Водни желки

Член од
19 мај 2012
Мислења
1.518
Поени од реакции
347
Cuvam zelki povece od deset godini bez akvarium so suva povrsina, filter i grejac kako i svetlo sto ke gi gree zaradi oklopot ne biva. Posebno vo tie malecki akvariumi so palmicki nema da preziveat dolgo.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

jesse james

*** DOUBLE GUN FOR DOUBLE FUN ***
Член од
9 февруари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
2
е здраво на сите вака имам земено 2 желчина но во аквариумо чивам и 4 златни рипки и чистачи 2 за песок и 1 за на стакло .опремен ми е со филтер .е сеа дали нема да му штети на желките дека се во ист аквариум со рибиве и нз некако не се хиперактивни .и кога се излезиени да се сушат на заамок ако појде некој до аквариум одма бегаат нз зошто е така . eve kako izgleda IMG_20140331_222252.jpg IMG_20140331_222252.jpg IMG_20140331_222252.jpg
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.207
Поени од реакции
5.045
Има ли некој ветеринар што има искуство со водни желки?

Девојка ми чува 4 водни желчиња и едната од нив беше изгребана од другите желки и после тоа се повлече скроз - како да не мрда - само седи во едно место -> Неможе сама да се храни, па ја преместија во друг сад - каде што е сама и каде што може да јаде ама сеуште е со потешкотии....

Некое чаре ?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.518
Поени од реакции
347
Да не и е ладна водата знаеш дека желките хибернираат...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Јас чувам водна желка 1,5 година во малите пластичи садови со палмичка.Отакако го прочитав ова веднаш сакам да и го сменам садот и да купам нов стаклен убав сад каде што може комотно и во нормални услови за живее..Ке ве молам ако може да ми каже некој кој што има искуство која големина на сад да земам (димензии ако може за ширина и големина) за да може да живее комотно..Исто сакам да прашам јас веќе подолго време желката ја хранам со суви ракчиња и доста добро ги јаде,па сакам да ве прашам ваше мислење што можам друго да и ставам за да и биде разноврсна исхраната ви благодарам за одговорот[DOUBLEPOST=1405212547][/DOUBLEPOST]исто сакам да прашам и какви витамини можам да и давам и каде ги има тие витамини што и се потребни за да опстане
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.164
Поени од реакции
17.910
Јас чувам водна желка 1,5 година во малите пластичи садови со палмичка.Отакако го прочитав ова веднаш сакам да и го сменам садот и да купам нов стаклен убав сад каде што може комотно и во нормални услови за живее..Ке ве молам ако може да ми каже некој кој што има искуство која големина на сад да земам (димензии ако може за ширина и големина) за да може да живее комотно..Исто сакам да прашам јас веќе подолго време желката ја хранам со суви ракчиња и доста добро ги јаде,па сакам да ве прашам ваше мислење што можам друго да и ставам за да и биде разноврсна исхраната ви благодарам за одговорот[DOUBLEPOST=1405212547][/DOUBLEPOST]исто сакам да прашам и какви витамини можам да и давам и каде ги има тие витамини што и се потребни за да опстане
Можеш да и даваш се што ти душа сака! Мојата обожува смрзната риба, сардини, пилешко, дождовни црви, полжави... Сака и марула, ама не и давам зошто од изметот ја прави водата зелена за само еден ден. Не смееш да и даваш овошје колку што знам и никако храна богата со јаглехидрати. Јас едно време некаде прочитав дека убаво било да и се дава храна за мачки - имало витамини во неа. Почнав да и давам, ама по еден месец престанав зошто ќе се угушевме дома. Нечиста ВЦ шолја од трговски центар мириса поубаво од тоа што мирисаше нејзината вода.

За акватерариумот не би знаел да ти кажам димензии: нека биде барем пола метар во ширина и метар во должина - ова онака го лупнав, од памет. :P Многу е важно во него да и ставиш некој камен или платформа и над неа сијалица - една точка во акватерариумот мора да е потопла од останатиот дел.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
53
Поени од реакции
8
Ja iam zelka ja chuvam 5-6 meseci sve e ko so treba samo sto vo posledno vreme kako celovreme da i se zatvoreni ochite kako da e slepa negde chitav dea toa e ako i se stava voda direktno od cheshma ama ja i stavam stoena.Dai moze nekoj da mi kaze dali moze toa da se izlechi?
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да купам 2 водни желки имам аквариум 90x35x35... што се е потребно за во аквариумот и ако може подетално да ми објасните како се чуваат желките, ако имам пумпа во аквариумот на колку време треба да ја мењам водата, со што се хранат, дали мирисаат,и ме интересира дали е поубаво ако им е подлабока водата за пливање или поплитка? фала однапред... :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.164
Поени од реакции
17.910
Сакам да купам 2 водни желки имам аквариум 90x35x35... што се е потребно за во аквариумот и ако може подетално да ми објасните како се чуваат желките, ако имам пумпа во аквариумот на колку време треба да ја мењам водата, со што се хранат, дали мирисаат,и ме интересира дали е поубаво ако им е подлабока водата за пливање или поплитка? фала однапред... :)
-Подлабока вода, да можат да си пливаат убаво, само мора да има сува површина во дел од аквариумот (односно акватерариумот), односно некој камен на кој ќе излегуваат. Потребно е тој дел да е потопол од остатокот, т.е. да има сијалица над каменот, зошто желките треба да се сончаат.
-Пумпа не ти помага којзнае колку, желките многу валкаат. Еднаш на две до три недели, максимум месец мораш да ја смениш водата, и тоа ако ги храниш само со ракчиња. Ако им даваш и зеленчук и месо, сметај дека мора да ја смениш водата еднаш неделно, инаку ќе се отруеш од смрдеа.
-Мирисаат, како што реков, ако им даваш и зеленчук и месо (што е поздраво отколку да ги храниш само со ракчиња). Во никој случај не им давај овошје и зелка. Инаку обожуваат марула, краставица, риба, пилешко месо, полжави и црви.
-Преку зима обично хибернираат и не јадат ништо со денови. Немој да се исплашиш ако се случи тоа. Затоа е пожелно да и ставиш грејач во водата. Само внимавај, мојата желка еднаш го скрши грејачот со оклопот. Среќа што веднаш по кршењето грејачот излегол над водата, инаку ќе настрадаше од струен удар.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.225
Поени од реакции
1.318
Еден совет само (за водните желки): во никој случај не дозволувај да бидат во допир со разни хемикалии или средства за чистење. Може во прв момент советов звучи смешен и си викаш „фала богу де, не сум имбецил да им ставам такво нешто“, ама јас ја направив грешката еднаш „убаво“ да го исчистам аквариумот со некое средство (незнам кое беше, некое обично секојдневно средство за миење) и после одма се разболе и ми умре...
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.518
Поени од реакции
347
Него има ли некаде да се порача острво што плута на вода на амазон има ама не испорачуваат у Македонија.
 
На врв Bottom