Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Добро, колку пати Германска амбасада треба да испрати соопштенија дека не е точен муабетот дека после Нова година со македонски пасош слободно можеш во Германија по работа?

Со задебелени букви на нивниот веб сајт, исто. НЕКОЛКУ ПАТИ!

Знам дека македончето е очајно да избега од трулава држава, ама изгледа паметот пред време ве напуштил и заминал странство.
бате кажав само тоа што ми пренесоја моите от германија таму мегу нашинците на големо се зборува дека от јаноар веке македонскиот ке бил ист со бугарскиот пасош ке се можело да се прави што сакаш колку сакаш и никому ништо НО ЈАС НЕ ВЕРУВАМ ВО ОВА ДОДЕКА НЕ ОСЕТАМ НА СВОЈА КОЖА И ВИДАМ СО СВОЈ ОЧИ се работи за некаков нов закон кој стапува на сила от јаноар...сепак за мене се моабети по село и жизеење во надеж,,,,,,тикви скапани,,,мкд пасош ке остане г“*****но........
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
бате кажав само тоа што ми пренесоја моите от германија таму мегу нашинците на големо се зборува дека от јаноар веке македонскиот ке бил ист со бугарскиот пасош ке се можело да се прави што сакаш колку сакаш и никому ништо НО ЈАС НЕ ВЕРУВАМ ВО ОВА ДОДЕКА НЕ ОСЕТАМ НА СВОЈА КОЖА И ВИДАМ СО СВОЈ ОЧИ се работи за некаков нов закон кој стапува на сила от јаноар...сепак за мене се моабети по село и жизеење во надеж,,,,,,тикви скапани,,,мкд пасош ке остане г“*****но........
Prvo so makedonski ce nemoze vo grcija da se otpatuva nitu vo bugarija a tek vo germanija bidejci ce bide potrebna viza koja ce se placa preku internet i ce vazi 2 godini.Vtoro toa za germanija vazi za deficitarni profesii kako nuklearen fizicar,kardiohirurg......Treto dosta so tie lagi vise ja preteravte.[DOUBLEPOST=1545984005][/DOUBLEPOST]Важни информации за постапка за виза за работа во Германија / Informacion i rëndësishëm lidhur me procedurën e marrjes së vizës për punësim në Gjermani
Поради низа известувања што во последно време се објавуваат во медиумите во врска со постапката за виза за работа во Германија, германската Амбасада во Скопје соопштува:
Известувањата за нов закон што ќе влезе во сила од 1.1.2019 г. и на граѓаните од земјите што не се членки на ЕУ ќе им овозможи да се вработат во некоја ЕУ-држава под истите услови како граѓаните на земјите-членки на ЕУ, не се точни.
На граѓаните на земјите што не се членки на ЕУ потребна им е како досега, така и по 1.1.2019 г., валидна работна виза во Германија. Барањето за виза може да се поднесе само во германската Амбасада во Скопје и само таму се издава визата. OVA E OD SJTOT NA GERMANKATA AMBASADA VIDETE I SAMITE.
 

S#s

Член од
24 април 2018
Мислења
13
Поени од реакции
4
Zdravo na site .edno prasanje podnesen bg noemvri 2016
Intervju sofija mart 2018 i seuste na zadolzitel a so dokumenti od tatko i brat so bg pasosi.sto mislite uste kolku ke cekam za promena na zadolzitelna vo sleden cekor.fala i so sreka na site
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
52
Поени од реакции
119
Здраво друштво,ми треба мала помош!Знам дека овој форум не е соодветното место за ова прашање,но со оглед на тоа што е многу актуелен се надевам дека ке ми помогнете со некое ваше или слично искуство!

Чекајки го бугарскиот пасош (залгавен на дополнителна веке година и некој месец..Број на молба 143**/2015),аплицирав за работа на Речен Брод,и добив работна позиција...Аплицирав во Германската амбасада за работна виза пред недела време,но сеуште немам добиено термин..(знам дека се чека многу)...Дали имам шанси да добијам термин за брзо време доколку контактирам во амбасадата преку маил или телефон,бидејки овде се работи за работно место кое што не е стационирано во Германја туку само пловиме низ одредени места..Потребна ми е најкасно до средината на Март! Извинте што сметам на несоодветен форум за ова прашање,но само овде можев да се обратам....Фала ви за разбирањето.....Однапред ви благодарам :)
 
Член од
26 февруари 2017
Мислења
12
Поени од реакции
14
Zakonot za rabota vo germanija (19.12.2018) kje vazi za od 01.2020 godina. Tekstot na zakonot ne e objaven se uste oficijalno. Kje ima olesnuvanja vo vrska so procedurata i kje se zabrza, momentalno se ceka po godina za termin vo ambasada, dva meseci za dozvola od ZAV to e premnogu da cekas rabotnik a koj ti treba za vednas.Po moe mislenje kje se izdava brza viza do 6 meseci za da odis vo Germanija da baras rabota i dokaz deka imas pari za da se finansiras( ova viza ja ima i sega ).Ako najdis firma koja kje te vraboti (ne ti treba dozvola od Zav) so srekja.Pred se kvalifikuvani rabotnici (koi i sega mozat da se vrabotat) i dr. Seto toa kje bide kontrolirano od strana na opstinite ako ima potreba kje pustaat rabotnici ako ne kje stopiraat pozz.
 
Член од
6 декември 2018
Мислења
11
Поени од реакции
14
A posle toj status od prilika uste kolku ima da se zeme pasosot nekako ne sum upatena bas a i ovde ako se razbere nesto dobro e .
Posle ovaa e finalna najmalku 4 meseci,pa sovetot za grazanstvo,isto okolu 4-5 meseci,i ako od sovetot e polozitelno se ceka potpis od vice prezidenta koj sto jas go cekam veke skoro 6 meseci,mozebi posle nova god ke ima nekoi izmeni,pozdrav i so sreka
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
бате кажав само тоа што ми пренесоја моите от германија таму мегу нашинците на големо се зборува дека от јаноар веке македонскиот ке бил ист со бугарскиот пасош ке се можело да се прави што сакаш колку сакаш и никому ништо НО ЈАС НЕ ВЕРУВАМ ВО ОВА ДОДЕКА НЕ ОСЕТАМ НА СВОЈА КОЖА И ВИДАМ СО СВОЈ ОЧИ се работи за некаков нов закон кој стапува на сила от јаноар...сепак за мене се моабети по село и жизеење во надеж,,,,,,тикви скапани,,,мкд пасош ке остане г“*****но........
Pepibe odi na nekoj drug forum ili ostani tuka i zadrzise na temamta a temata ja znaes koja e pozz
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Zakonot za rabota vo germanija (19.12.2018) kje vazi za od 01.2020 godina. Tekstot na zakonot ne e objaven se uste oficijalno. Kje ima olesnuvanja vo vrska so procedurata i kje se zabrza, momentalno se ceka po godina za termin vo ambasada, dva meseci za dozvola od ZAV to e premnogu da cekas rabotnik a koj ti treba za vednas.Po moe mislenje kje se izdava brza viza do 6 meseci za da odis vo Germanija da baras rabota i dokaz deka imas pari za da se finansiras( ova viza ja ima i sega ).Ako najdis firma koja kje te vraboti (ne ti treba dozvola od Zav) so srekja.Pred se kvalifikuvani rabotnici (koi i sega mozat da se vrabotat) i dr. Seto toa kje bide kontrolirano od strana na opstinite ako ima potreba kje pustaat rabotnici ako ne kje stopiraat pozz.
Ova e tocno vaka kako sto si objasnil.Bravo
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Pepibe odi na nekoj drug forum ili ostani tuka i zadrzise na temamta a temata ja znaes koja e pozz
што се мешаш очи имаш или немаш ако не ти се свига одиси мафнисе от одовде лечисе на друго место бог да чува какви луге,незнаев дека треба да барам дозвола от тебе за да бидам овде....
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
ТЕМАТА Е ЗА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО!!!

Доста со муабетов за германска виза, ајде админ реагирај шо е овој муабет тука на погрешна тема!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom