Ветеринарно катче

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
E za takvo nesto prasuvam (y) .Go cuvam nadvor kuceto vo dvor na cimento capa..i dali ima nesto kao za omeknuvanje i zastita...:)
За брзо сигурно ќе одам кај Диме, ќе прашам како се вика маста и ќе ти пишам обавезно.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
На мачето му излезе еден оток на вратот каде што му се гледа и кожата и му е доста подувано. Го мачкав со бетадин, малку помогна, но снемав и го мачкав со алкохол. Кажете ми што поконкретно да му ставам за да сплане отокот и повторно да му израсне крзно на тоа место. Благодарам однапред.
(ако е потребно ќе постирам и слика)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
На мачето му излезе еден оток на вратот каде што му се гледа и кожата и му е доста подувано. Го мачкав со бетадин, малку помогна, но снемав и го мачкав со алкохол. Кажете ми што поконкретно да му ставам за да сплане отокот и повторно да му израсне крзно на тоа место. Благодарам однапред.
(ако е потребно ќе постирам и слика)
Од гризнување му е отокот или од што? Да не примал инекции скоро? Вакцина нешто?
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Маста се вика Цинк-витаминска маст :) и е многу корисна за различни проблеми на кожата, но нема потреба превентивно да ги мачкаш шепите.
Мацолот спрема описот најверојатно има на вратот абсцес пред пукање, така да деновиве би требало да пукне и да се испразни. Кога ќе се случи тоа ако можеш исчисти ја раната со 3% хидроген за рани (не бетадин) а ако не, најдобро однеси го на ветеринар. Кога ќе се исчисти и затвори раната,ќе никне повторно и крзното. Абсцесите се најчести проблеми кај мачките,особено ако мачето е доволно големо да почнува да скита во периодот за парење, кога може биде ,,истепано,, од други мачки.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Маста се вика Цинк-витаминска маст :) и е многу корисна за различни проблеми на кожата, но нема потреба превентивно да ги мачкаш шепите.
Не е цинк витаминска, ја знам таа маст, го мачкав песот на ушите кога ја искасаа муви:confused: За шепите имаше друга маст... ќе ви пишам како се вика кога ќе дознаам...
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Бела маст што може да помогне за пукнатини на рожината на шепите е таа, постои и Флогоцид, која не е бела, туку светложолта и делува добро кај рани со инфективни процеси и бавно зацелување како на пример декубитуси. Цинк витаминската маст го потпомага побрзото заздравување на површинскиот епителен слој на ткивата. Иако пак ќе речам нема потреба од никакво превентивно мачкање на шепите, најдобро е одлучувањето за потреба од маст и изборот за истата да се препушти на матичниот ветеринар.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
48
Поени од реакции
2
Dali e mozo dase dobie proliv od hrana ? Denes kuceto ima proliv i se somnevam deka e od hrana sto ja jademe..jas ne bev tuka i mu dale da jadi sto ostanalo od domasna hrana..posno kompir,oriz,kromid...tikve..ama mislam deka e problemot sto imalo luk i kromid i zacineto so crven piper..dali e mozno od toa..i koj lek se dava ako ima i ponatamu..inaku si pie voda,jade normalno,veselo e ne e omalaksano...no ima pak tecna stolica...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Dali e mozo dase dobie proliv od hrana ? Denes kuceto ima proliv i se somnevam deka e od hrana sto ja jademe..jas ne bev tuka i mu dale da jadi sto ostanalo od domasna hrana..posno kompir,oriz,kromid...tikve..ama mislam deka e problemot sto imalo luk i kromid i zacineto so crven piper..dali e mozno od toa..i koj lek se dava ako ima i ponatamu..inaku si pie voda,jade normalno,veselo e ne e omalaksano...no ima pak tecna stolica...
Скоро секоја промена на храна, мојава реагира со дијареа... така да ништо страшно. Особено ако е навикнато цело време на сува, па му доаѓа промена...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
на сестра ми и дадоа поклон за роденден, зајак од lion head типот. Некои совети, што треба што не, или па ако некој пишал веќе за тоа на форумов да ме упати каде да читам :D
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
на сестра ми и дадоа поклон за роденден, зајак од lion head типот. Некои совети, што треба што не, или па ако некој пишал веќе за тоа на форумов да ме упати каде да читам :D
Ќе купиш од некој пет шоп кафез за патуљасти зајци,ќе си ставиш подлога слама или пилевина(ама од таа крупната),цуцла за поење ке купиш,и такво за храна(мада може и обичен сад да заврши работа).За исхрана ќе му даваш морковчиња,сено,житце,други зеленчуци ама не зелка пошто може да направи проблем мал.И редовно чистење пошто не мириса баш најдобро ако се остави :D
 
Член од
9 април 2013
Мислења
48
Поени од реакции
2
Скоро секоја промена на храна, мојава реагира со дијареа... така да ништо страшно. Особено ако е навикнато цело време на сува, па му доаѓа промена...[/quote

da se nadovrzam na postot...eve veke 2 den kuceto ima diarea...no , e veselo,ne e omalaksano..jade pie.dali da mu dadam nekoe apce..ovdeka vikaat deka i LINEKS sto se dava na luge mozi da se dade..
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Може ама мислам дека нема потреба.Давај му тоа што си јадело претходно,ќе му се смири
 
Член од
9 април 2013
Мислења
48
Поени од реакции
2
Може ама мислам дека нема потреба.Давај му тоа што си јадело претходно,ќе му се смири

ok se nadevam ke se smiri..ako ne ke probam so lekarstva ...lineks na primer ..ke vidam utre..a kako se dava lineksot..i dali e dobro da i davam samo suva hrana..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom