Воздухопловен Винг и ПВО на Република Македонија

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
ПОВТОРНО ИСТА ПРИКАЗНА! СРАМ ЗА МАКЕДОНСКОТО ВВ И ПВО. И за цела Македонија како република.
После набавката на Ми-17, армијата на Р.Србија и нивното ВВ и ПВО во соработка со министерството за одбрана на Р.Србија и Р.Македонија доброволно понудија да и донираат на Македонија 3 транспортни хеликоптери од видот Ми-8 и еден ЅА342 Газела.... Нашите легенди Величковски, драгион наш председател Иванов и останати гомнари од АРМ, повторно ја одбија (не званично ама за пар дена ќе ја одбијат сигурно) оваа донација на српската армија. Јас не знам до кога све ова ќе трае, на арно не е сигурно.... ќе останеме ние резервисти пешадија и артилерија.. ако дојде до некое срање мамата ни се еба.... без ВВ и нивна подршка...... ќе не искасапат живи... кога можеа во едно усрано диво насеље да ни убијат ко од шала на заебанција 8 ТИГРИ !!!!! замислете да дојде до нешто поголемо, па ко глувци има да изгинеме...

Да дадеш Линк за ова те молам.
Вака не ми е верно.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
478
Поени од реакции
657
ПОВТОРНО ИСТА ПРИКАЗНА! СРАМ ЗА МАКЕДОНСКОТО ВВ И ПВО. И за цела Македонија како република.
После набавката на Ми-17, армијата на Р.Србија и нивното ВВ и ПВО во соработка со министерството за одбрана на Р.Србија и Р.Македонија доброволно понудија да и донираат на Македонија 3 транспортни хеликоптери од видот Ми-8 и еден ЅА342 Газела.... Нашите легенди Величковски, драгион наш председател Иванов и останати гомнари од АРМ, повторно ја одбија (не званично ама за пар дена ќе ја одбијат сигурно) оваа донација на српската армија. Јас не знам до кога све ова ќе трае, на арно не е сигурно.... ќе останеме ние резервисти пешадија и артилерија.. ако дојде до некое срање мамата ни се еба.... без ВВ и нивна подршка...... ќе не искасапат живи... кога можеа во едно усрано диво насеље да ни убијат ко од шала на заебанција 8 ТИГРИ !!!!! замислете да дојде до нешто поголемо, па ко глувци има да изгинеме...

Druze od tebe slusam za ova, dokolku e tocno podobro i sto ja odbile ponudata tie Mi-8 se preku 40 godini stari, a za gazelite prasanje e i tie kako se odrzuvani sto znaci dokolku se prifatela donacijata garantiram deka ke treba da se servisiraat a takvi helikopteri imame preku 10, se na se ne e odbiena ponuda od sonistata.

Za akcijata ima tema otvoreno, druga rabota e sto ARM ne smee da dejstvuva vo takva akcija pa makar bi imale i AH-64 Apache, kolku za informacija MVR ima novi Mi-171Sh Hip od poveke gledni tocki podobri od Mi-24 sto gi imame vo momentov no ne smee policijata da gi upotrebuva.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
ПОВТОРНО ИСТА ПРИКАЗНА! СРАМ ЗА МАКЕДОНСКОТО ВВ И ПВО. И за цела Македонија како република.
После набавката на Ми-17, армијата на Р.Србија и нивното ВВ и ПВО во соработка со министерството за одбрана на Р.Србија и Р.Македонија доброволно понудија да и донираат на Македонија 3 транспортни хеликоптери од видот Ми-8 и еден ЅА342 Газела.... Нашите легенди Величковски, драгион наш председател Иванов и останати гомнари од АРМ, повторно ја одбија (не званично ама за пар дена ќе ја одбијат сигурно) оваа донација на српската армија. Јас не знам до кога све ова ќе трае, на арно не е сигурно.... ќе останеме ние резервисти пешадија и артилерија.. ако дојде до некое срање мамата ни се еба.... без ВВ и нивна подршка...... ќе не искасапат живи... кога можеа во едно усрано диво насеље да ни убијат ко од шала на заебанција 8 ТИГРИ !!!!! замислете да дојде до нешто поголемо, па ко глувци има да изгинеме...

Да дадеш Линк за ова те молам.
Вака не ми е верно.
 
J

joe.b

Гостин
Да го цитирам Зоран , линк немам, информацијава ми е од прва рака, не знам колку ми беше паметно што ја споделувам со вас, ама ако дојде до контра-власт новиниве попут либертас и слични ќе биде објавена сигурно...
Сакале вие верувале или не i dont give a fuck...искрено...
Иначе да го цитирам мојот драг другар на форумов Iceman кој сакал нејќел после толку интересирање ќе дознае милион посто за муабетов и ќе рече дека бев во право... мада му треба време да дознае.. ама ќе дознае , кога можев јас, ќе може и он, сигурен сум во тоа... ..... колку и да чини одржувањето на тие летала, не кошта сигурно повеќе од нивната ПОЛОВНА вредност што значи и да ги земе АРМ за џабе како што ни ги даваат... после тоа ние да сме ги префарбале и да сме ги шитнеле на приватни воени фирми, military contractors,или слично, мада Македонија нема дозвола да продава оружје ама ќе се најдеше бре од ова лоповиве некој, што ќе извадеше ќар поголем од нивната веќе платена цена за одржување, ко што Бучко на пример извади од тенковите. пак ќе имавме некој ќар бе луѓе, се работи за борбено летало, не се работи за кратка деветка прозиведена од Застава!!! ... пример кажувам, не дека некој ќе купи 50 годишен Ми 8 само кажувам пример..
Што ми е поентата?, како и да се свртиш, пак си во ќар кога некој ти дава исправни летала за без пари..а ти ги одбиваш.. бидејќи не се на официјален тендер за набавка на вооружување на една држава во превод (неможеш да испереш пари и да извадиш личен корист од све тоа)..... нејќам да го тупам понатака, нејќам УДБА хаха да ме најде и пикне во ќорка хахахаахаха се шалам... поентата уште од мојот прв пост на оваа или слични теми ми беше...да сакавме и да имавме троа поасални луѓе во раководство на армијата и државата до сега ќе имавме асално ВВ .... Ние напротив , ставаме главен на ГШ командант Форина (УЧК 2001) и исти како него се на високи функции на АРМ... па добро луди ли се они да купуваат нови борбени хеликоптери кога и самите знаат дека они се слаби против таков систем, против такво оружје? Немаат љопкиве асално ПВО кое би им се спротиставило на македонското ВВ... И нормално дека од нив 10, од кои 5 се Албанци ќе одбијат ќе најдат глупи изговори како на Iceman (не те правам албанец брат) само кажувам дека слични изговори ќе најдеа и они, скапо за одржување тинтири минтири, заборавајќи на тоа дека минимум 20 пати повеќе кошта самото летало него ли неговото одржување.... немаме луѓе, имаме само профитери , модерна верзија на Аркан (Јас сум главен ќе стрпам во свој џеб колку можам) Аркан барем крадеше шпорети и фрижидери од Босна овие нашиве крадат на тендери, за една обична антикорозивна заштита со цинкова облога пред 2 - 3 месеци беше најмена фирма од Австрија која и наплати на АРМ 400 000 евра за одржување на леталата на АРМ а газда на таа фирма е извесен (ЈАКУПИ ЈАКУП (пример) ) од Џепчиште Тетовско,кој живее 30 години во Виена...... Еј , ало ? Кој пие овде нафта? Јас?, Iceman? , цела кајгана? или цела Македонија?
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
478
Поени од реакции
657
Да го цитирам Зоран , линк немам, информацијава ми е од прва рака, не знам колку ми беше паметно што ја споделувам со вас, ама ако дојде до контра-власт новиниве попут либертас и слични ќе биде објавена сигурно...
Сакале вие верувале или не i dont give a fuck...искрено...
Иначе да го цитирам мојот драг другар на форумов Iceman кој сакал нејќел после толку интересирање ќе дознае милион посто за муабетов и ќе рече дека бев во право... мада му треба време да дознае.. ама ќе дознае , кога можев јас, ќе може и он, сигурен сум во тоа... ..... колку и да чини одржувањето на тие летала, не кошта сигурно повеќе од нивната ПОЛОВНА вредност што значи и да ги земе АРМ за џабе како што ни ги даваат... после тоа ние да сме ги префарбале и да сме ги шитнеле на приватни воени фирми, military contractors,или слично, мада Македонија нема дозвола да продава оружје ама ќе се најдеше бре од ова лоповиве некој, што ќе извадеше ќар поголем од нивната веќе платена цена за одржување, ко што Бучко на пример извади од тенковите. пак ќе имавме некој ќар бе луѓе, се работи за борбено летало, не се работи за кратка деветка прозиведена од Застава!!! ... пример кажувам, не дека некој ќе купи 50 годишен Ми 8 само кажувам пример..
Што ми е поентата?, како и да се свртиш, пак си во ќар кога некој ти дава исправни летала за без пари..а ти ги одбиваш.. бидејќи не се на официјален тендер за набавка на вооружување на една држава во превод (неможеш да испереш пари и да извадиш личен корист од све тоа)..... нејќам да го тупам понатака, нејќам УДБА хаха да ме најде и пикне во ќорка хахахаахаха се шалам... поентата уште од мојот прв пост на оваа или слични теми ми беше...да сакавме и да имавме троа поасални луѓе во раководство на армијата и државата до сега ќе имавме асално ВВ .... Ние напротив , ставаме главен на ГШ командант Форина (УЧК 2001) и исти како него се на високи функции на АРМ... па добро луди ли се они да купуваат нови борбени хеликоптери кога и самите знаат дека они се слаби против таков систем, против такво оружје? Немаат љопкиве асално ПВО кое би им се спротиставило на македонското ВВ... И нормално дека од нив 10, од кои 5 се Албанци ќе одбијат ќе најдат глупи изговори како на Iceman (не те правам албанец брат) само кажувам дека слични изговори ќе најдеа и они, скапо за одржување тинтири минтири, заборавајќи на тоа дека минимум 20 пати повеќе кошта самото летало него ли неговото одржување.... немаме луѓе, имаме само профитери , модерна верзија на Аркан (Јас сум главен ќе стрпам во свој џеб колку можам) Аркан барем крадеше шпорети и фрижидери од Босна овие нашиве крадат на тендери, за една обична антикорозивна заштита со цинкова облога пред 2 - 3 месеци беше најмена фирма од Австрија која и наплати на АРМ 400 000 евра за одржување на леталата на АРМ а газда на таа фирма е извесен (ЈАКУПИ ЈАКУП (пример) ) од Џепчиште Тетовско,кој живее 30 години во Виена...... Еј , ало ? Кој пие овде нафта? Јас?, Iceman? , цела кајгана? или цела Македонија?

Се мислев дали да ти одговорам.

Пред се не сум во можност да дознаам, пошто ти како што кажуваш: не се на официјален тендер за набавка, така да немам такви познанства, доколку беше официјлна понуда тоа ќе беше на сите вести но вака не знам.

Од она што знам:
Секогаш кога се спороведува донација, тој што донира има побарувања од страната која ќе ја прими донацијата, побарувањата можат да бидат различни како на пример да се сервисираат леталата кај донаторот или пак да се купува оружје од него, итн, итн.... Доколку дојде до продавање прво се прашува донаторот дали може да се продаде во случајот леталото па да се чека негово одобрение. Еве од овие точки кажи ми го ќарот.

Наброја многу работи, и ете Македонија го нема Легија да набавува на црно Mi-24 како што тој правел, а и не е бино она што сакам да кажам е дека МВР не АРМ можеби е и единственa во свет што има два 2- Mi-171Sh Hip прва на балканот пред Хрватска како и 2- Mi-17V-5 Hip од кој едниот за жал го изгубивме пред Србија скоро 7 години и ти ми кажуваш за донација на Mi-8 стар скоро 40 години доколку е ова вистина јас да сум Претседател на Република Македонија ќе го сватам како навреда или обострано и јас би им дал донација на 4 Mi-24 и на An-2.

Да дадеш Линк за ова те молам.
Вака не ми е верно.
Еве ти линк втората слика е од тој што ќе ни го донираат.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
8.257
Druze od tebe slusam za ova, dokolku e tocno podobro i sto ja odbile ponudata tie Mi-8 se preku 40 godini stari, a za gazelite prasanje e i tie kako se odrzuvani sto znaci dokolku se prifatela donacijata garantiram deka ke treba da se servisiraat a takvi helikopteri imame preku 10, se na se ne e odbiena ponuda od sonistata.

Za akcijata ima tema otvoreno, druga rabota e sto ARM ne smee da dejstvuva vo takva akcija pa makar bi imale i AH-64 Apache, kolku za informacija MVR ima novi Mi-171Sh Hip od poveke gledni tocki podobri od Mi-24 sto gi imame vo momentov no ne smee policijata da gi upotrebuva.
Mi-171Sh подобар од Mi-24!?:unsure:
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
478
Поени од реакции
657
Mi-171Sh подобар од Mi-24!?:unsure:
Mi-171Sh export version of the Mi-8AMTSh
Mi-8AMTSh- Armed assault version of the Mi-8AMT, can carry the same range of weapons as the Mi-24 including the "Shturm" ATGM. Fitted with a new large door on the right side (except the prototype), aramid fiber plates around the cockpit area and engines, and sometimes a loading ramp in place of the usual clamshell doors.

Напишав во повеќе точки, на страниците назат ќе прочиташ дека Mi-24 не можат да користат Shturm, згора на се кога ќе се додаде дека станува збор за ново летало со современа технологија тука се прави разликата.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Мокна фотографија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Да го цитирам Зоран , линк немам, информацијава ми е од прва рака, не знам колку ми беше паметно што ја споделувам со вас, ама ако дојде до контра-власт новиниве попут либертас и слични ќе биде објавена сигурно...
Сакале вие верувале или не i dont give a fuck...искрено...
Иначе да го цитирам мојот драг другар на форумов Iceman кој сакал нејќел после толку интересирање ќе дознае милион посто за муабетов и ќе рече дека бев во право... мада му треба време да дознае.. ама ќе дознае , кога можев јас, ќе може и он, сигурен сум во тоа... ..... колку и да чини одржувањето на тие летала, не кошта сигурно повеќе од нивната ПОЛОВНА вредност што значи и да ги земе АРМ за џабе како што ни ги даваат... после тоа ние да сме ги префарбале и да сме ги шитнеле на приватни воени фирми, military contractors,или слично, мада Македонија нема дозвола да продава оружје ама ќе се најдеше бре од ова лоповиве некој, што ќе извадеше ќар поголем од нивната веќе платена цена за одржување, ко што Бучко на пример извади од тенковите. пак ќе имавме некој ќар бе луѓе, се работи за борбено летало, не се работи за кратка деветка прозиведена од Застава!!! ... пример кажувам, не дека некој ќе купи 50 годишен Ми 8 само кажувам пример..
Што ми е поентата?, како и да се свртиш, пак си во ќар кога некој ти дава исправни летала за без пари..а ти ги одбиваш.. бидејќи не се на официјален тендер за набавка на вооружување на една држава во превод (неможеш да испереш пари и да извадиш личен корист од све тоа)..... нејќам да го тупам понатака, нејќам УДБА хаха да ме најде и пикне во ќорка хахахаахаха се шалам... поентата уште од мојот прв пост на оваа или слични теми ми беше...да сакавме и да имавме троа поасални луѓе во раководство на армијата и државата до сега ќе имавме асално ВВ .... Ние напротив , ставаме главен на ГШ командант Форина (УЧК 2001) и исти како него се на високи функции на АРМ... па добро луди ли се они да купуваат нови борбени хеликоптери кога и самите знаат дека они се слаби против таков систем, против такво оружје? Немаат љопкиве асално ПВО кое би им се спротиставило на македонското ВВ... И нормално дека од нив 10, од кои 5 се Албанци ќе одбијат ќе најдат глупи изговори како на Iceman (не те правам албанец брат) само кажувам дека слични изговори ќе најдеа и они, скапо за одржување тинтири минтири, заборавајќи на тоа дека минимум 20 пати повеќе кошта самото летало него ли неговото одржување.... немаме луѓе, имаме само профитери , модерна верзија на Аркан (Јас сум главен ќе стрпам во свој џеб колку можам) Аркан барем крадеше шпорети и фрижидери од Босна овие нашиве крадат на тендери, за една обична антикорозивна заштита со цинкова облога пред 2 - 3 месеци беше најмена фирма од Австрија која и наплати на АРМ 400 000 евра за одржување на леталата на АРМ а газда на таа фирма е извесен (ЈАКУПИ ЈАКУП (пример) ) од Џепчиште Тетовско,кој живее 30 години во Виена...... Еј , ало ? Кој пие овде нафта? Јас?, Iceman? , цела кајгана? или цела Македонија?
...........еј a ова за најмена фирма од Австрија која и наплати на АРМ 400 000 евра за одржување на леталата на АРМ а газда на таа фирма е извесен (ЈАКУПИ ЈАКУП (пример) ) од Џепчиште Тетовско,кој живее 30 години во Виена......помина без коментар...вистина или пак некоја рекла-казала за владејачјата коалиција...????
.....летала во принцип никој не смее ни со виледа крпа да ги погали , ако галењето не е предвидено со тип цертификатот..и се знаекој тоа смее... а не па да симнува боја, нанесува некаква заштита..па пак фарба... :) :) се надевам дека сепак се работи за некоја патка од страна на joe.b ???
 
J

joe.b

Гостин
...........еј a ова за најмена фирма од Австрија која и наплати на АРМ 400 000 евра за одржување на леталата на АРМ а газда на таа фирма е извесен (ЈАКУПИ ЈАКУП (пример) ) од Џепчиште Тетовско,кој живее 30 години во Виена......помина без коментар...вистина или пак некоја рекла-казала за владејачјата коалиција...????
.....летала во принцип никој не смее ни со виледа крпа да ги погали , ако галењето не е предвидено со тип цертификатот..и се знаекој тоа смее... а не па да симнува боја, нанесува некаква заштита..па пак фарба... :) :) се надевам дека сепак се работи за некоја патка од страна на joe.b ???
патка не е сигурно, бидејќи се збори наоколу, и ѕидовите имаат уши... а уствари каде прочита да спомнав дека некој симнувал боја па го шлакал леталото со што ќе му дојде , па пак го префарбувал?
Зборам за спрејови, се работи за специјални спрејови против корозија друже, не знам колку си запознаен ама постојат тие спрејови, а постојат и приватни фирми за одржување на секаков вид на летала, ги најмуваат и армии и полиции (зависи ако лапнат тендер) и приватни корисници, фирми... Не е ништо чудно, постојат тие фирми кои се бават со тоа.
никој нигде не спомна вадење боја со шмиргла, па китирање па префарбување ко да сме у некој маалски авто-лакер.
 
Последно уредено од модератор:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
патка не е сигурно, бидејќи се збори наоколу, и ѕидовите имаат уши... а уствари каде прочита да спомнав дека некој симнувал боја па го шлакал леталото со што ќе му дојде , па пак го префарбувал?
Зборам за спрејови, се работи за специјални спрејови против корозија друже, не знам колку си запознаен ама постојат тие спрејови, а постојат и приватни фирми за одржување на секаков вид на летала, ги најмуваат и армии и полиции (зависи ако лапнат тендер) и приватни корисници, фирми... Не е ништо чудно, постојат тие фирми кои се бават со тоа.
никој нигде не спомна вадење боја со шмиргла, па китирање па префарбување ко да сме у некој маалски авто-лакер.
..тоа бе не е постапка со шпаклање и шмирглање , ама нема веза...ова овде е сепак аматерски форум..
Значи чирибу-чириба волшебен спреј и по пола тендер у џеб???
Паа личи на македонски гешафт со условот пола да се пие, пола на коњот да се дава... :sneaky:

ПС ..ова прво ми излезе за пример на какво фарбање мислев..Првата фаза е симнување боја...кај нас беше познато средството смивка, ова гледам еколошко некое е.....После заштита и на крај нова боја и шема на боење.....:):)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom