610
  Допаѓања:
  6.143
  А од ми-24 абер нема, не ни верувам некогаш да ги вратат во служба
   
  На Iceman. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.733
  Допаѓања:
  841
  Tuka si se kaj shto treba.
  Da ne te intesira i na goole maps kaj se.
   
  На Krstev и Iceman. им се допаѓа ова.
 6. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
  Се зависи од тоа кој ќе формира влада инаку сегашниот план на АРМ и на владата е да се ремонтираат 10 хеликоптери што значи и четирите Ми-24, воедно оваа година ќе се изврши набавка на нови (се збори за 10) оклопни возила кои ќе бидат поддршка на тенковите Т-72, како и опрема за војската.
  За Ми-24 и нивно враќање во вооружување на АРМ е лесно пошто ги чуваат максимално, се што е потребно е одлука од владата за сервисирање и уште подобро и надградба.
   
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Angello

  Angello

  Член од:
  29 јануари 2012
  Мислења:
  2.090
  Допаѓања:
  3.590
  Да прашам дали го имаме и ние тоа задоволство во Македонија да рипаш од авион? се разбира со падобран :D
   
 8. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
  Da vo Skopje obukata se izveduva vo Stenkovec organizirana od avio klubovite, a moze i rekreativno da se frlis so instruktor, imase i vo Kumanovo porano no sega ne sum siguten, mislam moze i vo Bitola.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Daddy

  Daddy

  Член од:
  25 септември 2009
  Мислења:
  572
  Допаѓања:
  272
  Може и од зграда. Еднаш можеш од сегде. Исто и како што можеш да слеташ со авион сегде, еднаш.
   
 10. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
  За слетување со авион зависи од теренот и пилотот :cool:
   
 11. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
  И другите се тргнати на пат за модернизирање, треба да се земе во предвид дека видето е на тв21 мора да има малку критика :rolleyes:
   
 12. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.733
  Допаѓања:
  841
  Порпавка или Модернизација???
   
 13. MarioGomez

  MarioGomez

  Член од:
  3 јули 2016
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  54
  Na moderniziranje vo Litvanija? :вонзем:
   
 14. Iceman.

  Iceman.

  Член од:
  1 мај 2015
  Мислења:
  478
  Допаѓања:
  651
  Грубо кажано ремонт и подготвување на леталото според нато стандарди.

  Да.
  --- Споено дупло мислење, 2 мај 2017 ---
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 2 мај 2017
  На Gladiatorized и Classic Rock Fan им се допаѓа ова.
 15. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.733
  Допаѓања:
  841
  Koja modernizacija zivti se.
  Overhaul -popravka !
  shto novo ke stavat radar?
   

Сподели преку: