Вежбањето на мозокот ќе не направи попаметни!

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Не е многу тешко да си ја зголемиме интелегенцијата со следниов рецепт.. :icon_lol:

Понеделник: вечерајте масна риба, а на работа (или училиште/факултет) одете пешки или со велосипед.

Вторник: одберете непознати зборови од речникот и пробајте да ги употребите во разговор.

Среда: одете на јога, пилатес или медитација и разговарајте со непозната личност.

Четврток: одете на работа по некој друг пат, а вечер гледајте некој квиз на телевизија

Петок: избегнувајте кофеин и алкохол, а списокот за на пазар научете го на памет.

Сабота: измијте ги забите со “другата” рака и истуширајте се со затворени очи.

Недела: решавајте малку крстозборки и одете во малку “појака” прошетка.


Што мислите со вежбање на мозокот можеме да бидеме попаметни?:raz:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Што мислите со вежбање на мозокот можеме да бидеме попаметни?
Има логика зошто да не, само не ми се некако вежбиве погодени ... можеби со некои пореални:icon_lol:
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
можно е.:raz: баш ќе ги пробам вежбиве.:kajg:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Би пробала и јас ама средата ме кочи некако ... а сигурно нема ефект ако не е све по ред направено ... по некоја логика на работите:kajg:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Dokazhano najdobar nachin da se vezhba mozokot, a preku toa i teloto da ne staree, e da se vezhba delot za memorija/sekjavanje preku memoriranje na tekstovi i/ili uchenje nov jazik. Na toj nachin chovekot najefikasno ja zabavuva starosta!

Bramanite na primer memoriranje celi knigi na sanskritski jazik. Meditacijata i jogata sekako pomagaat, isto kako i Tai chi chuan, no i chisto fizichki aktivnosti.

Od site nabrojani raboti, samo delot za masnata riba ne e tochen. Imeno, za da funkcionira mozokot e potreben shekjer, a mozokot najdobro se hrani so lecitin.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
divine напиша:
Би пробала и јас ама средата ме кочи некако ... а сигурно нема ефект ако не е све по ред направено ... по некоја логика на работите:kajg:
Па кога си на работа.. ќе дојде некој непознат да ти плати и сврти му некој муабет, колку да ја исполниш средата да не заостануваш со вежбите.:kajg:
Инаку и јас би ги пробала вежбиве.. може има ефект кој знае.:coffee:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Интересно во секој случај...сепак и по цена на интелегенцијата ги прескокнувам среда и петок...нема шанси без кофеин ни еден ден:coffee:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Па ако го правиш тоа секоја недела значи ке се повторуваш и повторно ке изгубиш од интелигенција...барем јас вака гледам на нештата...:pipi:
 
B

BushMan

Гостин
The`bItCh напиша:
Не е многу тешко да си ја зголемиме интелегенцијата со следниов рецепт.. :icon_lol:

Понеделник: вечерајте масна риба, а на работа (или училиште/факултет) одете пешки или со велосипед.

Вторник: одберете непознати зборови од речникот и пробајте да ги употребите во разговор.

Среда: одете на јога, пилатес или медитација и разговарајте со непозната личност.

Четврток: одете на работа по некој друг пат, а вечер гледајте некој квиз на телевизија

Петок: избегнувајте кофеин и алкохол, а списокот за на пазар научете го на памет.

Сабота: измијте ги забите со “другата” рака и истуширајте се со затворени очи.

Недела: решавајте малку крстозборки и одете во малку “појака” прошетка.


Што мислите со вежбање на мозокот можеме да бидеме попаметни?:raz:
Убаво ке биде секој да има таков „ритам„ на животот но тоа по малку е невозможно.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
E kako da ne da bese taka site genialci ke bevme :):):):):):)
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Interesno e i mislam deka ke uspee samo se razbira ne sekoja nedela istoto.Moze sami da si napravime svoi vezbi za sekoja nedela.Sum citala deka sto poveke boi percipirame tolku poveke se razviva mozokot,(mozete vo sobata da si vneseme poveke sharenilo i raznovidnost.)Citanje sekoj den novi informacii,kvizovi,pomaga i zeleniot caj,ovosje i zelenilo:)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Понеделник: вечерајте масна риба, а на работа (или училиште/факултет) одете пешки или со велосипед.

Ако тргнам од Струга до Охрид пешки на факултет богами хахахах:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.387
Нема врска...

Имав една професорка по математика во основно која секогаш велеше дека „математиката е гимнастика на мозокот”, па кутрата (бог да ја прости) почина од мозочен удар. :(
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Играњето шах, решавање крстозбори, решавање математички проблеми ја подобруваат интелигенцијата на луѓето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom