Вежби со сопствената тежина (bodyweight exercises)

Член од
12 декември 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
5.540
Можеш да ми препорачаш некој што стварно се разбира од овие работи и кој ќе сака да ми каже што да конзумирам и кои денови да вежбам и останато? фала :D
од лично искуство а и од други шо збореле на почеток шо и да земеш ке имаш топ резултати, се зависи од тебе колку пари имаш да издвоиш.
ако одиш на маса земи гејнер за чиста мускулна маса протеин веј, креатин монохидрат и глутамин, ова би било доволно и би те коштало околу 5000ден
добро е да вежбаш 5дена у неделата е сеа ти ке си креираш кога и како според слободното време, јас најчесто 2 идам 1не и така
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.525
Поени од реакции
4.491
Od site tipovi na vezbanje so sopstvenata tezina najvishe mi se svigja Cross Fit definitivno. Poleka poleka stanuva i se po popularen sport i veke go mesaat i so thriatlon. Specijalnite edinici sirum svetot gi koristat krosfit vezbite, triatlon natprevaruvacite pogolemiot del koristat krosfit vezbi isto taka i poveketo od mma borcite treniraat krosfit za sila i kondicija.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.183
Поени од реакции
836
Od site tipovi na vezbanje so sopstvenata tezina najvishe mi se svigja Cross Fit definitivno. Poleka poleka stanuva i se po popularen sport i veke go mesaat i so thriatlon. Specijalnite edinici sirum svetot gi koristat krosfit vezbite, triatlon natprevaruvacite pogolemiot del koristat krosfit vezbi isto taka i poveketo od mma borcite treniraat krosfit za sila i kondicija.
Haha, smeshen si.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
точно е погорното кросфитот рапидно расте, само што без боцките неможеш да напредуваш многу како и во сите спортови не зборам за рекреативно тука за професионално ...
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.183
Поени од реакции
836
точно е погорното кросфитот рапидно расте, само што без боцките неможеш да напредуваш многу како и во сите спортови не зборам за рекреативно тука за професионално ...
Јас не реков ништо за тоа колку расте кросфитот, не ме ни интересира, али ја и многу други едино би го препорачале CrossFit ако сте за snapcity action. Ужас форма на pullups(срамота е нивното да се нарече пулап), ужас длабочина на squat, неартикулисани movements на кои лесно може да си ебеш нешто.. the list goes on.

Али секој со своето видување.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Јас не реков ништо за тоа колку расте кросфитот, не ме ни интересира, али ја и многу други едино би го препорачале CrossFit ако сте за snapcity action. Ужас форма на pullups(срамота е нивното да се нарече пулап), ужас длабочина на squat, неартикулисани movements на кои лесно може да си ебеш нешто.. the list goes on.

Али секој со своето видување.
две различни нешта се и си имаат предности и негативности, тоа што тебе ти се чудни или неправилни вежбите на нив не им е битно тоа да го изведуваат за хипертофија, они вежбаат други работи со тоа како екплозивност издржливост сила, јас ова не го вежбам да не ме сватиш туку само го кажувам мислењето
 
G

garthok

Гостин
Не го сакам Кросфитот, нејасно ми е да комбинираш тежински (ако може така да се нарече), кардио, кардиоваскуларен и тренинг за издржливост. Се цедиш непотребно до крај а и ризикот за повреди е голем
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Не го сакам Кросфитот, нејасно ми е да комбинираш тежински (ако може така да се нарече), кардио, кардиоваскуларен и тренинг за издржливост. Се цедиш непотребно до крај а и ризикот за повреди е голем
болдот ти е исто, зашто да ти е нејасно јас комбинирам тежински со кардио и секој комбинира, друго во кросфит има многу други работи хиит/плиометрикс, поверлифтинг и олимпик лифтинг, гимнастика и калистеникс
 
G

garthok

Гостин
болдот ти е исто, зашто да ти е нејасно јас комбинирам тежински со кардио и секој комбинира, друго во кросфит има многу други работи хиит/плиометрикс, поверлифтинг и олимпик лифтинг, гимнастика и калистеникс
Да де, грешка у типкање, мислев на кардио со тежински пред се нивната комбинација во тие 30 минути ми е несфатлива за луѓе кои што сакаат да кренат маса. Не знам ја лично кросфитот сметам дека е првенствено за женчиња што сакаат да ослабат.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Истражувањата кажуваат спротивно на тврдењата на кросфит.
New Crossfit Study | Crossfit NOT More Effective …: http://youtu.be/iLAPRHsvZIk
не е тоа целта, не ме разбираш, овој кажува за градење мускулна маса или слабеење за тоа се согласувам но кросфитот не се состои од тоа
Да де, грешка у типкање, мислев на кардио со тежински пред се нивната комбинација во тие 30 минути ми е несфатлива за луѓе кои што сакаат да кренат маса. Не знам ја лично кросфитот сметам дека е првенствено за женчиња што сакаат да ослабат.
па и да сакаш да кренеш маса зошто кардио да тргаш на страна ? баш напротив тебе целта ти е чиста мускулна маса не сало тука само кардио може да ти помогне ако знаеш како да изиграш и покрај што ти е средена исхраната. За кросфитот може да дебатираме до утре муабетот е што тоа е спорт и како и сите си има обожаватели, ете најпросто му здосадило да дреме и да се бавта со тегови сака промена, му се свиѓа начинот на тренинг и вежбите и тоа е тоа, резултатите пред огледало тргни ги на страна
 
S

Stef Bachatero

Гостин
И јас можам да патентиран повеќе видови на вежбање и да ги наречам како сакам, но искрено кросфит не е за секого.
Atletiks Barbell Complex: http://youtu.be/3544uGYtT8I
Пример и вежбањето вака уморува повеќе од 5 рунди не можеш.
 
G

garthok

Гостин
не е тоа целта, не ме разбираш, овој кажува за градење мускулна маса или слабеење за тоа се согласувам но кросфитот не се состои од тоа

па и да сакаш да кренеш маса зошто кардио да тргаш на страна ? баш напротив тебе целта ти е чиста мускулна маса не сало тука само кардио може да ти помогне ако знаеш како да изиграш и покрај што ти е средена исхраната. За кросфитот може да дебатираме до утре муабетот е што тоа е спорт и како и сите си има обожаватели, ете најпросто му здосадило да дреме и да се бавта со тегови сака промена, му се свиѓа начинот на тренинг и вежбите и тоа е тоа, резултатите пред огледало тргни ги на страна
Прашање на вкус ја не би го правел пошто би ме уморило дополнително за тежините што треба да ги кревам
 
На врв Bottom