Влез во Грција со новите услови од мај 2021

Член од
12 декември 2010
Мислења
8.246
Поени од реакции
7.807
Не е баш така.
Се додека не се изминати 7 месеци од примена втора доза, сеуште ќе се води лицето како вакцинирано. По изминати седум месеци, мора трета доза за да се водиш како вакциниран.
Прегледај го приврзокот 318833
Не за тоа мислев на оние со трета доза нема да им бараат пцр/антиген само на останатите


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.375
Поени од реакции
23.277
Не за тоа мислев на оние со трета доза нема да им бараат пцр/антиген само на останатите


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да, но засега тоа се само медиумски шпекулации.
Ќе видиме на крај што ќе се одлучи официјално. Нека спласне бранов прво.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.246
Поени од реакции
7.807
Вчера тестираат на Евзони и тоа претпставувам сите се опфатени, имаше десетина коли пред мене и од сите земаа брисови, имаат баракче сеа послем рампата ви го скенираат плф документот и од кола брис зимаат, за враќање исто беа тука така да тешко дека ке помине некој без тест


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
15
Вчера тестираат на Евзони и тоа претпставувам сите се опфатени, имаше десетина коли пред мене и од сите земаа брисови, имаат баракче сеа послем рампата ви го скенираат плф документот и од кола брис зимаат, за враќање исто беа тука така да тешко дека ке помине некој без тест


Sent from my iPhone using Tapatalk
Колку кошта тестот? И колку долго додека стасат резултатите?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.375
Поени од реакции
23.277
Колку кошта тестот? И колку долго додека стасат резултатите?
Бесплатен е рапид тестот на граница (отсекогаш бил и ќе биде). Ако те тестираат при влез (со последните уредби 90% ќе те тестираат) ќе ти стигне по СМС резултатот за од 15мин до 1 саат (зависи).
sms.jpg
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
335
Поени од реакции
160
Бесплатен е рапид тестот на граница (отсекогаш бил и ќе биде). Ако те тестираат при влез (со последните уредби 90% ќе те тестираат) ќе ти стигне по СМС резултатот за од 15мин до 1 саат (зависи).
Прегледај го приврзокот 319522
А што ако излези тестот позитивен ?
Треба одма да напуштиш држава или ?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.375
Поени од реакции
23.277
А што ако излези тестот позитивен ?
Треба одма да напуштиш држава или ?
Да, ја напушташ Грција одма доколку е позитивен тестот.
За копнен транспорт, слободно можеш да ја напуштиш Грција и доколку на пример стигнеш во Солун додека ти стигне СМС-от. Едноставно се враќаш назад на ГП и излегуваш од Грција (задолжително ја приложуваш пораката и ПЛФ-от на излез, да те регистрираат во здравство дека си излегол од ГР).
За авионски и бродски траспорт не важи тоа, во тој случај следува карантин.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.219
Поени од реакции
7.062
Актуелните правила за влез во Грција воведени пред еден месец, продолжени се за уште две седмици. Стапуват на сила од утре, а ќе важат до 7 Февруари 2022, 06:00 часот.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.375
Поени од реакции
23.277
Убави вести!
Министерот за здравство на Република Грција денеска изјави дека од 07 февруари, се укинува задолжителниот негативен ПЦР/антиген тест, за сите вакцинирани и прележани.

За вакцинирани со две дози, сертификатот има важност од 7 месеци по примена втора доза.
Ограничувањето од 7 месеци не важи за вакцинирани со бустер доза, без разлика кога е примена нема никакво временско ограничување во важноста на сертификатот од бустер дозата.

За прележани важноста на сертификатот изнесува 3 месеци.

Но тука најверојатно е можна промена во однос на прележани и вакцинирани со две дози. Се очекува усогласување со правилата на ЕУ, со што валидноста на зелениот сертификат ќе изнесува 9 месеци за прележани и вакцинирани со две дози (за што чекаме официјално да се објави во службен весник).
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.375
Поени од реакции
23.277
Znaci so dve dozi pak sme poebani, isteceni se sea.
Сега моментално важноста е 7 месеци од втора доза.
Но на новинарски прашања министерот одговараше дека се размислува за усогласување со препораките од ЕУ, со што сертификатот за две дози ќе важи 9 месеци исто и за прележаните.
Ќе има наскоро во службен весник официјално, ќе видиме што ќе биде крајно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.820
Поени од реакции
13.265
ти си прележа извади си сертификат и немаш мака


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да ама 3 месеци само :D За на лето ќе мора уште една да се бапне, не ми се дава 1000ќе секое идење.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.032
Поени од реакции
5.664
А ако немаш бустер со PCR можеш да влезеш?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.375
Поени од реакции
23.277
А ако немаш бустер со PCR можеш да влезеш?
Да, со негативен ПЦР/антиген и понатаму ќе може за невакцинирани (**односно изминати 7 месеци од втора доза), како што беше и порано.
**за што сеуште не е донесена официјална министерска одлука во однос дали важноста на вакциналниот сертификат ќе биде 7 или 9 месеци од втора доза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom