Веб програмирање

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Вака сакам ако може некој да ми објасни или пак да ми даде книга за веб програмирање т.е. поточно сакам да си направам портал... слушнав за ASP.NET но кое е ваше мислење премногу е тешко за почетник или? Дајте ми некој предлог... Иначе малку знам HTML али со тоа неможам да направам портал како што знам... Па решение има?
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Ако имаш било какво искуство со јазиците C++/C# или Basic, не би требало да имаш проблеми со совладувањето на ASP.NET. Башка си знаеш и HTML...

Книгава може да ти помогне многу. Најди си ја, не би требало да претставува проблем:

Matthew MacDonald - Beginning ASP.NET 4 in C# 2010
 

--ТИГАР--

Фино :)
Член од
3 октомври 2009
Мислења
175
Поени од реакции
3
Вака значи ако сакаш да правиш портал би ти препорачал како почетник да започнеш со Joomla...
Има на YouTube како да инсталираш доколку не се снајдеш контактирај ме ке ти помогнам...
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Ако имаш било какво искуство со јазиците C++/C# или Basic, не би требало да имаш проблеми со совладувањето на ASP.NET. Башка си знаеш и HTML...

Книгава може да ти помогне многу. Најди си ја, не би требало да претставува проблем:

Matthew MacDonald - Beginning ASP.NET 4 in C# 2010
Ок фала ти многу ќе ја побарам книгав ама дали ја има на македонски?ако е само на англиски, тешко ќе оди :S. Иначе знам по малку јава и c++ :)

--- надополнето ---

Ако имаш било какво искуство со јазиците C++/C# или Basic, не би требало да имаш проблеми со совладувањето на ASP.NET. Башка си знаеш и HTML...

Книгава може да ти помогне многу. Најди си ја, не би требало да претставува проблем:

Matthew MacDonald - Beginning ASP.NET 4 in C# 2010
Вака значи ако сакаш да правиш портал би ти препорачал како почетник да започнеш со Joomla...
Има на YouTube како да инсталираш доколку не се снајдеш контактирај ме ке ти помогнам...
Имам веќе џумла али не ми се допаѓа баш, сакам мое да си испрограмирам :D . Сепак фала:)
 

--ТИГАР--

Фино :)
Член од
3 октомври 2009
Мислења
175
Поени од реакции
3
Хм... дај ми мсн по приватна порака ке се договориме...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Го погоди јазикот... Земи програмирај у PHP и не се умарај со програмски јазици како .нет и асп.нет, чим имаш познавање од ц++ и јава нема да имаш гајле да се прилагодиш. Само ќе треба малце sql да земеш да повежбаш за да може се да ти работи ко што треба. Инсталирај домашно апаче и терај.
 

paloski

ИТ ентузијаст
Член од
2 декември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
а нема да е порано да ги научиш прво почетните па после накај потешките пример HTML,CSS,JS па после да одиш на PHP или ASP.NET
 
D

dkonevski

Гостин
Најдобро се учи преку примери на нет што ќе ги најдете. Јас веќе 4 години се занимавам со .Net програмирање на веб апликации. Се што имам научено е преку интернет. Наоѓаш интересни кодови, пробуваш да ги прилагодиш на својата апликација и тоа е тоа :))

--- надополнето ---

Заборавив... Кога станува збор за програмирање, би ви препорачал .Net да си научите :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
покрај Java i PHP, да зеам да учам .NET .. не ти држи вода ова ама ќе те подржам во твоите идеали ...
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Го погоди јазикот... Земи програмирај у PHP и не се умарај со програмски јазици како .нет и асп.нет, чим имаш познавање од ц++ и јава нема да имаш гајле да се прилагодиш. Само ќе треба малце sql да земеш да повежбаш за да може се да ти работи ко што треба. Инсталирај домашно апаче и терај.
Ај плс објасни ми некои работи . Не го разбрав ова - " Инсталирај домашно апаче и терај " и sql - тоа е книга? јазаик? или ?
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Помош околу портал

Епа вака, значи сакам да си направам свој портал, ама несакам да биде во joomla или worpress и сл. Значи сакам сам да си го правам, и на тој начин да научам нешто. Имам време колку сакам, имам живци...

Е сега да ми дадете некој почеток, ако може да ми дадете некој портал да го видам како е направен, да го разгледам кодот и сл. Неможам да најдам никаде вакво нешто. Би сакал да е во php.

Ми треба основата некој да ми објасни да ми пише некој туторијал...Би му бил премногу благодарен на било кој, како и да помогне
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Епа вака, значи сакам да си направам свој портал, ама несакам да биде во joomla или worpress и сл. Значи сакам сам да си го правам, и на тој начин да научам нешто. Имам време колку сакам, имам живци...

Е сега да ми дадете некој почеток, ако може да ми дадете некој портал да го видам како е направен, да го разгледам кодот и сл. Неможам да најдам никаде вакво нешто. Би сакал да е во php.

Ми треба основата некој да ми објасни да ми пише некој туторијал...Би му бил премногу благодарен на било кој, како и да помогне
Почни со ова
http://www.w3schools.com/html/default.asp

После продолжи со ова
http://www.w3schools.com/js/default.asp

Па после со ова
http://www.w3schools.com/php/default.asp

Па после со ова
http://www.w3schools.com/sql/default.asp

:)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Не те разбрав баш што точно мислеше под поимот „портал“, али ајде да пробаме да ја наредиме...

Ако си тотален почетник, мораш да научиш HTML и CSS, па откако ќе ги научиш нив можеш да преминеш на PHP и пожелно е и JavaScript (или пак на некој друг програмски јазик).
Значи грубо кажано, со HTML и CSS (описните јазици) го правиш изгледот на сајтот, а со програмскиот јазик ја правиш функционалноста на сајтот.

Ако веќе ги знаеш HTML и CSS и како што викаш ти сакаш да е во PHP, тогаш можеш да прочиташ повеќе на официјалниот сајт на PHP и да ја прочиташ официјалната PHP документација.

Други линкови поврзани со PHP:
- PHP getting help
- W3Schools PHP
- PHP Frameworks
- PHP Wikipedia

Е сега, бидејки PHP се извршува на сервер, за тоа ќе ти треба и Apache сервер.
Ако си почетник, за да не се испогубиш ептен, најдобро би било да инсталираш WAMP Server (Windows, Apache, MySQL, PHP со интегриран phpMyAdmin) или пак ако користиш Linux оперативен систем инсталирај LAMP Server.

Следно, откако ќе научиш (или пак ако веќе знаеш) PHP, можеш да преминеш на MySQL (или некоја друга база на податоци), за ова ќе ти треба да знаеш SQL (како за почеток мислам дека W3Schools SQL ќе ти заврши работа).

Е сега, ти спомна дека сакаш да направиш портал, ако си почетник подобро првин научи статички сајтови, па после премини на динамички сајтови, портали и слично.

vlatko_95 напиша:
Е сега да ми дадете некој почеток, ако може да ми дадете некој портал да го видам како е направен, да го разгледам кодот и сл. Неможам да најдам никаде вакво нешто. Би сакал да е во php.
За болдираното: Можеш да го видиш кодот на Joomla, WordPress, Drupal, MODx... и сите CMS кои што се со OpenSource. :)

Е сега, не кажа што знаеш, што незнаеш, што точно ти треба... такада незнам колку ова ќе ти заврши работа, ама ако имаш нешто нејасно... прашувај па ќе пробаме да ја наредиме. :)
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
72
Поени од реакции
12
Почнав со ова
http://www.w3schools.com/html/default.asp

После продолжив со ова
http://www.w3schools.com/js/default.asp

утре продолжувам со овие другите.. И дали има некој програм(а би требало да има ) ако може да оставите линк за да го симнам. Фала однапред.
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Еве јас како тебе се интересирав за ова... Јас најпрвин почнав со HTML па CSS па сетне продолжив со сосема друго програмирање учев Visual Basic и овој јазик ми помогна... Сега почнав да го учам Jquery... Па да го научам овој сакам да продолжам со PHP... Значи најпрвин првите работи што треба да ги научиш се HTML и CSS... Ако знаеш некој програмски јазик како што се C++, VB.net, C#, ке ти помогнат во учењето, или сега најдобро е да го учиш JQuery... Барем така мислам јас... Позз :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom