Ветеринарно катче

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
Вака се случи..
Имам малечко кученце, се вика Роџи. Многу е слатко и мило и многу го сакам.
Тоа завчера си легнало под колата, а мојот невнимателен брат вракајќи рикверц го завлече и Роџи.. Не е сигурен дали го прегази или го удри само. Но Роџи се прпелкаше низ дворот и вриштеше многу и му течеше крв од носето.. Јас мислев дека ќе умре оти беше страшно да се гледа тоа.. Но после се смири и легна. Му дадовме одма млеко, го пиеше. После не можеше да оди нормално, паѓаше, веројатно немаше рамнотежа. Вчера беше подобар, почна да трчка по малце, си јади, но многу е тажен и ко ќе ме види веднаш ми легнува на нозе и ми “се жали“, тажно квичи кутрото. Вчера цел ден очите му собираа некој секрет му ги чистев, а денес и носето му се затнало и сега едвај диши. Сеуште е многу тажен.. Што да правам сега? Да викнам ветеринар да му го прегледа носето? Можеби е настинато..?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Вака се случи..
Имам малечко кученце, се вика Роџи. Многу е слатко и мило и многу го сакам.
Тоа завчера си легнало под колата, а мојот невнимателен брат вракајќи рикверц го завлече и Роџи.. Не е сигурен дали го прегази или го удри само. Но Роџи се прпелкаше низ дворот и вриштеше многу и му течеше крв од носето.. Јас мислев дека ќе умре оти беше страшно да се гледа тоа.. Но после се смири и легна. Му дадовме одма млеко, го пиеше. После не можеше да оди нормално, паѓаше, веројатно немаше рамнотежа. Вчера беше подобар, почна да трчка по малце, си јади, но многу е тажен и ко ќе ме види веднаш ми легнува на нозе и ми “се жали“, тажно квичи кутрото. Вчера цел ден очите му собираа некој секрет му ги чистев, а денес и носето му се затнало и сега едвај диши. Сеуште е многу тажен.. Што да правам сега? Да викнам ветеринар да му го прегледа носето? Можеби е настинато..?
Јави се на ветеринар,или оди или нека дојде.Не знаеш колку е повредено,може само го цивнал,ама може да има последици,вака нека го прегледаат бар да си знаеш
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Вака се случи..
Имам малечко кученце, се вика Роџи. Многу е слатко и мило и многу го сакам.
Тоа завчера си легнало под колата, а мојот невнимателен брат вракајќи рикверц го завлече и Роџи.. Не е сигурен дали го прегази или го удри само. Но Роџи се прпелкаше низ дворот и вриштеше многу и му течеше крв од носето.. Јас мислев дека ќе умре оти беше страшно да се гледа тоа.. Но после се смири и легна. Му дадовме одма млеко, го пиеше. После не можеше да оди нормално, паѓаше, веројатно немаше рамнотежа. Вчера беше подобар, почна да трчка по малце, си јади, но многу е тажен и ко ќе ме види веднаш ми легнува на нозе и ми “се жали“, тажно квичи кутрото. Вчера цел ден очите му собираа некој секрет му ги чистев, а денес и носето му се затнало и сега едвај диши. Сеуште е многу тажен.. Што да правам сега? Да викнам ветеринар да му го прегледа носето? Можеби е настинато..?
крв од нос мене ме асоцира на повреда на глава,одма на ветеринар.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ќе купиш од некој пет шоп кафез за патуљасти зајци,ќе си ставиш подлога слама или пилевина(ама од таа крупната),цуцла за поење ке купиш,и такво за храна(мада може и обичен сад да заврши работа).За исхрана ќе му даваш морковчиња,сено,житце,други зеленчуци ама не зелка пошто може да направи проблем мал.И редовно чистење пошто не мириса баш најдобро ако се остави :D
А што е тоа што им рекле на сестра ми и дечко и од пет шопот, повеќе од еднаш неделно да не зема морков или краставица? Прв пат слушам и се чудев, оти морковот е синоним за зајак :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
А што е тоа што им рекле на сестра ми и дечко и од пет шопот, повеќе од еднаш неделно да не зема морков или краставица? Прв пат слушам и се чудев, оти морковот е синоним за зајак :)
па не треба секој ден да се дава,управо се,али и не еднаш неделно.Два три пати у неделата мискам дека може.Ама како што прчитав,битно е да добива свежо сено секој ден,другото мање битно,ама сеното му е битно
 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
Што бидна со кутрето?

Дојде сношти ветеринарот, рече дека е се во ред, дека носето му е затнато од крвта што му течеше и дека ќе се исчисти за некој ден.. Друго се е во ред, јади и си трчка низ двор. Јас денес му го чистев носето и веќе му е подобро, само сега многу се разгали :):) Само што сеуште не си игра како порано, не гризи патики и се што ќе види пред него :) Ама ќе почне пак :)
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Само што забележав, мачорот додека спиеше, почна да се лигави. До сега не се десило ова..иначе нема промена у расположение, си јаде и пие нормално. Му давам храна од конзерва и сува и водата му ја мењам може 5-6 пати на ден.
И нема примано никакви лекови или инекции у скоро време.
Нормално е?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
имам еден проблем,вчера на кичето му дадов паштета,и не ми се верува дека може да биде толку смотан,ја изеде со се опаковка,значи не онаа како аргета,туку исто алуминиумски ама што се виткаат знаете за какви зборам одние од 20 денари.и добар е не му е ништо се надевам ке поврати ама се плашам да му се случи нешто лошо,да не му ги исече цревата,паничарка сум.Има голтнато многу глупости и ги поврака после тоа ама ова е некао остро иако го изџвака.Може некој совет
--- надополнето: 5 септември 2013 во 12:48 ---
имам еден проблем,вчера на кучето му дадов паштета,и не ми се верува дека може да биде толку смотан,ја изеде со се опаковка,значи не онаа како аргета,туку исто алуминиумски ама што се виткаат знаете за какви зборам одние од 20 денари.и добар е не му е ништо се надевам ке поврати ама се плашам да му се случи нешто лошо,да не му ги исече цревата,паничарка сум.Има голтнато многу глупости и ги поврака после тоа ама ова е некао остро иако го изџвака.Може некој совет
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
имам еден проблем,вчера на кичето му дадов паштета,и не ми се верува дека може да биде толку смотан,ја изеде со се опаковка,значи не онаа како аргета,туку исто алуминиумски ама што се виткаат знаете за какви зборам одние од 20 денари.и добар е не му е ништо се надевам ке поврати ама се плашам да му се случи нешто лошо,да не му ги исече цревата,паничарка сум.Има голтнато многу глупости и ги поврака после тоа ама ова е некао остро иако го изџвака.Може некој совет
--- надополнето: 5 септември 2013 во 12:48 ---
имам еден проблем,вчера на кучето му дадов паштета,и не ми се верува дека може да биде толку смотан,ја изеде со се опаковка,значи не онаа како аргета,туку исто алуминиумски ама што се виткаат знаете за какви зборам одние од 20 денари.и добар е не му е ништо се надевам ке поврати ама се плашам да му се случи нешто лошо,да не му ги исече цревата,паничарка сум.Има голтнато многу глупости и ги поврака после тоа ама ова е некао остро иако го изџвака.Може некој совет
Нормално е да се плашиш. Сепак не е мало парче, може голем проблем да му направи. Однеси го, нека напраат снимка и нека видат кај е застаната паштетата. Проблем нема да јави одма, проблем доаѓа после одреден период ако не успее да ја исфрли прекуј измет или повраќање. За мирно да спиеш, една снимка, ако е опасно ќе му ја отстранат оперативно, ако не е на опасно место, ќе му даат нешто за да го испровоцира желудникот и да го поврати. Просто е, али мораш да го однесеш.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Нормално е да се плашиш. Сепак не е мало парче, може голем проблем да му направи. Однеси го, нека напраат снимка и нека видат кај е застаната паштетата. Проблем нема да јави одма, проблем доаѓа после одреден период ако не успее да ја исфрли прекуј измет или повраќање. За мирно да спиеш, една снимка, ако е опасно ќе му ја отстранат оперативно, ако не е на опасно место, ќе му даат нешто за да го испровоцира желудникот и да го поврати. Просто е, али мораш да го однесеш.
Ќе го однесам,сега сум на работа и ќе видам додека се вратам дома ако не повратил до тогаш ќе го носам.Само нека биде добар уф многу го мислам
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ќе го однесам,сега сум на работа и ќе видам додека се вратам дома ако не повратил до тогаш ќе го носам.Само нека биде добар уф многу го мислам
Ne mora da povrati, moze i na drugiot kraj da izleze, ako nema krv i pomeka stolica, najverojatni ne e nisto strasno. Ke treba da proveruvas dali ima nesto koga ke odite vo wc.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Да ви кажам,поврати мајмунов мој добро е,се преплашив,поготово да не му се случеше нешто додека бев на работа.Фала на советите,отсега ќе пазам и некој тањир да не изеде :) многу е мрднат.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Немаш гајле онда :D
И мене ме стави на мисла од кога го прчитав постот,ама сега е океј :)
ПА кога е мрднат,само јаде некои глупости,до пред некое време чорапи од жица ги земаше и ги голташе,по 3-4 и ќе ги поврати,сега летово нели послабо патики и нема беља направено,ама ко ќе залади ќе видам дали заборавил на омилените му чорапи.
Може не е за тука ама прашањево,ама ај во истиов пост да прашам.
Секоја вечер пред да си легне,го зима,јорганот,чаршавот што и да има на креветот,и цица бе луѓе,се мести во позиција баш како за цицање,ги затвара очите и баш со шепите прави како малите од мајка им кога цицаат,се лути не дава да му го земеш јорганот,додека не доцица :mad:.Не знам дали ова има врска со тоа што премногу мал ми го дадоа,немаше ни полн месец,ама голем е не знам зошто прави вака,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom