Влез во Грција со новите услови од мај 2021

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.206
Поени од реакции
6.559
Абе, ќе идам со моите за Грција у недела. За сите посебно ќе треба нов формулар да правам? Мислев на еден формулар сите ќе можам да ги внесам.
 
Член од
22 април 2009
Мислења
342
Поени од реакции
144
Абе, ќе идам со моите за Грција у недела. За сите посебно ќе треба нов формулар да правам? Мислев на еден формулар сите ќе можам да ги внесам.
Можеш, се внесуваат членови на семејство и за сите треба еден формулар. Инаку и на мене не ми го ни погледнаа...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
За влез во Охрид нема никакви услови и пак не вичинит.
за курот ти се во охрид, нема потреба
Автоматски споено мислење:

Смешно е да го споредуваш Охрид со Грција.

Знаеш како велат, човек може еднаш да го зафркнат... втор пат НЕ. Бев лани и никогаш повеќе во Охрид на одмор.
чуствата се обострани така лесно ви море во грција
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ова формуларов пример ако одам на 22ри сабајлето, јас на 21ви да го потполнам така и кодот да го запишам?
Не чекај до последен ден, штом знаеш датум пополни го, они на денот на твојот влез во Грција после 00:00 ти праќаат мејл со потврда и ПДФ и тоа го покажуваш на граница.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Ова формуларов пример ако одам на 22ри сабајлето, јас на 21ви да го потполнам така и кодот да го запишам?
Tourists must fill in the Passenger Locator Form (PLF) no later than 23:59 EEST(Greek time) (11.59 PM) of the day before arriving in Greece.
можеш една недела пред идење да го пополниш
мене два пати до сега кодот ми го испратија у 23:01 по наше време
Денес на граница ми побара сертификати и плф ама само ги гледаше без да ги скенира кодовите, ме праша само која вакцина иаме примено а се фино лепо тоа си е пополнето у плф ама него поинтересно му беше да си муабети да ни кажува на кои места да сме иделе хахах некој позитивен лик ама многу споро идеше таа лента


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ова формуларов пример ако одам на 22ри сабајлето, јас на 21ви да го потполнам така и кодот да го запишам?
Ќе го внесиш ден унапред пред да идеш (Можеш 2/3 дена претходно, до 7 дена важат), бидејќи тие секој ден во 00:00 (наше 23:00) ги испраќаат автоматски формуларите по мејл.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.389
Со рестрикциите како е за невакцинирани?

За влез важи ли сеуште тоа дека може и со брз тест? Кај се праи тој тест и каков документ ми треба со негативниот резултат?

Поима неам ова, како да не живеам у пандемијава хахаха
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Со рестрикциите како е за невакцинирани?

За влез важи ли сеуште тоа дека може и со брз тест? Кај се праи тој тест и каков документ ми треба со негативниот резултат?

Поима неам ова, како да не живеам у пандемијава хахаха
Антиген тест се вика, имаш во биотек. Не ни влагаш внатре, преку едно прозорче ти зимаат брис и за еден саат имаш резултати на мејл. Задоволството ќе те кошта 1000 ден.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
како тргнааа ова циганиве ке бараат само вакцинирани да влегуваат у нивната вукојебина
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Со рестрикциите како е за невакцинирани?
Засега не бараат никаков документ (тест или вакцинација) во кафичите или рестораните (за надворешниот дел), за внатре немам пробано а и не ти ни треба.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.206
Поени од реакции
6.559
Вчера поминав граница лесно се, ми побара сертификат за вакцинација и PLF, пројдовме таму и 10m подоле(на Богородица/Евзони поминав) ни ја фрлија палката, имаше како пункт поставено и застануваа по случаен избор, повторно ми го побараа тој PLF-то, ни го скенираа и ни направија еден брз тест, па по пола саат ми стигнаа резултатите на мобилен дека сме негативни(затоа ваљда оставаш секакви податоци на тој документот)
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Вчера поминав граница лесно се, ми побара сертификат за вакцинација и PLF, пројдовме таму и 10m подоле(на Богородица/Евзони поминав) ни ја фрлија палката, имаше како пункт поставено и застануваа по случаен избор, повторно ми го побараа тој PLF-то, ни го скенираа и ни направија еден брз тест, па по пола саат ми стигнаа резултатите на мобилен дека сме негативни(затоа ваљда оставаш секакви податоци на тој документот)
Јас немав бувално никакви проблеми, си ги средив документите во печатена форма... без да ме замараат со дополнителни прашања или било какви зафрканции.

Живо пиле немаше во Сабота на границата во Дојран... а вчера (Недела) се изненадив, буквално кола немаше за патот низ Килкис - Граница Дојран... стигам на граница само јас, мртва тишина. Ептен ми беше невообичаена ситуација, Недела обично се тркаа по патот кој по прв да стигне до граница.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
нема никакви рестрикции ни по моловите, сега и помалце гужва има зашто пуштаат по повеќе луѓе по бутиците ама ипак пак се чека ред


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Врши работа нашиот сертификат за прележан ковид(издаден од МЗ) или не го признаваат јужниве? Знам дека како опција е валидна, но дали го признаваат или треба да го преведувам и надополнувам со потпасуси
 

Kajgana Shop

На врв Bottom