Будизам-Атеизам

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Будизмот е една од најголемите РЕЛИГИИ на светот. Во Будизмот не постои молитва, за разлика од монотеистичките религии, кај него јогата и медитацијата се дисциплини за да се доближат до Бога, т.е самите да се реализираат или да станат Бог. Таа религија го користи интелектуалниот центар за доближување до Бога, за разлика од монотеистичките религии кои го користат емотивниот центар.
Сидарта со помош на јогата успеал да се реализира, и да постигне просветлувања,затоа залудно е да негирате дека јогата не е Будизмот.
Атеизмот не верува во Бог, меѓутоа не сака ни да го докаже непостоењето на Бога од едноставни причини што непостоењето не се докажува.Меѓутоа сакам да ги прашам тоа атеистите од овој подфорум, кои 90% се Будистички ориентирани, ако не сте во потрага на Бога, било надвор од себе, или внатре во себе,зошто толку се оптаварувате со прашањето околу Бога? Дали со самата Будистичка ориентација и атеистите не се религиозни?
На сето тоа , има и секташи кои ни проповедаат за практикување на јога, а знаме дека јогата е Будистичка дисциплина, која служи како сретсво за реализација на постигнување на некој врв,кој во Будизмот е познат под терминот просветлување.
Помогнете ми браќа атеисти, да сватам дали сте Будисти или сте прави атеисти....или ви е срам да се изјасните како Будисти?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
W

Werther

Гостин
Будизмот кога настанува поимот Бог е веќе укинат.Будистичката религија е единствената,позитивистичка религија.Тој не зборува за "борба против гревот" ,туку приклонувајќи се кон стварноста,за "борба со страдањето" .
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Будизмот кога настанува поимот Бог е веќе укинат.Будистичката религија е единствената,позитивистичка религија.Тој не зборува за "борба против гревот" ,туку приклонувајќи се кон стварноста,за "борба со страдањето" .
Не е битно дали е позитивна или негативна религија....важно Е РЕЛИГИЈА
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
832
Поени од реакции
1.457
или ви е срам да се изјасните како Будисти?
мене ми е срам да се изјаснам за будист, атеист или било што после сите празници што безобразно со јадење, пиење и веселење ги бев и ќе ги испоштувам месецов :oops: а и паричката ми се падна на Бадник :eek:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ако Атеистите се Будисти(ко што вика Гурџи) тогаш претпоставувам би биле најголема ’’религиска‘‘ групација во светот, побројни и од Христијаните(сите деноминации), побројни и од Муслиманите(сите деноминации), како и од Хиндусите и.т.н. :)
Знам дека сум Атеист, а дека со самото тоа што сум бил Атеист фактички(според Гурџи)сум бил и Будист ......... :confused::confused:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
мене ми е срам да се изјаснам за будист, атеист или било што после сите празници што безобразно со јадење, пиење и веселење ги бев и ќе ги испоштувам месецов :oops: а и паричката ми се падна на Бадник :eek:
ЈБГ и јас сум Атеист па искрено и не јадев баш нешто посебно за ’’празнициве‘‘, ниту пак сум се веселел, но паричката за Бадник замисли иако зедов само едно најмало парче од погачата ми се падна мене !!! :D
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ѓурѓа какво ти е ова глупаво прашање ?
Од кого и од што да ми е срам да се изјаснам како Будист ? Од тебе ми е најмалку срам.
Па изјасни се...што си?
Будист или Атеист?
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
1.992
Помогнете ми браќа атеисти, да сватам дали сте Будисти или сте прави атеисти....или ви е срам да се изјасните како Будисти?
Се пишува сФатам со Ф и ако се сомневаш ДА, прашањето ти е премногу глупо.

Еве признавам, атеист сум.
 
W

Werther

Гостин
Па изјасни се...што си?
Будист или Атеист?
Aтеист,бе Ѓурѓа знаеш и самиот.
Се пишува сФатам со Ф и ако се сомневаш ДА, прашањето ти е премногу глупо.

Еве признавам, атеист сум.
Чаки ти си изгубен во просторот и времето.

;)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
1.992
Чаки ти си изгубен во просторот и времето.
Се наоѓам дома, а денес е 18 Јануари 2013, Петок.

ЕDIT: А сега испаѓам, оти не планирам петок навечер да се замарам со тебе и со (не)верување во нешто.

<33
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Aтеист,бе Ѓурѓа знаеш и самиот.
Тогаш за тебе е ова прашање....
Атеизмот не верува во Бог, меѓутоа не сака ни да го докаже непостоењето на Бога од едноставни причини што непостоењето не се докажува.Меѓутоа сакам да ги прашам тоа атеистите од овој подфорум, кои 90% се Будистички ориентирани, ако не сте во потрага на Бога, било надвор од себе, или внатре во себе,зошто толку се оптаварувате со прашањето околу Бога?
Шах...пази следува Мат.
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
89
Секој атеист има и малку верба во Бог. Колку и да сакате тоа да го негирате во вас постои верба.
 
W

Werther

Гостин
Се наоѓам дома, а денес е 18 Јануари 2013, Петок.

ЕDIT: А сега испаѓам, оти не планирам петок навечер да се замарам со тебе и со (не)верување во нешто.

<33
Eпа супер,излегувај,ќе се спасиме некој саат на темава од глупоста твоја.
Тогаш за тебе е ова прашање....


Шах...пази следува Мат.
Зошто е глупост Ѓурѓа,затоа се оптоваруваме,глупостите врз атеистите имаат иритирачки eфект.

http://www.youtube.com/watch?v=xnbXlkNavwo


П.с И од каде тој податок дека 90% се будистички ориентирани ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom