Ветеринарно катче

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
ПА кога е мрднат,само јаде некои глупости,до пред некое време чорапи од жица ги земаше и ги голташе,по 3-4 и ќе ги поврати,сега летово нели послабо патики и нема беља направено,ама ко ќе залади ќе видам дали заборавил на омилените му чорапи.
Може не е за тука ама прашањево,ама ај во истиов пост да прашам.
Секоја вечер пред да си легне,го зима,јорганот,чаршавот што и да има на креветот,и цица бе луѓе,се мести во позиција баш како за цицање,ги затвара очите и баш со шепите прави како малите од мајка им кога цицаат,се лути не дава да му го земеш јорганот,додека не доцица :mad:.Не знам дали ова има врска со тоа што премногу мал ми го дадоа,немаше ни полн месец,ама голем е не знам зошто прави вака,
Убаво си пиша, многу малечок си го земала. Најмала воздраст за земање на кутре е 45-50 дена. Иначе многу често се случува со кутриња и мачки, премногу мали одделени од мајаката да го имаат тој симптом. Ја имав едно маче цицалче што го изгледав, го чував до 4 месец, сега има годинка и уште цица....:LOL: Тоа им е ете, психолошко нарушување да не речам, недостаток на мајчина љубов.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пак јас :facepalm:

овој зајаков за кој зборев, испадна дека е оваа всушност :pos: освен ако е нормално да нема тестиси до петти месец како што прочитав на еден сајт. :oops: Точен е фактов? Не дека ми мења нешто, али што убаво досеа кучиња чував, одма знаеш што е:cool:

Док Холидеј тебе пиво ти должам да си знаеш :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај види дали ќе ти помогне ова :D
И да,што стави како подлога,со што го храниш зајчето? И најбинто како се чуствува оно?
А за пивото,ќе се договориме со време :)
се што кажа ти, кафез голем, пилевина подлога, сено има секој ден и некои витамини му/и :D имам земено, си го пуштам додека сум дома да шета, се крие под кревети позади плакари, интересно му е, одлично е сега за сега :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
се што кажа ти, кафез голем, пилевина подлога, сено има секој ден и некои витамини му/и :D имам земено, си го пуштам додека сум дома да шета, се крие под кревети позади плакари, интересно му е, одлично е сега за сега :D
Батали пилевина, кафез со решеткас под да си набавиш.
Детелина во палети ќе си набавиш и мешавина овес и јачмен какви витамини какви бутури и обавезно некоја сува гранка внатре за да ја гризе.
--- надополнето: 10 септември 2013 во 13:53 ---
Кога ќе порасне ако не можеш да го чуваш дај ми го мене ќе си игра со останатите 80 зајчиња :)
--- надополнето: 10 септември 2013 во 13:54 ---
Пак јас :facepalm:

овој зајаков за кој зборев, испадна дека е оваа всушност :pos: освен ако е нормално да нема тестиси до петти месец како што прочитав на еден сајт. :oops: Точен е фактов? Не дека ми мења нешто, али што убаво досеа кучиња чував, одма знаеш што е:cool:

Док Холидеј тебе пиво ти должам да си знаеш :D
Тестисите не мора да му се спуштат некогаш знаат да останат скриени и до 8 месец
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
јеботе :D
Милсев на оние што се чуваат како,да ги кажам ,,фармски" животни,или патуљасти што се чуваат како миленици?
Појасно?
А мислиш на оние закржлавените , беден изговор од животиња шо поише можеш да го наречеш хрчак од колку зајак поточно Кунич, не ги чувам тие.
Али пред едно десетина години во бисер продавав фламанци и шарци на загрижените мајки им оставав бројче во случај да не можат веќе да го чуваат зајакот да има кај да го дадат.
Па така после некој си 4/5 месеци кога ќе пораснеше 6/7 кил ми се јавуваа пошто многу пораснал и не можат да го чуваат. Секако јас сите ги зимав и ги вдомував :sneaky:
 
Член од
2 февруари 2011
Мислења
65
Поени од реакции
15
Вака сеа, мојот германски овчар стар е 2 години и овој период го мења крзното и многу ослабе (нз дали тоа е нормално да ослабе кога го мења крзното) истото ми се случи и првата година доста ослабе но по некое време се врати на нормална килажа,е сега некако ми стои како да е се исто инаку кучето нормално си јаде го хранам со храна за кучиња ама не покажува ефект. И приметив на лактовите како да и се љупат.. Дали некој од искуство може да ми даде некој совет дали се работи за некоја болест или тоа е нормално ? Ви благодарам однапред :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Па да боксот ми е бетониран а внатре во кукичката имам исковано даски ..
Toa се декубитусни рани, не се страшни, сите кучиња ги имаат, се прават од лежењето. Инаку не знам зошто ти слабее кучето, но обично кога ќе им падне длаката сите кучиња изгледаат послабо, тоа е оптичка варка :) Можеби тебе кучето не ти било така дебело, само крзното му давало на волумен.
 
Член од
2 февруари 2011
Мислења
65
Поени од реакции
15
Toa се декубитусни рани, не се страшни, сите кучиња ги имаат, се прават од лежењето. Инаку не знам зошто ти слабее кучето, но обично кога ќе им падне длаката сите кучиња изгледаат послабо, тоа е оптичка варка :) Можеби тебе кучето не ти било така дебело, само крзното му давало на волумен.
Прво се сомневав дека можеби има глисти бидејки не му дадов подолг период апчиња за глисти, но веке има недела време одкако му ги дадов апчињата но изгледа не ке било до тоа. А што би ми препорачиле да му давам да добие поубаво крзно и да ја качам килажата бидејки го хранам со храна за кучиња. Ви благодам однапред
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Прво се сомневав дека можеби има глисти бидејки не му дадов подолг период апчиња за глисти, но веке има недела време одкако му ги дадов апчињата но изгледа не ке било до тоа. А што би ми препорачиле да му давам да добие поубаво крзно и да ја качам килажата бидејки го хранам со храна за кучиња. Ви благодам однапред
Види во тама, храна за кучиња. Иначе, нешто што се собирало подолго време, на пример глисти, не се решава за една недела. Тоа е цела терапија. А за крзното можеш да му даваш пивски квасец.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Toa што ти рече ZeenaK9 само убаво пролистај ја темата да не се повторуваме за исти работи. Плус зависи која храна ја користиш и колку би можел да одвоиш за дехидрат. Освен пивски квасец јас ќе ти препорачам и живо јајце.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Да ве замолам за совет.. каишките за болви дали се штетни?
Барав по нетов и има доста луѓе што викаат дека имале проблеми милениците, али при подолга употреба.

2 пати му ставав ампули протектор, али слабо делуваа некако. Наоѓав кај што лежи по некоја мртва али пак се чешаше. Па сеа земав каишка како на сликата.


Совет некој? Јас мислам недела дена да му ја ставам па да ја фрлам..





Уште нешто...вакцини нешто дали треба да прима?
Кога го земав му ставија за паразити и некоја вакцина, за која ми рече после месец дена да отидам на ревакцинација али порани х причини не отидов. Тоа беше пред година и нешто. Сеа мачорот е година ипол.

Фала однапред, поздрав.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Здраво
Имам питбулче старо месец ипол. Пред скоро време беше паднало од кревет и му беше скршено предното раче па го однесовме на ветеринар и рачето беше ставено во гипс. Ветеринарот ни зема добри 800 ден. и пред некој ден го извади гипсот но рачето сеуште е отечено и кога кученцево оди накривува. Дали не е добро зараснато или треба да се даде време ? Иначе уште не е вакцинирано, тоа треба да се направи во наредниве недела-две.
 
L

Lu

Гостин
Прво се сомневав дека можеби има глисти бидејки не му дадов подолг период апчиња за глисти, но веке има недела време одкако му ги дадов апчињата но изгледа не ке било до тоа. А што би ми препорачиле да му давам да добие поубаво крзно и да ја качам килажата бидејки го хранам со храна за кучиња. Ви благодам однапред
So koj dehidrat go hranis ?
So dehidrat treba podolg period za da kaci kilaza, jas bi ti preporacala da mu gotvis, pilesko ili telesko meso so oriz.

Vo vrska so dehidratite, imame posebna tema i imame mnogu diskutirano za kvalitetot na dehidratite, pa razlistaj ja temata Храна за кучиња
 

Kajgana Shop

На врв Bottom