Вештерки, Wicca

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Dia_Charmed_Gir напиша:
Dali Sum Vesterka?!
Hm....................
Zavisi od koj aspekt go gledas toa!!!!!
Pa sea ti vidi?

Best Wishes From The Witch Dia
Е сеа све ми кажа со ова... :tapp:
Заеби аспекти и све, вештерка си или не?
 

Dia_Charmed_Gir

Убавицата
Член од
11 август 2006
Мислења
28
Поени од реакции
1
kazi mi od koj aspekt go gledas toa?!
Od aspekt deka sum vesterka sto znaci babiste staro koe gi plasi lugeto so grbav nos i metla sto leta
ili kako normalna zena ili devojka so natprirodni moki koja se obiduva da go napravi svetot podobro mesto za ziveene?
aaaa?

Best Wishes From The Witch Dia
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Dia_Charmed_Gir напиша:
kazi mi od koj aspekt go gledas toa?!
Od aspekt deka sum vesterka sto znaci babiste staro koe gi plasi lugeto so grbav nos i metla sto leta
ili kako normalna zena ili devojka so natprirodni moki koja se obiduva da go napravi svetot podobro mesto za ziveene?
aaaa?

Best Wishes From The Witch Dia
Oд кога дефиниција за вештерка е жена која се обидува да го направи светот подобро место за живеење? Извини, си утнала нешто. Таквите жени се викаат хуманитарки. :pos:
Шала на страна, мислам дека од било кој аспект гледано- премногу гледаш Волшебнички. Мислам се гледа и по твојот аватар, и по постовите и по се... Не чини да живееш во такви филмови. Земи го ова како совет. :wink:
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
А да ја преместевте темата во Филм ? Ептен забега во сосема друга крајност. Волшебнички е серија, нема врска со реалноста. Не влегувајте во тој филм...А ти Dia_Charmed_Gir, според никот, аватарот и постовите ми личиш на една од оние девојки кои гледале неколку сезони од Волшебнички и сега си мислиш дека си вештерка. И уште нешто, она "Best Wishes From The Witch Dia" ми звучи како честитка за Божиќ. Мислам хелоууууу, ова е реалноста.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Полека, без нервози. Очигледно серијата „Волшебнички“ има негативно влијание на младината, ама оставете ги тие коментари настрана.

Dia_Charmed_Gir напиша:
ili kako normalna zena ili devojka so natprirodni moki koja se obiduva da go napravi svetot podobro mesto za ziveene?
aaaa?
Еве да речеме од овој аспект, не како бабиште со крив нос со тртка и метла меѓу нозе.
Кои се твоите натприродни моќи, бидејќи индиректно се изјасна дека си вештерка (ајде помодерно речено - волшебничка)? Како ти би го направила светот подобро место за живеење? Што си направила ТИ до сега за да се подобри светот? Пишуваш нешто и не се доискажуваш.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Lele kako ve perat amerikancite!Abe oni se najglupi luge na planetava i pak uspevaat da najdat nekoj poglup!LEEEEEEEEEEELEEEEEEE!GREVOVI!
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
Dia_Charmed_Gir напиша:
kazi mi od koj aspekt go gledas toa?!
Od aspekt deka sum vesterka sto znaci babiste staro koe gi plasi lugeto so grbav nos i metla sto leta
ili kako normalna zena ili devojka so natprirodni moki koja se obiduva da go napravi svetot podobro mesto za ziveene?
aaaa?

Best Wishes From The Witch Dia
Uhuhuhuuu smeshki edno kilo teshki:pos2::pos2::pos2:.. definitivno treba da go premestat "veshterki" vo 3 nasabajle..
Pokraj patot, LisaRowe vo Feminizam za pocetnici ne se ni spomnuva za takvi religii kako tvojata, tuku voopsto za istorijata na Dvizenjeto za pravata na zenite.. ne se spomnuva nikakva Wicca..
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Сум имала прилика да запознаам неколку вики, во главно жени. Сите различни па дури со различни мислења и искуства. Мажите беа повеќе шамани, магови. Веројатно жени и мажи кои трагале по личен развој и комплетно остварување на личноста, па нашле еден од многуте начини. Не мисалм дека никакво "вештерско" искуство може да има врска со бројот на прочитани книги, се работи за внатрешно искуство, вистинско искуство и само луѓето кои доживеале нешто слично можат да го разберат тоа.

Инаку мислам дека секоја жена е помалку или повеќе вика, тоа ни е во природа. Се разбира не стари грди баби, со метли и казани. Како што јас мислам тоа е само симболика на астрални летови - метла и казан - на лечење, со разни тревки.
Ме интересира Cybergirl, какво е твоето искуство? Како се снаоѓаш? Рече дека имаш некој светец дали заштитник или?

п.с кога сме кај американизацијата, прво погледни што јадеш, дали Мц доналдс, 7ца? Гледаш МTV? " Вештерството" како и многу учења од тој тип постојата далеку пред да постои САД.
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Абе не знам...тоа бајачките вештерки се нели?:raz: Ако е така,сум запознала две три такви...порано не верував во такви работи,ама што велат нели,додека не го искусиш тоа на своја кожа нема да веруваш...бев болна доста еден период,лекарите дигнаа раце од ситуацијава,рекоа ништо,ќе си го носиш тоа додека си жива.Со судни маки ме однесоа на бајачка...по една недела одам на преглед...нема ништо!И тоа малце ме натера да се замислам дека можеби има нешто надприродно...па така и со вештерки,бајачки итн.Се тоа е добро додека не се користи за оние црни магии што ги викаат.
 
Член од
18 февруари 2007
Мислења
20
Поени од реакции
2
Еднаш најдов коса и црвени конци од волна заврзани за арматурата на нашата куќа, верувам од вештерка. Штета што немав можност да ја запознаам па да размениме искуства за МОЌ....
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
125
Поени од реакции
0
Дали верувате во вештерки?

Не онакви какви што ги прикажуваат на цртани, филмови, не дека летаат на метла:poss: Некогаш помислувам и дека има такви стари бабулиња кои што сакаат да прават лоши работи. Кај нас има една стара што се занимава со такви глупости и си ја викаме вештерка.

Познавате ли вие некоја таква??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom