Вистинска интимност

Член од
16 октомври 2007
Мислења
70
Поени од реакции
5
Сите бараме рецепти за функционална врска, ама по која цена. Дали можеш да бидеш искрен и кога? Кога премногу искреност станува товар за една врска? Дали можеме онака филмски партнерот да го направиме подобар човек? Дали сме способни да заборавиме на суета и да се предадеме во целост? Кога можеме да му веруваме некому за да ги споделиме со него нашите стравови?
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
каква врска има насловот со текстов?
или иаме грешна дефиниција за интимност?
да не мешаш интимности и врска?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
А сега да збориме за интимност или за искреност или како партнерот да го направиме подобар човек?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Убава тема. Кога има целосна доверба има и вистинска интимност. Значи мораш да бидеш искрен иако тоа е ризик затоа што партнерот ќе ги увиди твоите слаби страни, минати грешки и сл.
Премногу искреност може да стане и товар за една врска ако мислиш да му/и` ги кажеш деталите од минатите врски или го/ја замараш со премногу твои лични работи - едноставно ваквите работи можат да останат само за тебе.
Партнерот филмски да го претвориш во подобар човек? Не, никогаш не иди на таа опција дека ќе се промени на подобро или дека ТИ ќе успееш да му помогнеш во тоа. Затоа постои избор, бираш карактер, човек кој би можел да го прифатиш таков каков што е, на реална основа гледано а не преку заслепеност заради јаки чувства или не знам што.
За предавање во целост, па штознам, тоа е кога се работи за Љубов. Тоа е случај кога даваш не за да примиш, се работи за несебична поставеност.
Некои луѓе не можат ни со своите родители да ги споделат своите стравови. Значи за да ги споделат со партнерот мора да се работи за длабока поврзаност на подолга временска оска.

Ако е главното прашање Како, мислам дека ако постои силна взаемна поврзаност, значи кога и двајцата сакаат да се впуштат во нешто поголемо, со самиот тек на времето, ќе прозилезе и таа вистинска интимност.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не е лошо поставено, мада наслов би сменил во само - Искреност.
Не знам и јас се мислам. Од една страна сакам да сум искрен и да кажам се, од друга, нели треба нешто да остане, да биде мистериозно.
Зборам се разбира за девојка со која сакам да бидам на едно посалам ниво, не некоја рандом радодајка која сум ја сретнал и дупел.
п.с.
прашај го питер грифин како ја шмекнал лоис и како го сака после толку време.
Можеби тоа е одговорот стуи.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не е лошо поставено, мада наслов би сменил во само - Искреност.
Не знам и јас се мислам. Од една страна сакам да сум искрен и да кажам се, од друга, нели треба нешто да остане, да биде мистериозно.
Зборам се разбира за девојка со која сакам да бидам на едно посалам ниво, не некоја рандом радодајка која сум ја сретнал и дупел.
п.с.
прашај го питер грифин како ја шмекнал лоис и како го сака после толку време.
Можеби тоа е одговорот стуи.

Е за ова што велиш и јас сум се мислела :))) ако веќе збориме за некој што стварно го сакам. Од една страна не сакам се да кажувам, нели сакам нешто и да зачувам, од друга страна пак не можам да скријам, посилно од мене е и морам се да кажам. Од трета страна пак се плашам се да кажам, не сум сигурна и на крај сето тоа резултира со некоја збунетост :toe:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Е за ова што велиш и јас сум се мислела :))) ако веќе збориме за некој што стварно го сакам. Од една страна не сакам се да кажувам, нели сакам нешто и да зачувам, од друга страна пак не можам да скријам, посилно од мене е и морам се да кажам. Од трета страна пак се плашам се да кажам, не сум сигурна и на крај сето тоа резултира со некоја збунетост :toe:
Епа јас сум доста постар од тебе и до сега не сум разбрал. Па ти пожелувам тебе среќа да дознаеш.
Види, кога се љуби, се љуби, се поместуваат границите на рационалноста на која сум навикнат. Нема тука трте мрте, циле миле. Ќе те фати и не ќе знаеш кај си.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Сите бараме рецепти за функционална врска, ама по која цена. Дали можеш да бидеш искрен и кога? Кога премногу искреност станува товар за една врска? Дали можеме онака филмски партнерот да го направиме подобар човек? Дали сме способни да заборавиме на суета и да се предадеме во целост? Кога можеме да му веруваме некому за да ги споделиме со него нашите стравови?

Takticki pogresno no bozestveno e da bides iskren samo treba da go pogodis tajmingot:uvo:
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Смеам јас да пишам??(ако не сум во врска)???

Јас сум во брак, значи сите карти он д тејбл, барем до сега е така, нема натака навака се се кажува и се решава, колку пати се случувало да се седи до сабајле да се тумачат некои работи, но кога ќе видиш од друга страна, пак ти е тешко да се издишеш онака целосно, но од кога ќе го сториш тоа ептен си весел бе.... душата ти е чиста мајсторе нема шо да ти гмечи поглед и да ти ги стиска градите, и ќе му речам повели продлабочи ми ги очиве ако најдеш некое расче мамам... кријам... арно ама нема шо да најде , го пребродев тоа што имам ќе кажам одма нема задскривање, кршење прсти уф... ах или такви работи, спијам како бајче покрај него исто и тој, со чисти и искрени сни.
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Јас и кога сакам да скријам нешто не можам. Таква сум, секогаш играм со отворени карти. Секогаш кога некој крие нешто, го крие тоа мислејќи дека ќе се покаже како подобра личност од тоа што е, или личност која ќе му одговара повеќе на партнерот кој го има.Ако не сме искрени со партнерот и криеме нешто тогаш пред него даваме слика за сосема поинаква личност, личност која не сме ние така што врската која ја имаме отпаѓа токму тогаш кога ќе се каже вистината.
Искрена сум секогаш, така ќе успеам да најдам некој кој совршено ќе ми одговара, кој ги сака моите доблести и мани.


:salut:
 
Член од
16 октомври 2007
Мислења
70
Поени од реакции
5
А како да знаеш кога да бидеш искрен?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
А како да знаеш кога да бидеш искрен?
Ke ja testiras be

Ke i otvoris vrata koa ke vleze u kola i ako ne ti otvori ona tebe odvnatre taa e kucka ne vredi da bides iskren , ako ti pomogne pominala prvi test !

Drugite testovi smisli gi sam
 
Член од
16 октомври 2007
Мислења
70
Поени од реакции
5
Се мачиме да се спознаеме себе, мислиш дека со отварање врата на кола ги откриваш сите туѓи стравови. Жените премногу се комплицирани за да бидат обични. Треба да бидеме среќни за тоа, инаку се ќе беше здодевно, што ќе освојувавме тогаш?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Смеам јас да пишам??(ако не сум во врска)???

Јас сум во брак, значи сите карти он д тејбл, барем до сега е така, нема натака навака се се кажува и се решава, колку пати се случувало да се седи до сабајле да се тумачат некои работи, но кога ќе видиш од друга страна, пак ти е тешко да се издишеш онака целосно, но од кога ќе го сториш тоа ептен си весел бе.... душата ти е чиста мајсторе нема шо да ти гмечи поглед и да ти ги стиска градите, и ќе му речам повели продлабочи ми ги очиве ако најдеш некое расче мамам... кријам... арно ама нема шо да најде , го пребродев тоа што имам ќе кажам одма нема задскривање, кршење прсти уф... ах или такви работи, спијам како бајче покрај него исто и тој, со чисти и искрени сни.
И јас се согласувам со ваквиот пристап, меѓутоа треба да се земе во предвид дека вистинската компатибилност со некого,за да се чувствува човек максимално опуштен и сигурен ретко се наоѓа, од сите врски процентуално дали во 10% од случаите постоела некоја повисока интимност,блискост и доверба. Барам за мене досега.

Се зависи од карактерите на луѓето, секогаш треба да се најде соодветниот пристап на искреност, за да може да те разбере другиот и да го цени тоа. Тогаш дури може да се каже за влијание врз некого да се надогради во подобра личност,во врската.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom