Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
mene sega posrednikot mi se javi utre odi izvadisi si potvrda da e 1900 do1918 ..i plus sum veke na proverka od VP ne gi primaat ..toj vika bidi rajat ke ti gi primat, a do nekni mi vika ok e za tebe, sega vika preku brat odbivaat od sega e donesena taa odluka i plus imam odneseno potvrda ama vika 1894 so taa godina rizikuvas, u p mater veke, plus nesum ni vo mk ne vadam veke nisto sto ke bide toa neka gospod pomaga
Јас лично не верувам дека одбиваат со бтрат или сестра.......За сите паталци останува да чекаме и да видиме дали е вистина........
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
mene sega posrednikot mi se javi utre odi izvadisi si potvrda da e 1900 do1918 ..i plus sum veke na proverka od VP ne gi primaat ..toj vika bidi rajat ke ti gi primat, a do nekni mi vika ok e za tebe, sega vika preku brat odbivaat od sega e donesena taa odluka i plus imam odneseno potvrda ama vika 1894 so taa godina rizikuvas, u p mater veke, plus nesum ni vo mk ne vadam veke nisto sto ke bide toa neka gospod pomaga
Ова е совет од мене, не од посредникот:

Да одиш до Струмица со документи (изводи од мајка или татко до дедо или прадедо) и со молба за достава на дополнителни документи да ги доставиш во МП (Министерството за правда во Бугарија).
Претпоставувам дека си во "заебана" ситуација, треба да патуваш и да трошиш време и пари но сепак, од моментот кога ќе ја имаш потребната документација (изводите) в рака, во исти ден се дозавршува остатокот од постапкава.
Во БКК Струмица потврдата ти ја издаваат одприлика за еден час, а можеш и на Лазар (газдата на здружението) да го замолиш и уште побрз да биде од тоа. Ако тоа го сториш најрано што е можно (сабајле), имаш време и да извозиш до Софија и фактички во еден ден да е завршиш цела процедура.

Таа потврдата може да биде и клучна во одлуката на ВП при дополнителната проверка. Кога веќе си чекала години и години за да дојдеш до овај финален момент, се надевам нема да оставиш среќата или несреќата да решава за твојава ситуација.

Чисто скромен и добронамерен совет од мене.
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
Ова е совет од мене, не од посредникот:

Да одиш до Струмица со документи (изводи од мајка или татко до дедо или прадедо) и со молба за достава на дополнителни документи да ги доставиш во МП (Министерството за правда во Бугарија).
Претпоставувам дека си во "заебана" ситуација, треба да патуваш и да трошиш време и пари но сепак, од моментот кога ќе ја имаш потребната документација (изводите) в рака, во исти ден се дозавршува остатокот од постапкава.
Во БКК Струмица потврдата ти ја издаваат одприлика за еден час, а можеш и на Лазар (газдата на здружението) да го замолиш и уште побрз да биде од тоа. Ако тоа го сториш најрано што е можно (сабајле), имаш време и да извозиш до Софија и фактички во еден ден да е завршиш цела процедура.

Таа потврдата може да биде и клучна во одлуката на ВП при дополнителната проверка. Кога веќе си чекала години и години за да дојдеш до овај финален момент, се надевам нема да оставиш среќата или несреќата да решава за твојава ситуација.

Чисто скромен и добронамерен совет од мене.
Автоматски споено мислење:

Fala ti na odgovorot, inace mi se javi Lazar M sega i mi vika slusaj da fates da gi blokiras site posrednizi lazaci za pari ,na toj status tebe dok nikoj ne ti prima,vtoro vika tebe ako posrednikot ne te laze ti se odneseni vo ministerstvoto i ti se na vreme tamu gi intersira da e pod 1918 god pa ako saka neka e 1800god oni ne obivaat od taa god samo vo Dabc stana zbrka za godinite mora 1900 do 1918,
 
Последно уредено:
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Автоматски споено мислење:

Fala ti na odgovorot, inace mi se javi Lazar M sega i mi vika slusaj da fates da gi blokiras site posrednizi lazaci za pari ,na toj status tebe dok nikoj ne ti prima,vtoro vika tebe ako posrednikot ne te laze ti se odneseni vo ministerstvoto i ti se na vreme tamu gi intersira da e pod 1918 god pa ako saka neka e 1800god oni ne obivaat od taa god samo vo Dabc stana zbrka za godinite mora 1900 do 1918,
Ти рекол дека за министерството треба да са годините под 1918 ? Јас сум со прадедо од 1920 година
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
Автоматски споено мислење:

Fala ti na odgovorot, inace mi se javi Lazar M sega i mi vika slusaj da fates da gi blokiras site posrednizi lazaci za pari ,na toj status tebe dok nikoj ne ti prima,vtoro vika tebe ako posrednikot ne te laze ti se odneseni vo ministerstvoto i ti se na vreme tamu gi intersira da e pod 1918 god pa ako saka neka e 1800god oni ne obivaat od taa god samo vo Dabc stana zbrka za godinite mora 1900 do 1918,
Fala ti mnogu za odgovorot so pobrgu da si docekas ukaz. Mojata potvrda e od 1888 godina i toa najmnogu me izmacuvase.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Автоматски споено мислење:

Fala ti na odgovorot, inace mi se javi Lazar M sega i mi vika slusaj da fates da gi blokiras site posrednizi lazaci za pari ,na toj status tebe dok nikoj ne ti prima,vtoro vika tebe ako posrednikot ne te laze ti se odneseni vo ministerstvoto i ti se na vreme tamu gi intersira da e pod 1918 god pa ako saka neka e 1800god oni ne obivaat od taa god samo vo Dabc stana zbrka za godinite mora 1900 do 1918,
Извини ако јас погрешно те сфатив, ти веќе имаш потврда однесено од кај Лазар во Софија? ... Бтв, убаво ти кажал, нема врска која година е, само да не е после 1918....

Се извинувам уште еднаш.
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
Извини ако јас погрешно те сфатив, ти веќе имаш потврда однесено од кај Лазар во Софија? ... Бтв, убаво ти кажал, нема врска која година е, само да не е после 1918....

Се извинувам уште еднаш.
nema na sto ,fala na Tebe na vnimanieto ..dada imam noseno ednac posle intervju
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Да ги вадим јас изводите од другата страна, од прадедо роден 1914. Можеби најсигурно.
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
34
Дали е вистина, дека сега побарале да се достават лично изводи наново , инаку интервју поминав 05.03.2019, а пријател ми кажа дека посредникот а ист ни е, му рекол дека мора да достави изводи лично, причината е као имало многу фалсификати, јас сум со потекло од брат, и уште сум на положително од граѓански совет , а моментално сум Уса , ако е тоа вистина тешко. Дека можам да отидам , некој да знае околу ова ????
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Дали е вистина, дека сега побарале да се достават лично изводи наново , инаку интервју поминав 05.03.2019, а пријател ми кажа дека посредникот а ист ни е, му рекол дека мора да достави изводи лично, причината е као имало многу фалсификати, јас сум со потекло од брат, и уште сум на положително од граѓански совет , а моментално сум Уса , ако е тоа вистина тешко. Дека можам да отидам , некој да знае околу ова ????
Nema potreba licno,ali za da veruvas deka se predadeni so molba za sigurno bi mozelo nekoj roditel/brat/sestra da gi odnese inace sedi si usa
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Последна промена од задолжителна во финална е преписка 20941/2018 од 16.11.2018,за да се ориентирате до каде се .
Ne razbiram zasto gi skoknaa tie od oktomvri 2018... Da ne e nesho so aferata sho izbi noemvri 2018. Ostanuva misterija.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дали е вистина, дека сега побарале да се достават лично изводи наново , инаку интервју поминав 05.03.2019, а пријател ми кажа дека посредникот а ист ни е, му рекол дека мора да достави изводи лично, причината е као имало многу фалсификати, јас сум со потекло од брат, и уште сум на положително од граѓански совет , а моментално сум Уса , ако е тоа вистина тешко. Дека можам да отидам , некој да знае околу ова ????
За лично немора да се достават ,може по пошта,или по некој близок или преку посредник,но ти си преку брат и сега нешто по ново зборат дека може да хи одбијат и тие преку брат или сестра ако не достават потврда и изводи се до прадедо,за кое што погоре кажав дека јас лично не верувам ,а и секој тврди дека додека си на почожително касно е за носење на плус документи.....така да останува да си чекаш и да видиш кој ќе биде резултатот.Но доколку сепак инсистираш ,можеш тоа да го направиш преку некој близок кој може и кој ќе ти ги собере изводите, да ги преведе и легализира ,и ќе земе потврда,а потоа ќе ги достави со мочба во Министерството за правда во БГ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom