Влашко лоби

Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Mozebi si i vo pravo. Proucuvajki ja istorijata na Makedonija, doznav deka najgolemite ''bugari'' od Makedonija bile vlasi koi glumele bugari, za sto dobivale plata...Miladinovi (vnuci na Danail Moskopolecot), Sapkarev (rod. Kosmos Paskali), Rajko Zinzifov (rod. Ksenofon Dzindzifi), Vanco Mihajlov, Menca Krnceva (Melpomena Krnchu), Todor Alexandrov (rod. Todor Poporushev), sinovite na Pitu Gouli preseleni vo Sofia itn.
Nekoi, pak stanale najgolemi Srbi, kako Branislav Nusic (Nusha), itn.
I ostana nekoj Makedonec od site ovie koi gi nabroja??? Ke ispadne seta kultura, site intelektualci koi ostavile beleg vo Makedonskata Istroija NE bile Makedonci.
a koj bil?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Nekoj rekol "So svoj kamen po svoja glava", i Srbite edno vreme taka se sebe glorificiraa, plukajki po se sto ne e Srpsko, ama vidi do kade doteraa...

Ama, nemam nisto protiv,samo prodolzete, koj nema vo glavata , ima na drugo mesto...:smir:
Па до каде сакаш да дотераат кога и тие го имаат истиот проблем кој го има Македонија со своето Влашко лоби,само таму тоа се нарекува Српско Влашко лоби.

Vlasite si imale Vlaski interesi i sto e cudno toa? Od edna strana gi plukas, od druga strana si ocekuval da ti pomognat...
Bi bilo poarno da se koncentriras na razedinetosta na Makedoncite vo istorijata, edni smetajki se za Bugari ,Drugi za Srbi a treti za Grci..i ama vekje izvadi gi Vlasite od usta.Ne se tie krivi za nesposobnosta na narodot koj go glorificiras.
Da ne gi pretstavuvale Vlasite i na Srbite?Ili pak na Grcite i Bugarite sto navreme bile slozni i si sozdale Drzava?
Ништо не е чудно,само тоа дека интересите на Власите одсекогаш биле да нема независна држава Македонија,со чест на мали,ама ептен мали исклучоци.А за другото,па не сум јас виновен што Власите секогаш се пикале токму онаму каде се решава некое суштествено прашање за Македонија.:toe:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Vlasine se dosljaci vo Makedonija od Epir 1780 g. koga Ali Pasha Janinski vrsi zulumi po nivnite vlaski kolibi, bezzemjasi se, setale kako nomadi-ovcari od edna planina do druga, se ulizuvaat na sekoja vlast, crnomuresti se...
Dosle na Balkanov, pred se` vo Epir kako siromasni seljaci od rimskite bedni oblasti zaedno so rimskite legii, kako nivni izmekjari.

Ne vredi da se diskutira za nekoja etnicka zaednica sto kako takva izumira i da se generalizira. I megu vlasite ima siromasni, bogati-komunjari, sredna klasa, losi i dobri luge. Isto kako i kaj sekoj narod. Kaj mladine vlasi ili poluvasi, ne postojat veke zboruvaci na vlaskiot jazik, duri i ne go razbiraat.
Ke se resis ednas st pravat Vlasite? od edna strana se "ulizuvaat" od druga strana "kupuvaat" .Dali i samiot si svesen koja e razlikata i kolkava e razlikata pomegju tie dva poimi?
se "ulizuva" onoj koj e dupelizac...
"kupuva" onoj koj ima pari i kontrolira.
Pa neli toj vasiot mil Sterjo drzi golem kapital i kupuva Vlast???

Ziva komedija ....
 
K

KomitaMKD

Гостин
Па до каде сакаш да дотераат кога и тие го имаат истиот проблем кој го има Македонија со своето Влашко лоби,само таму тоа се нарекува Српско Влашко лоби.



Ништо не е чудно,само тоа дека интересите на Власите одсекогаш биле да нема независна држава Македонија,со чест на мали,ама ептен мали исклучоци.А за другото,па не сум јас виновен што Власите секогаш се пикале токму онаму каде се решава некое суштествено прашање за Македонија.:toe:
Обично Власите биле овчари или трговци кои не имбило дојдено многу до политика и револуционерни борби.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Па до каде сакаш да дотераат кога и тие го имаат истиот проблем кој го има Македонија со своето Влашко лоби,само таму тоа се нарекува Српско Влашко лоби.



Ништо не е чудно,само тоа дека интересите на Власите одсекогаш биле да нема независна држава Македонија,со чест на мали,ама ептен мали исклучоци.А за другото,па не сум јас виновен што Власите секогаш се пикале токму онаму каде се решава некое суштествено прашање за Македонија.:toe:
A koi bile interesite na Vlasite???Dali ti znaes deka Vlasite vo Grcija nemaat ucilista na Majcin jazik i jazikot im umira,i se isto podredeni kako Egejskite Makedonci?
Dali ti znaes deka Vlasite nemaat Ucilista i obrazovanie i vo Srbija, i tamu gi asimiliraat????

Tvoite paranoi preminuvaat sekoja granica...
Zosto Vlasite bi rabotele za Srpski interesi(Slovenski), ili Grcki interesi(Helenski), koga ne pripagjaat na tie grupi bidejki se Latinski narod..narod koj seuste se bori da si ja zacuva jazikot i tradicijata, vo uslovi koga drugite ne mu go ovozmozuvaat toa????

Zar ne mislis ako bea Vlasite tolku mokni kako sto ti gi kazuvas, nema da izdejstvuvaa afirmacija na svojot jazik kultura obrazovanie vo Grcija i Srbija, kako zastapnici na nivnite kauzi???
ABC....mnogu gresis, ama kako sto rekov "So svoj kamen po svoja glava"
Na Makedonija i trebaat prijateli vo ovoj moment, a ne da si sozdava neprijateli....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Обично Власите биле овчари или трговци кои не имбило дојдено многу до политика и револуционерни борби.
Да,ама сега овчарите еволуираа и сите станаа трговци,итоа во вистинска смисла на зборот,од оние кој продаваат и цели држави ако треба.:toe:
 
F

FilipMacedon

Гостин
Nemozes ti da mi kazes sto sum bil jas nekogas i sto sum jas sega.RAZBERI GO TOA!
Te boli koga Grcite ti kazuvaat deka si ti Sloven????E isto i jas se custvuvam taka koga nekoj drug mi kazuva sto sum jas?!
Точно така јас неможам да ти кажам што си сега,можам да ти кажам што си бил(историја барем така кажува)
Што мислиш зошто ве велат Македо-Ароманци или инглиш Macedo-Aromanians,имаш за историјата на интернет прочитај.
Но како и да е твое е во што ке веруваш:toe:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Да,ама сега овчарите еволуираа и сите станаа трговци,итоа во вистинска смисла на зборот,од оние кој продаваат и цели држави ако треба.:toe:
Narod koj nema drzava, a trguva so celi drzavi :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Да,ама сега овчарите еволуираа и сите станаа трговци,итоа во вистинска смисла на зборот,од оние кој продаваат и цели држави ако треба.:toe:
Prodavaat celi Drzavi a nemozat da se izborat za svojot jazik i kultura, i se i bile predmet na asimilacija niz vekovite od strana na Grcite, isto kolku i Makedoncite :

The pressure on Aromanians to assimilate can be traced back to the 18th century, when assimilation efforts were encouraged by the Greek missionary Kosmas Aitolos (1714-1779) who taught that Aromanians should speak Greek because as he said "it's the language of our Church" and established over 100 Greek schools in northern and western Greece.


In 1941, after the Nazi occupation of Greece, some Aromanian nationalists created an autonomous Vlach state under fascist Italian control: the Principality of Pindus. However, this fascist puppet state did not survive the Second World War.


The Aromanians, mostly herdsmen living in high mountain areas (especially in the Pindus area) in northern Greece never had a complete education in their language. Although Romania subsidised schools until 1948, the communist regime ended all links, and there is currently almost no education for Aromanian children in their mother tongue.


The European Parliamentary Assembly examined a report on the Aromanians in 1997, and adopted a recommendation that the Greek government should do whatever is necessary to respect their culture and facilitate education in Aromanian and its use in schools, churches and the media. However, efforts to promote the Aromanian language in Greece have often been controversial amongst the Aromanians themselves, many of whom vehemently reject any idea of an officially-sanctioned distinction between them and other Greeks, often due to fear of discrimination by mainstream Greek society. On the other hand, there is a small but vocal minority within the community which strongly supports such efforts. On a visit to Metsovo, Epirus in 1998, Greek President Costis Stephanopoulos called on Aromanians to speak and teach their language, but little has been done in practical terms since then.

http://www.mlahanas.de/Greece/History/Aromanians.html
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
A koi bile interesite na Vlasite???Dali ti znaes deka Vlasite vo Grcija nemaat ucilista na Majcin jazik i jazikot im umira,i se isto podredeni kako Egejskite Makedonci?
Dali ti znaes deka Vlasite nemaat Ucilista i obrazovanie i vo Srbija, i tamu gi asimiliraat????
Tvoite paranoi preminuvaat sekoja granica...
Zosto Vlasite bi rabotele za Srpski interesi(Slovenski), ili Grcki interesi(Helenski), koga ne pripagjaat na tie grupi bidejki se Latinski narod..narod koj seuste se bori da si ja zacuva jazikot i tradicijata, vo uslovi koga drugite ne mu go ovozmozuvaat toa????
Zar ne mislis ako bea Vlasite tolku mokni kako sto ti gi kazuvas, nema da izdejstvuvaa afirmacija na svojot jazik kultura obrazovanie vo Grcija i Srbija, kako zastapnici na nivnite kauzi???
ABC....mnogu gresis, ama kako sto rekov "So svoj kamen po svoja glava"
Na Makedonija i trebaat prijateli vo ovoj moment, a ne da si sozdava neprijateli....
Еве ти дел од изјавата на еден Влав,пресуди самиот дали грешам,особено во делот каде тој ја потсетува Дркојани како Власите ги споебале Македонците во Македонија на неколку многу битни конференции:

Па, еве, ќе ја потсетам како најлесно да видете еден Влав: колку пати се гледа со премиерот Караманлис? Ако го праша ќе и' каже и тој што е. Верувам дека ја запознала госпоѓата Караманлис? Ако не, во првата прилика кога ќе се запознае, нека ја праша дали била член на Друштвото на студентите Власи на Универзитетот во Солун? Не верувам дека Бакојани не знае дека биле Власи големите народни херои од револуцијата од 1821 година. Не верувам дека не знае дека Рига Велестинли (Ригас Фереос според вас Грците) бил Влав. Не верувам дека не знае дека големите евергети кои ги изградија сите згради со кои се гордее Атина денес беа Власи: Запа, Авероф, Стурнара, Тошица, Сина, итн. Не верувам дека не знае дека поетите Валаоритис, Кристалис, Влахос, и други беа Власи. Не верувам дека не знае дека "униформата" на грчките евзони е влашката облека од Пинд.
Ова досега го кажав онака колку да навлезам во проблематиката. Сега почнувам да прашувам некои работи, од кои, сигурен сум, на министерката ќе и' се лоши, како што им се врти свеста и на сите Грци.
Дали не е вистина дека ако не беа Власите и пропагандата што се водеше меѓу нив, заради приврзување кон грчкиот народ, Поранешна Отоманска Покраина Грција немаше како да ги заграби териториите од линијата Ламија - Арта па нагоре се' до Македонија. Со тоа Поранешна Отоманска Покраина Грција доби пристап на териториите се' до грчко-турската граница на исток? Заради тие Власи-гркофили Поранешна Отоманска Покраина Грција ја доби Тесалија на Берлинскиот конгрес, и покрај големото противење на добрите Власи, со многу петиции до Големата Порта и до амбасадите на големите сили во Истанбул, како и на Мировната конференција во Букурешт од 1913 година.

Narod koj nema drzava, a trguva so celi drzavi :pos2::pos2::pos2:
Можеби и затоа нема држава,оти и неа ќе ја продаде.:toe:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Еве ти дел од изјавата на еден Влав,пресуди самиот дали грешам,особено во делот каде тој ја потсетува Дркојани како Власите ги споебале Македонците во Македонија на неколку многу битни конференции:

Па, еве, ќе ја потсетам како најлесно да видете еден Влав: колку пати се гледа со премиерот Караманлис? Ако го праша ќе и' каже и тој што е. Верувам дека ја запознала госпоѓата Караманлис? Ако не, во првата прилика кога ќе се запознае, нека ја праша дали била член на Друштвото на студентите Власи на Универзитетот во Солун? Не верувам дека Бакојани не знае дека биле Власи големите народни херои од револуцијата од 1821 година. Не верувам дека не знае дека Рига Велестинли (Ригас Фереос според вас Грците) бил Влав. Не верувам дека не знае дека големите евергети кои ги изградија сите згради со кои се гордее Атина денес беа Власи: Запа, Авероф, Стурнара, Тошица, Сина, итн. Не верувам дека не знае дека поетите Валаоритис, Кристалис, Влахос, и други беа Власи. Не верувам дека не знае дека "униформата" на грчките евзони е влашката облека од Пинд.
Ова досега го кажав онака колку да навлезам во проблематиката. Сега почнувам да прашувам некои работи, од кои, сигурен сум, на министерката ќе и' се лоши, како што им се врти свеста и на сите Грци.
Дали не е вистина дека ако не беа Власите и пропагандата што се водеше меѓу нив, заради приврзување кон грчкиот народ, Поранешна Отоманска Покраина Грција немаше како да ги заграби териториите од линијата Ламија - Арта па нагоре се' до Македонија. Со тоа Поранешна Отоманска Покраина Грција доби пристап на териториите се' до грчко-турската граница на исток? Заради тие Власи-гркофили Поранешна Отоманска Покраина Грција ја доби Тесалија на Берлинскиот конгрес, и покрај големото противење на добрите Власи, со многу петиции до Големата Порта и до амбасадите на големите сили во Истанбул, како и на Мировната конференција во Букурешт од 1913 година.



Можеби и затоа нема држава,оти и неа ќе ја продаде.:toe:
I dedoto na nasiot pocituvan Premier Gruevski bil Grcki heroj koj zaginal za Grckite kauzi ,i ima spomenik so negovoto ime i prezime vo Egejska Makedonija. Dali toa znaci i toj se borel za Grckata Kauza???

Koga tolku znaes za Vlasite, kako si propustil da naucis, deka Vlasite si ja smetaat za svoja drzavata vo koja se rodile,i se homogeniziraat so domasnoto mnozinsko naselenie???

Ako grckite Vlasi si ja smetaat Grcija za svoja, Makedonskite Vlasi ja smetaat Makedonija za svoja,Albanskite Vlasi si ja smetaat Albanija za svoja itn...

Ako tebe ti precat t.n Grcki Vlasi, aj kazi kolku Vlasi rabotele za Makednskata kauza. Dodeka Pitu Guli ginel na Meckin Kamen, sto ne se krenale Makedoncite od Skopje, da go poddrzat vostanieto? Zosto nekoi "Makedonski patrioti" ja svitkale opskata i pobegnale vo Bugarija?Sto e so Jane Sandanski???

Ili niv ke gi zaboravime.i ke ke plukame po Vlasite, zatoa sto nekoi Grcki vlasi koi se integrirale vo Grcija,stanale Grci????
 
F

FilipMacedon

Гостин
I dedoto na nasiot pocituvan Premier Gruevski bil Grcki heroj koj zaginal za Grckite kauzi ,i ima spomenik so negovoto ime i prezime vo Egejska Makedonija. Dali toa znaci i toj se borel za Grckata Kauza???

Koga tolku znaes za Vlasite, kako si propustil da naucis, deka Vlasite si ja smetaat za svoja drzavata vo koja se rodile,i se homogeniziraat so domasnoto mnozinsko naselenie???

Ako grckite Vlasi si ja smetaat Grcija za svoja, Makedonskite Vlasi ja smetaat Makedonija za svoja,Albanskite Vlasi si ja smetaat Albanija za svoja itn...

Ako tebe ti precat t.n Grcki Vlasi, aj kazi kolku Vlasi rabotele za Makednskata kauza. Dodeka Pitu Guli ginel na Meckin Kamen, sto ne se krenale Makedoncite od Skopje, da go poddrzat vostanieto? Zosto nekoi "Makedonski patrioti" ja svitkale opskata i pobegnale vo Bugarija?Sto e so Jane Sandanski???

Ili niv ke gi zaboravime.i ke ke plukame po Vlasite, zatoa sto nekoi Grcki vlasi koi se integrirale vo Grcija,stanale Grci????
Дај докази
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
I dedoto na nasiot pocituvan Premier Gruevski bil Grcki heroj koj zaginal za Grckite kauzi ,i ima spomenik so negovoto ime i prezime vo Egejska Makedonija. Dali toa znaci i toj se borel za Grckata Kauza???
Koga tolku znaes za Vlasite, kako si propustil da naucis, deka Vlasite si ja smetaat za svoja drzavata vo koja se rodile,i se homogeniziraat so domasnoto mnozinsko naselenie???
Ako grckite Vlasi si ja smetaat Grcija za svoja, Makedonskite Vlasi ja smetaat Makedonija za svoja,Albanskite Vlasi si ja smetaat Albanija za svoja itn...
Ako tebe ti precat t.n Grcki Vlasi, aj kazi kolku Vlasi rabotele za Makednskata kauza. Dodeka Pitu Guli ginel na Meckin Kamen, sto ne se krenale Makedoncite od Skopje, da go poddrzat vostanieto? Zosto nekoi "Makedonski patrioti" ja svitkale opskata i pobegnale vo Bugarija?Sto e so Jane Sandanski???
Ili niv ke gi zaboravime.i ke ke plukame po Vlasite, zatoa sto nekoi Grcki vlasi koi se integrirale vo Grcija,stanale Grci????
Знам дека Власите си ја сметаат за своја државата во која се родиле само поентата е во тоа што ја чекаат првата згодна прилика да ја продадат.Сигурно дедото на премиерот немал Влашка жичка?Мислам дали си сигурен во тоа?Само Питу загинал и се борел на Мечкин Камен?Знаеш ли некој друг?Си чул ли за Веле Марков кој не бил Влав ама исто се борел на Мечкин Камен иако бил ранет во предходната битка за Крушево?
Поентата овде е што Македонските Власи најмалку работат за Македонските интереси иако се интегрирани во Македонската држава итоа во највисоките органи на власта.:toe:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Знам дека Власите си ја сметаат за своја државата во која се родиле само поентата е во тоа што ја чекаат првата згодна прилика да ја продадат.Сигурно дедото на премиерот немал Влашка жичка?Мислам дали си сигурен во тоа?Само Питу загинал и се борел на Мечкин Камен?Знаеш ли некој друг?Си чул ли за Веле Марков кој не бил Влав ама исто се борел на Мечкин Камен иако бил ранет во предходната битка за Крушево?
Поентата овде е што Македонските Власи најмалку работат за Македонските интереси иако се интегрирани во Македонската држава итоа во највисоките органи на власта.:toe:
Веле Марков загинува во 1902 година.http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=1&pid=3&ppid=48&tid=157
Ти се слушнал за Митре Влаот.Тој исто така се борел на страната на Македонците.Па се разбира дека Питу се борел на Мечкин камен и само него го знаеме барем, повеќето од нас што не се историчари.Ти да не ги знаеш сите други што се бореле на Мечкин камен по име и презиме и националност.Абе прочитајте го Манифестот на Илинденското востание и ќе видите дека илинденците повикувале на борба за слобода на македонија без разлика на која етничка или верска заедница и припаѓаат.немојте со фашистички изјави дека едни биле вакви или онакви.Во секој народ има и чесни луѓе и предавници.Затоа власите не им се ништо криви на македонците и немојте со глупави теории на заговор.еве јас сум влав а и имам другари власи.и никој нас не не има организирано или некако да ни влијае за да ја продадеме македонија.не знам по кој пат да кажам дека не може да генерализираме за некој народ каков е,според постапките на неколку припадници на тој народ.Значи ако Власите чекаат момент да ја продадат македонија дали македонците се предавници.Сите до еден???
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Веле Марков загинува во 1902 година.http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=1&pid=3&ppid=48&tid=157
Ти се слушнал за Митре Влаот.Тој исто така се борел на страната на Македонците.Па се разбира дека Питу се борел на Мечкин камен и само него го знаеме барем, повеќето од нас што не се историчари.Ти да не ги знаеш сите други што се бореле на Мечкин камен по име и презиме и националност.Абе прочитајте го Манифестот на Илинденското востание и ќе видите дека илинденците повикувале на борба за слобода на македонија без разлика на која етничка или верска заедница и припаѓаат.немојте со фашистички изјави дека едни биле вакви или онакви.Во секој народ има и чесни луѓе и предавници.Затоа власите не им се ништо криви на македонците и немојте со глупави теории на заговор.еве јас сум влав а и имам другари власи.и никој нас не не има организирано или некако да ни влијае за да ја продадеме македонија.не знам по кој пат да кажам дека не може да генерализираме за некој народ каков е,според постапките на неколку припадници на тој народ.Значи ако Власите чекаат момент да ја продадат македонија дали македонците се предавници.Сите до еден???
Е па ете бе и некој друг гинел за Македонија освен Питу,тоа ми беше поентата со Веле Марков на кого Турците и главата му ја отсекле за да ја плашат рајата по селата.Сепак во поновата историја,барем последниве 100 години Власите покажаа и докажаа колку се способни да ја заебат Македонија,од Димитар Влахов па до Владо Бучко или Штерјо или Јорго Ќука или Мукаетов,Макрадули или Кондарко.Некако како да ми ги има повеќе со оглед на нивниот официјален процент од 4%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom