Воздухопловен Винг и ПВО на Република Македонија

Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
На денешен ден 10 јуни 1992 година, како прва македонска посада која полета беа старешините мајор Илијевски Дане и капетан Александар Манев, со авион од типот Утва-75 во периодот од 10.15 до 10.35 часот во пилотажна зона Драчево.

Во чест на тој историски настан, 10 јуни традиционално се слави како ден на македонското воено воздухопловство.



Нека е честит денот на Македонското Воено Воздухопловство !
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
ПВО при АРМ вежба со нова опрема:


;)
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...незнаев каде да го закачам линков , аама клипчево треба да се види и слушне..., како Чесиве си го праат ќејфот, не се џабе земја со највеќе произведители на авиони по глава на жител..., а рака на срце треба многу вештина за да се организира и дигне во воздух.., без инциденти ваков рој спортски авиони...
https://www.facebook.com/205729972815193/videos/1037105166344332/

:)
 
Последно уредено:
J

joe.b

Гостин
ПОВТОРНО ИСТА ПРИКАЗНА! СРАМ ЗА МАКЕДОНСКОТО ВВ И ПВО. И за цела Македонија како република.
После набавката на Ми-17, армијата на Р.Србија и нивното ВВ и ПВО во соработка со министерството за одбрана на Р.Србија и Р.Македонија доброволно понудија да и донираат на Македонија 3 транспортни хеликоптери од видот Ми-8 и еден ЅА342 Газела.... Нашите легенди Величковски, драгион наш председател Иванов и останати гомнари од АРМ, повторно ја одбија (не званично ама за пар дена ќе ја одбијат сигурно) оваа донација на српската армија. Јас не знам до кога све ова ќе трае, на арно не е сигурно.... ќе останеме ние резервисти пешадија и артилерија.. ако дојде до некое срање мамата ни се еба.... без ВВ и нивна подршка...... ќе не искасапат живи... кога можеа во едно усрано диво насеље да ни убијат ко од шала на заебанција 8 ТИГРИ !!!!! замислете да дојде до нешто поголемо, па ко глувци има да изгинеме...
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom